Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Premier odwołał Rzecznika Finansowego. Ministerstwo podaje powód

10
Podziel się:

W czwartek 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk zdecydował o odwołaniu Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Powodem odwołania było to, że nie spełniał on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska - napisał resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Premier odwołał Rzecznika Finansowego. Ministerstwo podaje powód
Premier Donald Tusk (Licencjodawca, KPRM)

Premier Donald Tusk w czwartek odwołał na wniosek ministra finansów Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Pretkiel Rzecznikiem Finansowym został pod koniec 2021 r. Przejął fotel zajmowany wcześniej przez Mariusza Goleckiego, który trafił do rządu i został wiceministrem.

Minister Finansów wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o odwołanie Pana Bohdana Pretkiela ze stanowiska Rzecznika Finansowego, ponieważ nie spełnia on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska, tj. wymogu posiadania, co najmniej siedmioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie funkcjonowania rynku finansowego i regulacji prawnych tworzących jego otoczenie oraz wymogu wyróżniania się wiedzą w tym obszarze – przekazało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Kim jest Rzecznik Finansowy?

Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej, kadencja Rzecznika Finansowego trwa 4 lata. Powołuje go i odwołuje premier na wniosek ministra finansów.

W trakcie kadencji RF może on zostać odwołany w razie niewypełniania obowiązków przez ponad 6 miesięcy na skutek długotrwałej choroby, stwierdzonej orzeczeniem lekarskim, rażącego naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego, rażącego naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej lub ustaw, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne albo złożenia rezygnacji.

Bohdan Pretkiel jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW, tam się doktoryzował. Pracował m.in. w kancelariach prawniczych, gdzie zajmował się np. problemami z zakresu prawa finansowego. Od sierpnia 2018 r. do lutego 2021 r. był członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Od kwietnia 2016 r. był członkiem zespołu eksperckiego dotyczącego budowy instytucji dialogu obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Od grudnia 2017 r. był prezesem think-tanku Instytut im. Mikołaja Sienickiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Aaa
4 godz. temu
I pyk...nieprzychylny komentarz usunięty...pracownicy tak się zjednoczyli, że nie odpuszczą, całą wiedzę przekażą gdzie tylko się da
Osoba bez ple...
4 godz. temu
To co tam się dzieje jest niewyobrażalne...zatrudnianie samych swoich, bez wiedzy, bez kompetencji, bez konkursu, zero nadzoru, dyrektorzy prowadzący własne kancelarie , nigdy w biurze, nagrody,, wyjazdy, konsole do gier w pracy...i garstka zastraszanych i gardzonych pracowników/wyrobników.
Anna
8 godz. temu
Uwaga!! Nieprzychylne i prawdziwe komentarze są usuwane!
Anka
4 dni temu
Czas najwyższy! Teraz po kolei porządeczki. Ta instytucja to porażka. Ciekawe co wykryje kontrola z NIK co do wydatkowania hajsu i przyznawanych nagród. Może czas nazwiskami rzucać? Paniusie niech wracają tam gdzie ich miejsce. Blondyna już trzęsie tyłkiem. Za chwilę będą się sprzedawać nawzajem. Byle utrzymać miejsce bo honoru i godności nie mają. Brawo!!!!!!!!!!
wiesia
4 dni temu
Bardzo dobrze !!! Ja czekam od 11 lat na wypłatę spadku po mojej zmarłej mamie, przez Bank Polski PKO. Jestem jedynym spadkobiercą. W ocenie Rzecznika Finansowego nic się takiego złego nie stało. Bank PKO BP nie musi wcale wypłacać spadków jedynym spadkobiercom. Co ciekawe, Rzecznik nie podał podstawy prawnej zablokowania wypłaty.