PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE
Aż dwadzieścia instytucji w Polsce oferuje przedsiębiorcom prowadzenie rachunków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jednocześnie co trzeci pracodawca zdecydował się na ofertę PZU - wynika z danych PFN. Na czym właściwie polega różnica między PPK a OFE?
Kiedy powstawał Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), jego pomysłodawcy ustalili, że osoby urodzone po 1968 roku obowiązkowo muszą wybrać fundusz i zawrzeć z nim umowę. Tym samym cii, którzy tego nie zrobili, do konkretnego OFE byli przydzielenia w drodze losowania. Przypomnijmy, że OFE było obowiązkowe do 2014r. Inaczej jest w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nowy program jest całkowicie dobrowolny dla wszystkich zatrudnionych osób.
Przed paroma dniami Paweł Borys, piastujący stanowisko prezesa PFN, ocenił, że przeciętny wynik partycypacji pracowników w pierwszym etapie PPK na poziomie 40-50 proc. byłby wyjątkowym dobrym rezultatem. Jednocześnie ściął swoje długoterminowe oczekiwania, co do udziału Polaków w PPK.
PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE
Wolny wybór w kwestii doboru systemu sprawia, że z PPK łatwo jest odstąpić, nie zamykając sobie drogi możliwego powrotu. Wystarczy złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do tego PPK. Tym samym pracownicy między 55 a 70 rokiem życia nie są zapisywani do programu z automatu, choć mogą do niego przystąpić na swój wniosek. Ponadto z założenia PPK nie pochłania pieniędzy z ZUS-u. Tym samym wypłacane nam pieniądze będą stanowić dodatek do emerytury, na którą składki płacimy do ZUS-u.
Z kolei w przypadku otwartych funduszy emerytalnych środki odkładane na emeryturę były częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS (osoby oszczędzające w OFE nie odkładały zatem na emeryturę nominalnie więcej niż gdyby to robiły nie przystępując do OFE).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*