W ramach projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, autorstwa MSWiA, który został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu, planowano wprowadzenie przepisu umożliwiającego gotówkową formę pomocy w reintegracji cudzoziemców. Celem było zachęcenie ich do powrotu do krajów pochodzenia. Jednak po publikacji założeń, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofało się z tego pomysłu.
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. To oni ich zastąpią
Maciej Duszczyk poinformował na platformie X: "Zgodnie z zapowiedzią, MSWiA wystąpiło dziś rano o wykreślenie zapisu o możliwości płacenia cudzoziemcom za ich reintegrację po powrocie do państw pochodzenia. Zmiana wpisu w rejestrze prac rządu ma być opublikowana niezwłocznie".
Wcześniej pytany o tę propozycję minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zapewnił, że w resorcie trwają prace nad projektami ustaw, które mają wdrożyć strategię migracyjną przyjętą przez rząd, jednak z MSWiA takie rozwiązanie nie wyjdzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Pojawiają się różne pomysły, toczy się dyskusja. Mogę zapewnić opinię publiczną, że z MSWiA nie wyjdzie żadne rozwiązanie, które by zakładało, że z pieniędzy polskich podatników będziemy komukolwiek płacić, żeby wyjeżdżał z Polski - powiedział szef MWiA.
Elektroniczne wnioski o pobyt
Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przewiduje również zmiany w sposobie składania wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, stały oraz rezydenta długoterminowego UE. Zamiast papierowych formularzy, cudzoziemcy będą mogli korzystać z elektronicznej usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).
Obecnie wnioski muszą być składane osobiście w formie papierowej w urzędach wojewódzkich. Zmiana ma usprawnić procedury legalizacji pobytu i skrócić kolejki w urzędach, co jest konieczne z uwagi na rosnącą liczbę wniosków.
Nowe rozwiązania dla cudzoziemców
Projekt nowelizacji wprowadza także nowe rozwiązania dotyczące procedury udzielania zezwoleń na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną. Dotyczy to sytuacji, gdy cudzoziemiec przebywa poza Polską, a wniosek składa członek jego rodziny mieszkający w kraju. Wprowadzono definicję "członka rodziny rozdzielonej" oraz nowy wzór formularza wniosku.
Regulacja zakłada również utworzenie instytucji pouczenia cudzoziemca o obowiązku niezwłocznego wyjazdu do kraju, do którego się udaje, zgodnie z decyzją nakazującą powrót. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2024 r.
Polski rząd zaostrza politykę migracyjną kraju. - Chcemy wcisnąć hamulec. Polska przekształciła się z państwa emigracyjnego w państwo imigracyjne bardzo szybko i musimy uwzględnić, jaki wpływ ta sytuacja będzie mieć na funkcjonowanie rynku pracy i całego społeczeństwa - mówił w rozmowie z money.pl wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.