Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Rząd szykuje zmiany. Prawo jazdy już nie od 18. roku życia

494
Podziel się:

Projekt, który zakłada obniżenie wieku przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy z 18 do 17 lat, jest gotowy - poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w rozmowie z serwisem brd24.pl. Wcześniejsze prawo jazdy ma wiązać się jednak z dodatkowymi obostrzeniami.

Rząd szykuje zmiany. Prawo jazdy już nie od 18. roku życia
Prawo jazdy od 17. roku życia (Adobe Stock, DAREK11)

Jak tłumaczył wiceminister Bukowiec, uzyskanie prawa jazdy już w wieku 17 lat miałoby być możliwe tylko jeśli zgodę na to wyrazili rodzice lub opiekunowie prawni. A to nie wszystko, Młodzi kierowcy - po zdaniu egzaminu, do osiągnięcia pełnoletności - mogliby jeździć tylko w towarzystwie bardziej doświadczonego kierowcy i prowadzić jedynie pojazdy o mocy do 70 kW.

Zdaniem resortu infrastruktury taki model miałby lepiej przygotować młodych ludzi do poruszania się po drogach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

"Rzeczpospolita" wskazuje, że zmiany proponowane przez polski rząd byłyby zgodne z inicjatywami Unii Europejskiej. W marcu 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła dyrektywę dotyczącą praw jazdy, która zakłada, że państwa członkowskie umożliwią przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, C i C1 właśnie osobom, które ukończyły 17 lat. Dokument wskazuje, że młodzi kierowcy do 18. roku życia powinni prowadzić pojazd w towarzystwie innego kierowcy, a także powinni być objęci surowymi karami za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Prawnik komentuje pomysł ministerstwa

Jonatan Hasiewicz, doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie o ruchu drogowym, a także inżynier ruchu drogowego, podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że z punktu widzenia psychologii transportu oraz zasad bezpieczeństwa lepiej jest, gdy 17-letni kierowca prowadzi pojazd w towarzystwie osoby dorosłej, niż gdy 18-latek kieruje samodzielnie.

Prawnik, opierając się na swoim doświadczeniu obrońcy w sprawach dotyczących wypadków drogowych, wskazał, że większość zdarzeń drogowych - spowodowanych nadmierną prędkością lub lekceważeniem zasad pierwszeństwa - jest dziełem kierowców w wieku od 18 do 25 lat.

Zdaniem prawnika prowadzenie pojazdu w obecności doświadczonego kierowcy przez rok mogłoby sprawić, że młody kierowca stanie się bardziej uważny i świadomy na drodze. Hasiewicz uważa, że taki postulat jest jak najbardziej realny do wprowadzenia - wskazuje "Rz".

Mecenas zwraca też uwagę, że w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech młodzi ludzie mogą prowadzić pojazdy jeszcze przed ukończeniem 18 lat. A w niektórych stanach USA, gdzie transport zbiorowy jest mniej rozwinięty, prawo jazdy można uzyskać nawet w wieku 14 lub 15 lat. W Polsce temat obniżenia wieku, od którego można prowadzić samochód, powraca od kilku lat - przypomina "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(494)
nauczycielka
3 min. temu
Anie lepiej od siedmiu lat ?????????????????
jejku
4 min. temu
Będzie strach na ulicę wyjść !
Adam
5 min. temu
Ilu rodziców będzie stać kupić drugi samochód bo ten w garażu przekracza moc. Będą jeździć starymi gratami bez poduszek.
Ołów
5 min. temu
Tusk dawaj prawo jazdy już dwulatkom bo tego oczekuje uśmiechnięty naród polski.
matnow861
6 min. temu
,,lepiej 17latek żeby jechał z opiekunem,, to nie można zrobić przepisu że 18 latem będzie jechał z opiekunem przez jakiś czas ? Napewno by to wyszło wszystkim lepiej. Tak to gadają że mlodzi robią dużo wypadków a teraz 17 latków chcą jeszcze na drogę wpuszczać
...
Następna strona