- Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej.
Zobacz także: Restauracje już otwarte. Poszliśmy do jednej z nich z kamerą
To one właśnie zostaną objęte wsparciem. Zatem program nie jest skierowany do wszystkich polskich lotnisk.
Na pieniądze mogą liczyć lotniska w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Zielonej Górze.
– W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy - zaznaczył wiceminister Marcin Horała.
Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie