Różnice między kredytem a pożyczką
Jakie są różnice między kredytem a pożyczką? To przede wszystkim podmiot, który może ich udzielać. Kredyt można zaciągnąć wyłącznie w banku. Pożyczkę natomiast może zaoferować placówka pozabankowa, osoba fizyczna lub prawna. W obu przypadkach mówimy jednak o zaciąganiu długu. Otrzymane pieniądze klient może wydać na dowolny, wybrany przez siebie cel. Warunkiem jest jednak spłata zadłużenia z obowiązkiem przestrzegania określonych w umowie zasad.
Ważną różnicą między kredytem a pożyczką jest także podstawa prawna. Kredyt gotówkowy może być udzielany na podstawie Prawa bankowego. Pożyczka – na podstawie Kodeksu cywilnego. Kredyt jest umową spisywaną ściśle i przy użyciu wielu formalności. Pożyczka zaś nie jest aż tak sformalizowana. Rodzaj kredytu dobiera się na podstawie celu, np. kredyt hipoteczny na mieszkanie lub inwestycyjny na zakup akcji. Spłaca się go ratalnie, a procedura ta trwa zazwyczaj długo.
Pożyczkobiorca zaś może spłacać zadłużenie, zaciągnięte na dowolny cel, ratalnie lub jednorazowo, a procedura nie jest tak rozciągnięta w czasie. Kredyt zawsze wiąże się z opłatami, takimi jak odsetki czy prowizja. Pożyczka może być darmowa.
Wady i zalety kredytu
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dorosłość, zakładanie rodziny bez zaciągnięcia kredytu. Dla coraz większej grupy Polaków produkt ten okazuje się w pewnym momencie życia niezbędny. Jego zaletą jest bez wątpienia to, że w niedługim czasie można otrzymać potrzebne środki finansowe na zrealizowanie swojego celu.
W wielu bankach można otrzymać kredyt gotówkowy przez aplikację, bez wychodzenia z domu. Coraz więcej placówek dostosowuje swoje oferty do indywidualnych potrzeb klientów, dopasowując parametry usług do różnych możliwości. Panująca konkurencja na rynku sprawia, że oferty są coraz elastyczniejsze.
Kredyt nie jest jednak finansowaniem doskonałym. Jest to duże zobowiązanie, którego konsekwencje należy poznać przed podpisaniem wiążących dokumentów. Aby się na niego zdecydować, warto zapoznać się z jego wadami. Jednym z nich jest jego dostępność. Mała, istniejąca krótko na rynku firma czy młoda osoba po studiach nie mają dużych szans na uzyskanie kredytu. Zdolność kredytowa i stabilność finansowa budowane są nierzadko przez długie i żmudne lata. Są kredyty gotówkowe, które rozpatruje się w kilka dni. Są jednak i takie, których formalności czy proces rozpatrzenia wniosku trwają zdecydowanie dłużej.
Niektórych może zniechęcić także zbieranie niezbędnej dokumentacji, dla laika bardzo skomplikowanej. Najważniejszą wadą są jednak stałe obciążenie w postaci rat, odsetek, które trzeba spłacać regularnie, RRSO, czyli wszystkie koszty, jakie poniesie kredytobiorca w związku z zaciągniętym zobowiązaniem finansowych. Nierzadko kredyty np. hipoteczne spłacane są przez 30 lat. W trudnych sytuacjach mogą jednak pomóc wakacje kredytowe. Jest to okres, w którym kredytobiorca nie spłaca kredytu za zgodą banku.
Ryzyko wiąże się także ze zmianami wysokości opłat, które w konkretnych przypadkach mogą zaistnieć w trakcie trwania umowy. Aby się dodatkowo zabezpieczyć, bank lub kredytobiorca mogą wykupić ubezpieczenia kredytu.
Wady i zalety pożyczki
Pożyczka to oferta zdecydowanie korzystniejsza dla osób, które potrzebują otrzymać środki szybko i wygodnie bez zbędnych formalności. Pierwszy plusem jest szeroka oferta instytucji pozabankowych, firm pożyczkowych i banków. Pożyczki są bardziej dostępne i nie wiążą się z tak licznymi formalnościami oraz wymogami co kredyty.
