Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ponad połowa pokolenia Z odczuwa samotność. Media społecznościowe zniszczyły młodych?

33
Podziel się:

Oddani w pełni życiu w sieci młodzi ludzie w większości czują się samotni. Z ankiety wynika, że problem ten może dotykać nawet 60 proc. przedstawicieli pokolenia Z. Przyczyniają się do tego głównie media społecznościowe. Pojawił się jednak pomysł na to, jak je wykorzystać, by pomóc samotnej młodzieży.

Ponad połowa pokolenia Z odczuwa samotność. Media społecznościowe zniszczyły młodych?
60 proc. "zetek" odczuwa samotność - wynika z badania (Getty Images, © Eugenio Marongiu)

Problem samotności przedstawicieli pokolenia Z jest coraz częściej podnoszony przez specjalistów. Dorastanie w epoce globalnej cyfryzacji otworzyło przed młodymi nowe perspektywy i możliwości, ale także naraziło ich na dotychczas nieznane zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych jest samotność.

Samotność w cyfrowym świecie

Zamiast opowieści o swoich wakacjach czy przygodach na szkolnych korytarzach lub podwórkach, młodzi ograniczali się do zdjęć lub "snapów" w mediach społecznościowych. Wymienianie wiadomości w komunikatorach wyparło długie rozmowy twarzą w twarz. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji już trzy czwarte Polaków komunikuje się w ten sposób w sieci. W efekcie, choć świat staje się globalną wioską, to coraz większa grupa osób jest w nim samotną wyspą pośród zalewu informacji i bodźców.

I rzeczywiście, z internetowej ankiety przeprowadzonej we wrześniu i październiku 2022 r. w ramach projektu MindGenic AI wśród 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat wynika, że 60 proc. "zetek" odczuwa samotność. Niemal 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Joanna Trojak, CEO MindGenic AI, podkreśla, że choć samotność kojarzyła się dotychczas ze starszymi ludźmi, to sytuację zmieniła pandemia koronawirusa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja technologiczna nam ucieka. "Europa przespała szansę"
Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln "zetek", a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie – wskazuje Joanna Trojak, cytowana w komunikacie.

Problem narasta

Ze wspomnianego sondażu wynika też, że z samotnością najczęściej zmagają się młodzi mieszkający w miastach o wielkości od 200 tys. do 500 tys. Problem ten może dotykać nawet połowy młodych mieszkańców. W największych aglomeracjach odsetek ten stanowi 42 proc.

Najczęściej samotność w domu rodzinnym odczuwają ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich. 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest natomiast w grupie 17- i 18-latków. Problem ten dotyka 62 proc. osób w tym wieku.

Postępującą samotność wśród młodych pokazał też raport "Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków" Instytutu Pokolenia. Wynika z niego, że z samotnością zmaga się aż 65 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat oraz 57 proc. przed 24. rokiem życia. 

Maria Jankowska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" tłumaczyła to zjawisko wpływem internetu i pościgu za "lajkami". Im większa ich liczba, tym mocniejsze ma się poczucie, że jest się popularnym. Ponadto każdy krytyczny komentarz powoduje, że młody człowiek czuje odrzucenie. 

Kiedyś wykluczenie z grupy było prywatnym doznaniem. Dziś to powszechne i jawne zjawisko. W większym stopniu doświadczają tego kobiety i dziewczęta, bo w sieci są bardziej na widoku: częściej wrzucają zdjęcia, filmiki. Dostają komentarze dotyczące wyglądu, zachowania. To trening relacji interpersonalnych w nowoczesnym wydaniu, choć bolesny. Chłopcy i młodzi mężczyźni częściej wybierają gry, a te nie wymagają od nich nawiązywania silnych więzi i wystawiania się na ocenę ze strony innych – tłumaczyła w rozmowie z "DGP" Maria Jankowska. 

Bot na ratunek? 

Do rozwiązania tego problemu może częściowo przyczynić się technologia, która sama przyczyniła się do jego wywołania. Chodzi o media społecznościowe. W ramach projektu MindGenic AI powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wesprzeć młodych w rozwiązywaniu problemów związanych z samotnością, niskim poczuciem akceptacji i nudy. 

Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – tłumaczy Joanna Trojak. 

