Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polska uderza w Shein i Temu. Domaga się działań od Komisji Europejskiej

16
Podziel się:

Sześć krajów członkowskich UE, w tym Polska wystosowało list do Komisji Europejskiej domagając się działań w sprawie platform sprzedażowych, za pośrednictwem których do klientów w UE dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów. Chodzi o chińskie serwisy Temu i Shein.

Polska uderza w Shein i Temu. Domaga się działań od Komisji Europejskiej
Shein i Temu to chińskie platformy handlowe (GETTY, NurPhoto)

List został udostępniony dziennikarzom w Brukseli w czwartek przed posiedzeniem ministrów ds. konkurencyjności. Apel do KE wystosowały Niemcy, które poparła Polska, Francja, Holandia, Austria i Dania.

Kraje te zwróciły uwagę, że wiele produktów wytworzonych w krajach trzecich i dostarczanych do konsumentów w UE bezpośrednio za pośrednictwem platform sprzedażowych nie spełnia wymogów UE.

"Jeśli naruszenia prawa nie będą rygorystycznie wykrywane i karane, zaszkodzi to konsumentom i stworzy nierównowagę z przestrzegającymi prawa dostawcami. Aby zapewnić uczciwą konkurencję i ochronę konsumentów w UE, kluczowe jest rygorystyczne egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów UE przez producentów i platformy handlu elektronicznego, również z krajów trzecich" - czytamy.

W piśmie wprost wskazano na Temu i Shein, które zostały zaklasyfikowane już wcześniej przez KE jako tzw. bardzo duże platformy internetowe. Oznacza to, że oba serwisy muszą przestrzegać zapisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA) regulującego m.in. obrót online nielegalnymi produktami. Teraz sześć państw członkowskich domaga się rygorystycznego stosowania wobec tych platform nowych unijnych przepisów.

W pierwszej kolejności sygnatariusze listu wezwali KE do zebrania danych na temat naruszeń od krajowych koordynatorów usług cyfrowych. Na tej podstawie Bruksela powinna egzekwować zapisy DSA, np. wprowadzając cyfrową specyfikacją produktu za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu.

W UE rośnie zaniepokojenie działalnością obu platform. Organizacje konsumenckie, które już wcześniej składały skargi na obie platformy, zarzucają handel podróbkami, produktami bez atestów oraz manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów. Do działalności Temu miało zastrzeżenia także polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
Konsument
4 miesiące temu
Bede zamawiac dalej. Juz tak nie dbajcie o moje prawa konsumenckie. Allegro sprzedaje czesto to samo 3 razy drozej. I tam napewno juz nic nie kupie.
Olo
4 miesiące temu
Co ?! Za duża konkurencja ?!?! Zostawcie ich w spokoju !! Są tani i o to chodzi !!! Przeszkadza wam zastój w sklepach stacjonarnych
alle
4 miesiące temu
może , zajęła się by lepiej allegro i jego wykańczaniem, małych firm
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
edix
4 miesiące temu
Kupuje i nie nażekam,wolny chandel wam przeszkadza.
Jasiu
4 miesiące temu
No prosze i jak zwykle Polska zawsze przeciw swoim obywatelom. Nie wiem czym tu się chwalić
Patriota Praw...
4 miesiące temu
UE też sprowadza produkty z chin rozprowadzając po dyskontach handlowych wielkich korporacji znanych marek to dopiero badziewia pozbawione jakości ciekawe ile urzędnicy Brukselscy biorą pod stołem zalew taniochy z Chin najgorszej jakości a potem jest zdziwienie że europejskie wysypiska śmieci puchną .
Patriota Praw...
4 miesiące temu
Zabolała konkurencja .Najwięcej krzyku robi Polska która już nic nie produkuje ciekawe czyje interesy i jakich lobbystów reprezentuje.
Ann
4 miesiące temu
Te produkty mają wyższą jakość niż oferowane w sklepach stacjonarnych. Jak to świadczy o unijnych normach?