Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Pozwolenie na budowę przez internet. Urzędnicy nie będą już tonąć w papierach

29
Podziel się:

Koniec z drukowaniem projektów i noszeniem dokumentów do inspektorów budowlanych. Od 1 lipca wszystkie dokumenty będzie można wysłać przez internet. Statystycznie każda sprawa zajmowała do tej pory pół metra na półce.

Pozwolenie na budowę przez internet. Urzędnicy nie będą już tonąć w papierach
Już od lipca wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet (money.pl, Rafał Parczewski)

Od 1 lipca tego roku będzie możliwe składanie przez internet wniosku o pozwolenie na budowę oraz dokonanie zgłoszenia z projektem architektoniczno-budowlanym. Zmieni się więc forma i zakres projektu budowlanego.

Projektanci będą mogli sporządzać projekt w postaci pliku pdf, a inwestorzy bądź pełnomocnicy podpisany projekt kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym bądź profilem osobistym (e-dowód) będą mogli załączać do elektronicznych wniosków.

Dokumenty będzie można składać w postaci elektronicznej z wykorzystaniem aplikacji e-Budownictwo. Zdaniem urzędników zrewolucjonizuje to proces budowlany.

Zobacz także: Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"

Statystycznie, jedna sprawa z wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje "pół metra bieżącego" na półce urzędowego regału. Organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty do czasu przekazania ich do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat.

– Należy spodziewać się, że z biegiem lat koszty wynajmu dodatkowych przestrzeni magazynowych, które muszą być zabezpieczane na ten cel, drastycznie spadną. Uwolniona przestrzeń biur pozwoli urzędnikom i urzędniczkom pracować w lepszej, bardziej przestronnej i estetycznej przestrzeni – twierdzi GUNB.

Dla biur architektonicznych cyfryzacja projektu architektoniczno-budowlanego oznacza oszczędność czasu i redukcję kosztów.

Urząd podkreśla, że strona e-budownictwo.gunb.gov.pl jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Serwis prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces wypełniania wielu formularzy, wniosków wykorzystywanych przez inwestorów w codziennej pracy. Do założenia konta w systemie wystarczy adres e-mail, można się też logować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu.

Użytkownicy mają do dyspozycji panel do zarządzania formularzami wniosków, nad którymi aktualnie pracują. System podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek. Użytkownicy mają też opisane prostym językiem przepisy prawa oraz przejrzystą instrukcję.

– Będziemy przekształcać e-Budownictwo w portal dostępu do wszystkich e-usług związanych z budownictwem, m. in. tych realizowanych w naszym urzędzie zapowiada p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Chodzi o Elektroniczny Dziennik Budowy, Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego czy elektroniczny Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (e-CRUB) i Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Aktualnie w GUNB tworzony jest także interfejs programistyczny celem zintegrowania aplikacji e-Budownictwo z dziedzinowymi programami biurowymi wykorzystywanymi w powiatowych wydziałach architektury i budownictwa.

Dzięki temu rozwiązaniu już w przyszłym roku urzędnicy otrzymają dane inwestorów, pełnomocników i nieruchomości w systemie. Nie będą musieli wprowadzać tych danych ręcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
WYRÓŻNIONE
mila
3 lata temu
Projekt to nie wszystko. Geodeta. mapy geodezyjne z gminy, plan zagospodarowania a na sam koniec musi być odbior zezwolenie na użytkowanie. Jedyny plus to dziennik budowy. Musi być tez osoba kontrolująca budowę z projektem. I co się zmieniło? Praktycznie NIC!
Polak Mniejsz...
3 lata temu
Sprawa zajmowała dotychczas pół metra na półce? Teraz będzie zajmowała pół terabajta na dysku. Szybko urzędnikom zabraknie komputerów. Trzeba będzie kupić nowe. I serwery też. I szkolenia zrobić z archiwizowania dokumentów trzeba będzie. Itd....
Jurek
3 lata temu
teraz utona w mejlach, wiec co za różnica
NAJNOWSZE KOMENTARZE (29)
Jako-Tako
3 lata temu
Pamiętajcie! pochodzący z partyjnego nadania, nie wykształcony lub słabo wykształcony urzędnik, zamiast szybko wydać decyzję i zająć się następną, będzie od petenta żądał dostarczania coraz to nowych dokumentów często nie potrzebnych a najśmieszniejsze jest to, że żądają już dokumentów na potwierdzanie okoliczności, co do których mają informacje w urzędzie, w którym pracują. Zamiast się poprawiać będzie coraz gorzej bo niekompetentna władza od góry rozlewa się na doły coraz szerzej i zaczyna razić w oczy już nas wszystkich - począwszy od, Policjanta, Sędziego, czy pracownika w urzędzie miasta, gminy, spółdzielni, banku itd.
architekt
3 lata temu
Ponad 20 lat temu, jak zaczynałem karierę :) architekta to projekt domu jednorodzinnego miał grubość 0,5-1 cm , obecnie od 5 do 10 cm. Więcej papieru , więcej pdf-ów to dłużej trwające postępowanie . Czysta biurokracja wg. partyjniaków
OLEK
3 lata temu
TAAAA.......PRZY TYCH CENACH .....NIECH PIS SAM SE BUDUJE DOMY HAHAHAHHAH........POWODZENIA HAHHAHAH
koko
3 lata temu
Te trąbione uproszczenia to jakaś fikcja....byłam w urzędzie i kwadratowe oczy robiłam na wieść o wymaganych dokumentach na budynek do 35 m.kw. Niby zgłoszenie ale jak mam działkę o pow.600 m.kw. i stoi na nim budynek mieszkalny,to drugiego 500 m.kw. działki nie mam....SKANDAL!!! czy ktoś wie,o czym nasz rząd pisze....same kłamstwa....opamiętajcie się,bo skończycie jak PO!
Antypis
3 lata temu
Czy to nie czasem propaganda partii i słońca narodu? Następna bzdura dla naiwnych ?
...
Następna strona