"Zwiększenie udziału Polski w programach ESA, dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, budowa polskich satelitów obserwacyjnych, a także staże dla Polaków w ESA - to główne obszary, które zostaną sfinansowane dzięki zwiększeniu przez Polskę wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej" - przekazano w poniedziałkowej informacji POLSA Polskiej Agencji Kosmicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska zwiększa wkład finansowy do ESA. Rosną szanse na lot w kosmos?
Przekazano, że wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król na poniedziałkowym spotkaniu z sektorem kosmicznym poinformowała o zwiększeniu wkładu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
- Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu, umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby naszego państwa w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej - wskazał cytowany w informacji prezes Grzegorz Wrochna.
Jak wskazano w informacji, decyzja o zwiększeniu środków do ESA "to ważny krok w realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej już w 2017 r.". Wskazano, że środki będą przeznaczone na sfinansowanie takich działań, jak: "program bilateralny PL-ESA budowy satelitów obserwacyjnych, program bilateralny PL-ESA rozwoju technologii, udział Polski w programach ESA, dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS". Wskazano też na staże dla Polaków w ESA.
Dodano, że Polska Strategia Kosmiczna przewiduje udział polskiego sektora kosmicznego w rynku europejskim na poziomie 3 proc.
POLSA wyjaśniła, że udział w programach ESA to także "wkład do najambitniejszych misji eksploracyjnych". "Już dzisiaj polskie instytucje naukowe i firmy dostarczają komponenty do misji poszukujących śladów życia na innych planetach i ich księżycach, a także badających odległy Wszechświat. Przykładem mogą być misje Juice, wystrzelona miesiąc temu i Euclid, która wystartowała w ostatnią sobotę" - stwierdzono.
Przypomnijmy: w minioną środę portal Interia podał, że polski astronauta Sławosz Uznański wkrótce poleci w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Treningi miałby rozpocząć we wrześniu. Tym samym stałby się drugim Polakiem po Mirosławie Hermaszewskim, który poleciał w kosmos.
Miałoby to być możliwe właśnie dzięki zwiększeniu nakładów finansowych Polski na działalność ESA. Z ustaleń Interii ma wynika, że przez najbliższe trzy lata nasz kraj wyda na ten cel 360 mln euro.
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą resortu rozwoju i technologii. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.