Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polskie domy się kurczą. Szybko ubywa w nich pokoi

8
Podziel się:

Spada nie tylko średnia powierzchnia domów jednorodzinnych, które budują nasi rodacy. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl, ciekawe zmiany dotyczą również przeciętnej liczby pokoi w takich domach.

Polskie domy się kurczą. Szybko ubywa w nich pokoi
(Pxhere)

Główny Urząd Statystyczny już od dawna informuje o spadku średniej powierzchni mieszkań (domów i lokali), które są oddawane do użytku w Polsce. Ten statystyczny spadek wynika między innymi ze zmniejszenia się średniej powierzchni domów jednorodzinnych budowanych przez naszych rodaków. Wraz z przeciętnym metrażem, maleje również średnia liczba izb (pokoi) znajdujących się w nowych domach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej zbadać to bardzo ciekawe zjawisko.

Przeciętny metraż nowych domów spadał co roku…

We wstępie do artykułu pojawiła się wzmianka o spadającej powierzchni nowo wybudowanych domów. Warto przyjrzeć się temu zjawisku przed sprawdzeniem tempa, w jakim zmniejszała się średnia liczba pokoi. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS obliczyli, że średnia powierzchnia użytkowa domów wybudowanych przez Polaków zmieniała się następująco:

2013 r. - 148,5 mkw.
2014 r. - 147,7 mkw.
2015 r. - 146,4 mkw.
2016 r. - 145,8 mkw.
2017 r. - 145,1 mkw.
2018 r. - 144,3 mkw.
2019 r. - 143,5 mkw.

Powyższe dane wskazują na dość jednostajny spadek średniego metrażu domów, które były oddawane do użytku w każdym kolejnym roku. Warto podkreślić, że podane statystyki nie uwzględniają domów budowanych przez deweloperów.

Średnia liczba izb w domu szybko zmierza do pięciu

Po odpowiednim przekształceniu danych Głównego Urzędu Statystycznego, można również sprawdzić, jak spadała średnia liczba izb w nowo wybudowanych domach. Najpierw warto jednak wyjaśnić, czym jest izba według GUS-u. Wspomniany urząd następująco definiuje izbę: "pomieszczenie w mieszkaniu, oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu, o powierzchni nie mniejszej niż 4 mkw., z bezpośrednim oświetleniem dziennym, tj. oknem lub oszklonymi drzwiami w ścianie zewnętrznej budynku".

Za izby oprócz pokoi uznaje się również kuchnie spełniające powyższe kryteria. Do liczby izb GUS nie wlicza natomiast przedpokojów, holi, łazienek, ubikacji, spiżarni, werand, ganków oraz schowków. Starsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2009 r. przeciętny nowy dom posiadał około 5,80 izby. Nowsze wyniki dotyczące średniej liczby izb w domach wybudowanych na własny użytek wyglądają następująco:

2013 r. - 5,69 izby
2014 r. - 5,67 izby
2015 r. - 5,64 izby
2016 r. - 5,61 izby
2017 r. - 5,60 izby
2018 r. - 5,55 izby
I kw. - III kw. 2019 r. - 5,52 izby

Zaprezentowane informacje pokazują ciągły i dość jednostajny spadek przeciętnej liczby izb (zobacz wykres). Tempo tego spadku jest zbliżone do szybkości ujemnych zmian dotyczących średniej powierzchni użytkowej wybudowanych domów. To oznacza, że przeciętna izba w nowym polskim domu się nie kurczy.

Przyczyny zmian trzeba szukać m.in. w demografii

W nawiązaniu do powyższych danych, rodzą się pytania o przyczyny dość szybkiego spadku średniej powierzchni nowych domów i liczby pokoi. Na pewno ważną rolę odgrywają zmiany demograficzne. Zaprezentowane poniżej informacje Eurostatu (patrz tabela) pokazują, że jeszcze w 2005 r. przeciętne polskie gospodarstwo domowe liczyło sobie ponad trzy osoby. Analogiczny wynik z 2018 r. wynosił już tylko 2,60 osoby. Można również przypuszczać, że zmniejszyła się liczba inwestorów planujących budowę domu z myślą o jego wykorzystaniu przez rodzinę wielopokoleniową.

Warto podkreślić, że zmiany średniej wielkości aktualnie rozpoczynanych domów, dopiero po 3-5 latach będą widoczne w "GUS-owskich" statystykach. Wyniki dotyczące domów rozpoczętych w 2019 roku, prawdopodobnie będą odzwierciedlały dwuletni wzrost średnich kosztów budowy o mniej więcej 20-25proc. Trzeba również pamiętać o coraz bardziej restrykcyjnej polityce kredytowej banków. Większa ostrożność kredytodawców (po części wymuszona przez KNF), odbiła się na średniej powierzchni domów rozpoczynanych m.in. w latach 2009-2013.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

nieruchomości
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
R8
5 lata temu
Jeśli 80 m2 mieszkania to luks, to 120 m2 domku to przecież ekstraklasa. Po co budować domy 200-300 m2 ? jak było to dawniej. Może wreszcie niektórzy zrozumieją, że można wybudować mały ekonomiczny tani w utrzymaniu domek pod miastem i wyjdzie to sporo taniej jak w (blokhausie), gdzie potem będą narzekać, że sąsiedzi głośni.
brajan
5 lata temu
PIS kopiuje wczesny PRL,więc zaczną dokwaterowywać bezdomnych. Właściwie już to robią,bo niepłacącego lokatora legalnie nie wyrzucisz. Musisz sięgnąć po pomoc 3 ruskich osiłków.
To jest właśn...
5 lata temu
U mnie na wsi ( w biedniejszych rewirach Polski ogółem ) do łask wrócił po kostkoidalnych domiszczach /chłopski styl/ budowania domu tzn. maksymalnie skośny dach i totalnie ograniczony metraż kubatury...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
logiczny
5 lata temu
Spadek w tej dziedzinie wynika wyłącznie z kosztów takiej inwestycji i jej późniejszego utrzymania a więc prawdziwej zamożności Polaków ;(
Ya
5 lata temu
Za parę lat większość domów i mieszkań będzie pusta bo nie będzie miał kto mieszkać. Demografia jest nieubłagana.
aha
5 lata temu
To jest oznaka biedy. Który by nie chciał mieć miejsca w garażu na 3 auta. Polska zaczęła się cofać w rozwoju i tyle
Doświadczeni
5 lata temu
Witam mamy 106m2 i uważamy z żoną że to jest dużo za dużo, duży dom strasznie męczy i "robisz na mury", to jest praca po pracy. Jeżeli pracuje się w prywatnych firmach to nie ma szans poświęcić temu tyle czasu ile trzeba by było!!!!! Wniosek 55-m2 użytkowych to dom idealny dla kawalera bez żony 65-m2 użytkowych to dom idealny dla 2 osobowej rodziny 75-m2 użytkowych to dom idealny dla 3 osobowej rodziny 85-m2 użytkowych to dom idealny dla 4 osobowej rodziny powyżej 105 m2 użytkowych to są domy już wielopokoleniowe i kilka wypłat pasuje mieć oczywiście do tego dochodzi klatka, garaż, kotłownia Pozdrawiam Doświadczeni
To jest właśn...
5 lata temu
U mnie na wsi ( w biedniejszych rewirach Polski ogółem ) do łask wrócił po kostkoidalnych domiszczach /chłopski styl/ budowania domu tzn. maksymalnie skośny dach i totalnie ograniczony metraż kubatury...