Projekt ten został wyróżniony spośród ponad 600 innych pomysłów na innowacyjny start-up i otrzymał blisko milion złotych wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
WYRÓŻNIONE
gość
2 lata temu
Mam prawie 40 lat, młodzi powinni się spotykać w weekend na kawie, na siłowni, spotkanie nie musi oznaczać picia w barze. Nie siedźcie i nie traćcie czasu na tik toku, to aplikacja stworzona dla nieinteligentnych ludzi - tak powiedział jej twórca. Na you tube szukajcie tylko wartościowych reportaży, odstawcie pseudo porady jak zostać milionerem w 3 dni. Nie oglądajcie vlogów z czyjegoś życia, sami wyjdźcie na spacer. Większość z tych filmików to tak zwane soft corn, nie przedstawia żadnych wartości, twórca hipnotyzuje was swoim wyglądem, najwięcej wyświetleń mają osoby wyglądające atrakcyjne. Patrzcie krytycznie na negatywne treści i zawsze myślcie co ktoś osiąga promując je. Promowana jest nienawiść do kobiet bo samotny mężczyzna wyda kase na onlyf... Promowana jest otyłość bo osoba bez dyscypliny i poukładanego życia bezkrytycznie konsumuje wszystko co popadnie. Promuje się terapie antydepresyjne i hirurgię plastyczna bo to maszynka do robienia łatwej kasy. Wszystko co oglądacie ma was zachęcić do kupienia czegoś. To są portale reklamowe. 99% twórców traktuje was jak klientów, kupujecie ich produkty. Zastanówcie się, jesteście w ten sposów wykorzystywani, szczególnie jeśli ktoś wpędza was w kompleksy, otyłość, samotność aby później na was zarabiać. 2020, 2021 to była totalna porażka i stoczenie się w uzależnienie od social mediów. 2022 to wychodzenie w normalność. Rok 2023 jest rokiem energii i odbudowy. Skończmy to zachłyśnięcie social mediami.
Kolo
2 lata temu
Pozamykalem konta na fb i ig. Początkowo było ciężko, człowiek nie wiedział co z rękami zrobić, głowa wracała na porta; powolutku sięgnąłem po książki, zacząłem słuchać muzy z winyli ( bajka ). Ogarnąłem otoczenie, to rzeczywiste, żywe. Po roku czasu mogę potwierdzić, że odżyłem.
dziecko we mg...
2 lata temu
Do ukochanej młodzieży:W czasach słusznie minionych dwudzistolatkowie chodzili co sobote na tańce do rozlicznych lokali,popijało sie wódeczkę rozmawiało o problemach życia na codzień,żartowano na potegę i nikt nie czuł się samotny.My czuliśmy wspólnotę kłopotów i radości.Nie było bogato ale było pewne że po poniedziałku będzie wtorek.Co dziś nie jest tak oczywiste.Politycy nie żarli się między sobą bo była jedna partia główna i na niej wieszano psy .Jednak obawy co dalej nie towarzyszyły nam na codzień.Były szanse na mieszkania dla młodych i nikt nie słyszał o "wyścigu szczurów"Co Wy na to?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (33)
Kert
2 miesiące temu
Kompletnie brak czegokolwiek na osiedlach. Całość spraw krąży praca, sklep ,dom w niedzielę kościół. Kiedyś były małe ale stymulujące integrację sprawy. A to kino objazdowe na powietrzu a to objazdowe napraawiacz garnków czy lodziarz. Muzykanci którym rzucało się bilon zapakowany w papierem. Ale i złożona z elementów rusztowania scena z występami lokalnych artystów. Niby nic nadzwyczajnego ale przerywnik w codzienności był . Co powodowało dodatkowo kontakty i poczucie bycia w grupie.
To urojona
rok temu
rzeczywistość.
Ja bym
rok temu
to badał.
Ala
2 lata temu
Zwalanie wszystkiego na elektronikę, a nikt nie zauważa,że pokolenie Z to niesympatyczni egoiści, nastawieni tylko na siebie i swoje potrzeby, bez elementarnej kultury w stosunku do innych ludzi, zwyczajnie niewychowani.Przebywanie w ich towarzystwie jest zwyczajnie nieprzyjemne.
Taplarskudzia...
2 lata temu
Smartfon elektryk w ustach i energetyk współczesna religia i dres na 4litery
...
Następna strona