Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polskie AGD przegrywa z konkurencją. Sprzęt z dwóch krajów zalewa Europę

92
Podziel się:

Polska jest wciąż największym producentem sprzętu AGD w Europie. Ale coraz gorzej idzie rywalizacja z agresywnymi firmami chińskimi i tureckimi - informuje "Rzeczpospolita". Dziennik dodaje, że eksport chińskiego sprzętu AGD na rynki unijne rośnie systematycznie i jest już dużo wyższy niż nasza produkcja.

Polskie AGD przegrywa z konkurencją. Sprzęt z dwóch krajów zalewa Europę
Polska jest wciąż największym producentem sprzętu AGD w Europie, ale konkurencja rośnie w siłę (PAP, Grzegorz Michałowski)

Dziennik powołując się na informacje uzyskanych od organizacji producentów APPLiA Polska pisze, że w pierwszym półroczu 2023 roku, z Chin na rynki Unii Europejskiej trafiło 21,7 miliona sztuk sprzętu. W tym samym okresie, z polskich fabryk wysłano jedynie 6,3 miliona sztuk, co stanowi znaczącą różnicę. Co więcej, tureckie firmy sprzedały na unijne rynki więcej sprzętu niż polskie - łącznie 8,3 miliona sztuk.

Polskie AGD pod naporem konkurencji

Jeśli spojrzymy na wszystkie kierunki eksportowe, wyniki są gorsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Eksport z Chin spadł o prawie 10 procent, z Turcji o 6,4 procent, ale z Polski - aż o ponad 19 procent - wylicza "RZ".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo - czy da się dogonić cyfrowego królika?

– Nie jest sekretem, że firmy nawet z dużą bazą produkcyjną w Europie, zlecają produkcję do innych państw. Głównie właśnie do Turcji i Chin, co jest oczywistym wyborem z uwagi na niższe koszty produkcji – przyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jeden z producentów, wskazując jako powód np. duże podwyżki płacy minimalnej.

Dziennik opisuje, że branża zmienia się, gdyż w latach 70. w Europie było ponad 400 producentów sprzętu AGD, a teraz jest kilku najpoważniejszych graczy. Obecność firm chińskich jest coraz mocniejsza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
zak
7 miesięcy temu
Cła na chińskie i tureckie badziewie jest niezbędne
Nicko
7 miesięcy temu
Ok, tzn że producenci AGD np. Bosch, który za bezprzewodowy odkurzacz każe sobie płacić 3000 PLN i ostatnio raportował rekordowe zyski, nie chce płacić pensji na poziomie 900 Euro, którą pokrywa sprzedaż 1.5 odkurzacza... jprd.
Cofka
7 miesięcy temu
Pan Glapiński wespół z jedynie słuszną tak zdemolował złotego, że płacą minimalna przekroczy 4000 zł. To i ceny towarów rosną jak oszalałe. Szansą jedynie dalsza automatyzacja i wyeliminowanie ludzi z procesu produkcyjnego lub jak to ma miejsce dalsze skrócenie trwania życia produktu. Pamiętam ten czas jak Biuro Polityczne DDR ustaliło czas życia produktów AGD na minimum 25 lat. Miało to podłoże czysto ekologiczne, niższe zużycie energii, surowców i odpadów produkcyjnych.
MJ78
7 miesięcy temu
Ok sprzet z zapisanym okresm wymiany jak cos sie zepsuje to niestety tansy bedzie zakup nowszego niz naprawa czesci. To nie to co starsze ale wymienialne (czytaj cos sie znajdzie naprawimy i bedzie hulac jeszcze)
Zmywarka
7 miesięcy temu
To oczywiste. Z szybkim wzrostem płacy rośnie cena produktu. A my klienci chcemy kupować taniej. Kolejne decyzję rządu dotyczące płacy minimalnej dobiją polskie AGD szybko.
...
Następna strona