Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Weksle - niezbyt skuteczny straszak

0
Podziel się:

Po rozpadzie koalicji "weksel" to słowo, które politycy Samoobrony powtarzają najczęściej. Andrzej Lepper zapowiada, że posłowie, którzy opuścili jego partię słono za to zapłacą. Politycy PiS twierdzą, że działania lidera Samoobrony są niezgodne z prawem.

Weksle - niezbyt skuteczny straszak
(PAP/Bogdan Borowiak)

Prawnicy uważają jednak, że weksel nie jest dostatecznym zabezpieczeniem wierzytelności.

Mecenas Przemysław Cichulski z kancelarii Wierzbowski Eversheds twierdzi, że tego typu zabezpieczenie jest bardzo proste, dlatego często się je stosuje. Zaznacza zarazem, że nie daje ono zbyt dużej gwarancji na wypłatę określonej na wekslu sumy. Zdaniem adwokata jest kilka sposobów obrony przed egzekwowaniem weksli. Podkreśla on, że dłużnik może złożyć do sądu wniosek o uznanie weksla za nieważny.

Lider Samoobrony zapowiada, że w pierwszej kolejności egzekucją ma być objęty między innymi współzałożyciel nowego klubu parlamentarnego Jan Bestry. Poseł twierdzi jednak, że nie podpisywał żadnego weksla.

Marszałek Sejmu Marek Jurek powtórzył, że weksle są niezgodne z prawem, bo mandat poselski jest wolny i gwarantuje to konstytucja. Zapowiada, że jeżeli rozpocznie się egzekucja weksli, skieruje sprawę do prokuratury.

Ekspertyzy zamówione przez PiS i wykonane przez sejmowe biuro analiz wskazują na nielegalność weksli i ich niezgodnośc z ustawą o finansowaniu parti politycznych. Andrzej Lepper zwraca jednak uwagę, że weksle zostały wystawione nie na partię polityczną, lecz na Związek Zawodowy Samoobrona.

Członkowie Samoobrony, którzy kandydowali w wyborach parlamentarnych, musieli podpisać zobowiązanie, że po wyborach nie wyjdą z klubu. Jako zabezpieczenie każdy z nich wystawił weksel na sumę ponad pół miliona złotych.

ZOBACZ TAKŻE

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)