Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Praca. Co szósty absolwent bez zatrudnienia. Wiele krajów i tak może nam pozazdrościć

11
Podziel się:

W zeszłym roku firmy ograniczały programy praktyk i staży, więc studenci i młodzi absolwenci nie mogli zdobyć doświadczenia zawodowego. Będzie się to na nich mściło jeszcze w tym roku.

Praca. Co szósty absolwent bez zatrudnienia. Wiele krajów i tak może nam pozazdrościć
Obecna sytuacja nie sprzyja szukaniu pracy. Im mniejsze doświadczenie zawodowe, tym kandydatowi jest trudniej (Pixabay)

Informacja o tym, że co szósty absolwent szkoły średniej, który nie chce kontynuować studiów, bądź uniwersytetu, pozostaje bez pracy, może zaniepokoić. Gdyby jednak przedstawić ją inaczej, tzn. że wskaźnik zatrudnienia absolwentów wynosi w Polsce 84 proc. i jest tylko o 6, 7 punktu proc. niższy niż w Niemczech czy Holandii, sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Hiszpanie czy Włosi, w których skutki pandemii uderzyły znacznie mocniej niż w nas, mogą pozazdrościć.

Mimo wszystko to, że co szósty kończący naukę nie może znaleźć pracy, jest problemem. W dużej mierze, jak zauważa "Rzeczpospolita", wynika to z tego, że pracodawcy wymagają doświadczenia nawet od kandydatów stawiających na rynku pracy pierwsze kroki. W czasie pandemii, gdy firmy zrezygnowały z programów staży i praktyk, jest to bardzo utrudnione.

W 2020 roku znacznie trudniej było znaleźć pracę w gastronomii czy turystyce, a to obszary, w których niemal tradycyjnie szlify zawodowe zbierają młodzi ludzie. W sytuacji, gdy wielu pracodawców nie chce szkolić nowych pracowników, nawet doświadczenie z pracy w restauracji czy recepcji hotelowej jest atutem.

Zobacz także: Te firmy zatrudniają. Gdzie znaleźć pracę?

Jakie są perspektywy dla absolwentów na najbliższe miesiące? Artur Skiba, prezes firmy doradczej Antal International, przyznał, że "nie przewiduje tragicznej sytuacji, ale na pewno będzie trudniej".

- Oczekujemy wzrostu stopy bezrobocia o 1-2 punkty procentowe, a grupą najbardziej narażoną na negatywne efekty kryzysu pandemicznego są właśnie ludzie młodzi – powiedział Skiba w rozmowie z "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
WYRÓŻNIONE
Don Jaroslao
4 lata temu
Polska jest obecnie na pierwszym miejscu wśród dużych krajów Unii z najbardziej nieprzejrzystymi finansami. Przed nami znalazł się tylko Cypr
t55
4 lata temu
Tak zazdroszcza nam , chyba emigrantow...... Niemcy,UK, cala Skandynawia pelnz Polakow
PPPPPP
4 lata temu
"nawet doświadczenie z pracy na recepcji hotelowej jest atutem". Wypraszam sobie. Sama pracuję na recepcji w trzygwiazdkowym hotelu i wiem jak dużo pracy mają recepcjoniści. Nie wiem w czym pani w biurze jest lepsza od osoby pracującej na recepcji? Chyba w tym, że wie jak przez pół dnia pić kawę i być opryskliwą dla każdego człowieka.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (11)
doc
4 lata temu
Wyjadą i nie wrócą to tyle w temacie. Wracają lata 90 będą rozboje i kradzieże na potęgę bo młodzi nie będą mieli roboty jak wtedy . Już to się zaczyna na coraz większą skalę.
Przykład taki
4 lata temu
Nasi staż w Meksyku zrobili częściowo a ja się zastanawiam czemu rząd nie wysłał tajnych komandosów by na części sprawców rozebrać. Rosjanie momentalnie odcięli wielkanocne, odesłali rodzinie zbójów i mieli spokój.
Zulu gula
4 lata temu
Dobrze już jest. Paliwo po 4,80 wróciła stara dobra cena więc to koniec pandemii. Prąd też zdrożał od stycznia. Dobra zmuana działa!
agre
4 lata temu
W Polsce rządy pis/po wpuszaja Ukraińców na polski rynek pracy w czasie kryzysu i bezrobocia
Kaja
4 lata temu
Jestem juz 3 lata po studiach. Nie moge nic znalezc w swoim zawodzie ze wzglegu na brak doswiadczenia. Udalo mi sie znalezc cos za grosze... to i tak lepsze nic nic.

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.