Osoba zainteresowana tego typu finansowaniem nie potrzebuje mieć zdolności kredytowej. Bardzo często formalności kończą się na okazaniu dowodu osobistego. Decyzja o przyznaniu środków wydawana jest szybko, a pieniądze mogą trafić na konto klienta już tego samego dnia. Częstym wyborem są również wygodne pożyczki online. Jeśli istnieje taka możliwość, można zaciągnąć pożyczkę od rodziny.
Innym sposobem, aby przeskoczyć brak zdolności kredytowej, jest zdecydowanie się na pożyczkę bez BIK, czyli zobowiązanie finansowe, które można otrzymać bez konieczności weryfikacji historii kredytowej wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej.
Jakie są przy tym negatywne cechy pożyczki? Bardzo często są one obciążone wyższym oprocentowaniem. Wyższe prowizje i opłaty to cena za szybkość udzielonego finansowania. Kwoty pożyczek z reguły nie są tak wysokie, jak w przypadku kredytów. Trzeba się także liczyć z krótszym terminem spłaty, a także na spłatę nierzadko w jednej transzy. Nie każdy pożyczkodawca zgadza się na spłatę w dogodnych ratach.
Kiedy najlepiej sprawdzi się pożyczka, a kiedy kredyt?
Oba produkty finansowe dostosowane są do różnych potrzeb. Pożyczki dzielą się na krótkoterminowe, długoterminowe, ratalne, społecznościowe, a kredyty na hipoteczne, konsumpcyjne czy gotówkowe. Tak, aby swoją ofertą jak najlepiej dopasować się do możliwości, ale i oczekiwań klienta. Kredyt a pożyczka – w jaki sposób dopasować formę finansowania do planowanych wydatków? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę: potrzebną sumę pieniędzy, jaką chce się uzyskać. Czas spłaty zadłużenia. Cel. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą być zainteresowane zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego. Czy pieniądze są potrzebne natychmiast oraz jaka jest zdolność kredytowa klienta?
Na kredyt bankowy decydują się szczególnie osoby, które potrzebują dużej sumy pieniędzy np. na zakup mieszkania, a swoje oszczędności ulokowali np. we wkładzie własnym do kredytu. Przy dużych kwotach należy zadbać o odpowiednio długi okres spłaty, aby wygodnie i bez dotkliwego nadszarpywania budżetu móc spłacać należności. Kiedy jeszcze można zdecydować się na kredyt? Istotne powinno być odpowiednie zabezpieczenie się kredytobiorcy. Przed podpisaniem zobowiązania warto upewnić się co do gwarancji płynności uzyskiwanych dochodów, aby spłata rat nie sprawiała problemów oraz nie prowadziła do zadłużenia. Aby dodatkowo się zabezpieczyć, bank lub kredytobiorca mogą wykupić ubezpieczenie kredytu.
Pożyczka zaś może odegrać swoją rolę jako szybkie zasilenie budżetu domowego. Na takie rozwiązanie decydują się szczególnie osoby, które chwilowo potrzebują dodatkowego źródła finansowania, ale mają możliwość szybkiej spłaty zadłużenia. Pożyczka będzie także wyborem tych osób, które nie mają zdolności kredytowej. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór między kredytem a pożyczką będzie rzecz jasna porównanie kosztów, którymi kredytodawca bądź pożyczkodawca obarczą klienta.
Zarówno po kredyt, jak i po pożyczkę sięgają osoby, które potrzebują zastrzyku finansowego. Należy jednak pamiętać, że są to różne produkty o różnym przeznaczeniu. A, co istotne, przed podjęciem decyzji należy zapoznać się nie tylko z zaletami, ale i wadami oraz obciążeniami, z jakimi nierozerwalnie wiążą się oferty finansowe banków i instytucji pozabankowych. Ważne, by wziąć pod uwagę, jaką kwotę chce się pożyczyć, na jaki cel oraz jakie są dokładne warunki spłaty.