Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Polska z najwyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych w Europie? Mapa pokazuje jasno

169
Podziel się:

Prezes Rednet24, Robert Chojnacki, alarmuje o rekordowo wysokim oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych w Polsce na tle innych krajów. "Dziś inflacja w Polsce jest znacznie niższa niż rok temu, ale za to Polska ma najwyższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Europie" - pisze.

Polska z najwyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych w Europie? Mapa pokazuje jasno
Polska z najwyższym oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych (GETTY, SOPA Images)

Robert Chojnacki, Prezes Zarządu Rednet24 i współwłaściciel spółek z grupy Rednet, zamieścił w serwisie LinkedIn wpis dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości. Autor komentarza zwraca uwagę na paradoksalną sytuację na polskim rynku kredytów hipotecznych. Jak stwierdza, "dziś inflacja w Polsce jest znacznie niższa niż rok temu, ale za to Polska ma najwyższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Europie." Dodaje, że "ostatnio jego poziom rośnie – mimo niskiej inflacji, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Kredyty mieszkaniowe oprocentowane najwyżej w Europie

Konsekwencje tej sytuacji są już odczuwalne, jak zauważa Chojnacki: "coraz więcej klientów anuluje umowy rezerwacyjne z powodu braku zdolności kredytowej." Prowadzi to do tego, że "coraz więcej osób zmuszonych jest mieszkać z rodzicami albo wspólnie wynajmować lokale."

Prezes Rednet24 podkreśla długofalowe skutki takiego stanu rzeczy, mówiąc, że "nie sprzyja [to -red.] poprawie sytuacji demograficznej – ten rok będzie najgorszy od zakończenia II wojny światowej." Autor wpisu stawia też otwarte pytanie "Co dalej?", jednocześnie wyrażając niepewność co do tego, "kto obecnie odpowiada za politykę mieszkaniową w Polsce…"

Oprocentowanie kredytów w Europie

Źródłem danych, które posłużyły do wpisu jest mapa opublikowana przez serwis TabelaOferta.pl. Przedstawia zróżnicowane oprocentowanie kredytów hipotecznych w krajach europejskich w marcu 2024 roku. Najwyższy poziom odnotowano w Polsce, gdzie wynosi ono aż 7,58 proc. Tuż za nią plasują się Węgry z 7,3 proc. oraz Rumunia z 5,96 proc.

W grupie krajów o średnim poziomie oprocentowania znajdują się Czechy (5,79 proc.), Słowacja (5,67 proc.), Bułgaria (5,29 proc.), Łotwa (4,19 proc.), Litwa (4,09 proc.), Chorwacja (4,28 proc.) oraz Hiszpania (4,21 proc.).

Niższe wartości obserwujemy w Portugalii (3,88 proc.), we Włoszech (3,79 proc.), Grecji (3,83 proc.), Irlandii (3,81 proc.), na Cyprze (3,77 proc.) i w Niemczech (3,69 proc.). Belgia i Luksemburg charakteryzują się stopami na poziomie odpowiednio 3,49 proc. i 3,29 proc.

Gdzie najniższe oprocentowanie?

Najniższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie występuje w Finlandii (2,79 proc.), Austrii (2,4 proc.) oraz we Francji, gdzie wynosi ono zaledwie 1,85 proc.

Dane te jasno pokazują, że Polska zmaga się z najpoważniejszym problemem wysokich stóp procentowych kredytów mieszkaniowych spośród wszystkich krajów europejskich. Stanowi to istotną barierę dla potencjalnych kredytobiorców, co może mieć daleko idące konsekwencje społeczne i demograficzne, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Jedną z przyczyn drogich kredytów w Polsce są stopy procentowe. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc. Od tej pory nie była obniżana, a wedle ekspertów szansę na jakiekolwiek obniżki możliwe są najwcześniej w drugiej połowie 2025 roku. Powodem jest inflacja, która wkrótce, zdaniem ekspertów, znów zacznie rosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
Mezi
3 dni temu
To cała machina zdzierania pieniędzy. Oparta na podstawowych potrzebach bytowych.
Brrr
3 dni temu
Jedni decydenci mieszkania na wynajem drudzy na wlasność. I co i jajco.
Karolina
1 tyg. temu
A później zdziwienie, że rodzi się coraz mniej dzieci i kobiety rodzą je coraz później, bo najpierw trzeba choćby na wkład własny uzbierać.
To on
1 tyg. temu
Moim zdaniem nie stopy a marże banków sprawiają to że mamy takie drogie kredyty. Stopa jest jedną ze składowych, która kreuje WIBOR, który jest skladowa oprocentowania kredytu. Do tego dochodzi marża i mamy nasz najwyższy wynik. Zauważcie ze euribor jest koło 3%, a w krajach lepiej rozwiniętych kredyty kosztuje około 4%
Kredo
2 tyg. temu
Mnie to tak zastanawia ile zyskał by polski naród z paroma milionami żyjących w ubustwie. Gdyby nie te wszystkie fanaberie polityków. Ile powstało by nowych mieszkań ? O ile banki by nie wciskały kredytów zawyżonych w celu większego zarobku.
...
Następna strona