Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Polska średniakiem Europy w wydatkach na badania i rozwój. Inwestujemy 1,3 proc. PKB

9
Podziel się:

Kluczem do rozwoju innowacyjnych gospodarek są badania, na które największe kraje świata nie skąpią pieniędzy. Polska na tle Unii Europejskiej wypada dość przeciętnie, choć trzeba przyznać, że w ciągu ostatniej dekady wydatki w tym zakresie mocno wzrosły.

Polska średniakiem Europy w wydatkach na badania i rozwój. Inwestujemy 1,3 proc. PKB
Skala wydatków na badania i rozwój mocno różni się w poszczególnych krajach. (Flickr | Eurostat)

Badania i rozwój zarówno firm prywatnych, sektora rządowego oraz uczelni to główna siła napędowa innowacji. W 2019 roku kraje Unii Europejskiej wydały na to ponad 306 mld euro - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Kwota ta stanowi 2,19 proc. PKB wypracowanego w ubiegłym roku. Na zbliżonym poziomie utrzymuje się od dłuższego czasu. W 2018 roku na badania i rozwój poszło 2,18 proc. PKB. Na przestrzeni dziesięciu ostatnich lat wzrosły o 0,22 pkt. proc.

UE słabiutko wypada na tle np. Korei Południowej, gdzie już w 2018 roku na badania rozwojowe szło 4,52 proc. PKB. W Japonii przeznaczano na ten cel 3,28 proc. PKB, a w USA 2,82 proc. Z kolei Chiny powoli gonią Europę, osiągając w 2018 roku poziom 2,06 proc. PKB.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Jak na tle innych wypada Polska? Jesteśmy europejskim średniakiem, bo plasujemy się mniej więcej w połowie rankingu, choć do średniej brakuje nam dużo. Nasz kraj w 2019 roku na badania i rozwój wydał 1,32 proc. PKB.

Choć samą wielkością wydatków nie wyróżniamy się, trzeba zauważyć, że w ciągu ostatniej dekady zanotowaliśmy progres godny wyróżnienia. W 10 lat wydatki na badania i rozwój wzrosły o 0,66 pkt. proc., co jest drugim wynikiem w UE (za Belgią).

Poziomem wydatków jesteśmy na poziomie Portugalii i Grecji. Wyprzedzamy m.in. Hiszpanię i wiele biedniejszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Choć musimy też uznać wyższość np. Węgier, Estonii czy Czech.

W samej czołówce jest bogaty Zachód i kraje skandynawskie. Numerem jeden jest Szwecja, gdzie na badania i rozwój wydaje się prawie 3,4 proc. PKB. Dalej z podobnymi statystykami jest Austria i Niemcy (około 3,18 proc. PKB).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Karauff
4 lata temu
Chciałbym wiedzieć na co idą te pieniądze. W budżecie na ten rok ministerstwo rozwoju miało ponad 10 mld PLN na innowacje. Na startup-y wydają kilkaset milionów rocznie. A gdzie jest reszta pieniędzy. Bo jeżeli idą na tzw. "granty" to gratuluję, Polska nie rozwinie i nie wdroży nowoczesnych technologii, będziemy w ogonie Europy. Czy ktoś wie jakie są wyniki działań rządu odnośnie innowacji? Ile i jakie projekty wdrożono, ile biznesów powstało, ilu zatrudniono pracowników etc?
Lukasz
4 lata temu
Co z tego, że dadzą pieniądze na granty. Uczelnia coś tam zrobi, projekt do szuflady i koło się kręci.
scept
4 lata temu
Nie ważne tylko ile sie daje, ważne ile sie z tego ma. Co możemy mieć my jak najlepsi naukowcy jako grupa najmobilniejsza częsciej niz inni jadą tam gdzie im lepiej placą
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
Zzzl
3 lata temu
PO w 2014 na badania i rozwój wydawała 0.9 PKB dużo mniej niż PiS obecnie! , mają duże poparcie może wrócą te czasy że będziemy gonić czołówkę ale od końca!
PIS!!!
4 lata temu
BRAWO PIS!!!! program pusta miseczka na ryż + nie przewiduje takich ekstrawagancji jak inwestycje ... BRAWO !!! trzymać suwerena krótko!!!
Lukasz
4 lata temu
Co z tego, że dadzą pieniądze na granty. Uczelnia coś tam zrobi, projekt do szuflady i koło się kręci.
scept
4 lata temu
Nie ważne tylko ile sie daje, ważne ile sie z tego ma. Co możemy mieć my jak najlepsi naukowcy jako grupa najmobilniejsza częsciej niz inni jadą tam gdzie im lepiej placą
logiczny
4 lata temu
Czy to 1,3% w rozwój to z ponad 42 mld zł na 500+ ? ;)))

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.