Projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej , to nie tylko projekt wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne kraju i przyspieszający jego transformację energetyczną, ale także wyjątkowa szansa rozwojowa dla gospodarki Polski, a w szczególności dla regionu Pomorza. Zależy nam, aby udział krajowych firm w łańcuchu dostaw dla naszego projektu, był jak największy. Cieszę się, że nasi amerykańscy partnerzy wsłuchują się w nasze rekomendacje – powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela.
Polska elektrownia jądrowa. Pierwsi dostawcy dołączają do prac
Wśród dostawców, u których złożono zamówienia, znalazły się m.in. firmy: Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak Kluczbork. "W najbliższym czasie planowane jest złożenie zamówienia w Mostostalu Siedlce, należącego do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal" - czytamy w komunikacie PEJ.
Zakres zamówień obejmie m.in. "przygotowanie dokumentacji dla wykonania modeli elementów stanowiących część modułów reaktora AP1000", ale też "ewentualnie wyprodukowanie tych modeli dla zdobycia odpowiedniego doświadczenia".
– Doceniamy ścisłą współpracę z polskimi dostawcami, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia polskiego PKB kwotą ponad 100 miliardów złotych i stworzy tysiące nowych miejsc pracy zarówno w trakcie budowy elektrowni, jak i przez kolejne dziesięciolecia jej eksploatacji – dodał wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Za realizację inwestycji prowadzonej przez PEJ odpowiada konsorcjum firm Westinghouse-Bechtel. Stoi za nimi ponad 140 lat doświadczenia w sektorze energetyki jądrowej w USA. Wcześniej w listopadzie PEJ informowały, że amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation rozważa wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 miliardów złotych.