- Przypomnijcie sobie, jak wyglądała polityka senioralna jeszcze 7, 9, 10 lat temu w tych darwinowskich latach liberałów Tuska. Przypomnijcie sobie, bo oni dzisiaj przebrani są jak diabeł w ornat i próbują jeszcze ogonem nam przedzwonić. Ale tak naprawdę przypomnijcie sobie, kto mówił o moherowych beretach, kto mówił "zabierz babci dowód", kto z pogardą, z lekceważeniem wyrażał się o osobach starszych, mówiąc właśnie o moherowych koalicjach - mówił podczas sobotniego spotkania z seniorami premier Mateusz Morawiecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ocenił, że emeryci i osoby starsze należeli w III Rzeczpospolitej do grup społecznie marginalizowanych. Razem z "rolnikami, osobami niepełnosprawnymi i pracownikami wyprzedawanych, likwidowanych zakładów pracy".
Premier składa seniorom obietnicę i motywuje: "należy odświeżać pamięć"
- Nasza polityka senioralna jest polityką całościową. To, co zmieniliśmy, to, co chcemy dalej zmieniać, jest naszym zobowiązaniem wobec tych, którzy ciężko pracowali na naszą rzeczywistość. Odbudowywali po II wojnie światowej naszą Polskę, a później w czasach III Rzeczypospolitej harowali i byli spychani na margines – mówił szef rządu.
Przyznał jednocześnie, że "jest jeszcze daleko od doskonałości" i złożył obietnicę - że zrobi wszystko, tak długo, jak będzie miał na to wpływ, by poprawiać życie seniorów w obszarze "materialnym, finansowym, służby zdrowia, duchowym, kulturowym, kulturalnym, czy relacji z drugim człowiekiem".
"Wierzę, że seniorzy mają długą pamięć"
Standardowo znaczną część swojego przemówienia Mateusz Morawiecki poświęcił atakom na swoich politycznych konkurentów.
- Oni będą przedstawiać różne wersje wydarzeń i różne programy i obiecywać złote góry. Ale potem te złote góry urodzą mysz, nic z tych złotych gór nie będzie, pękną jak bańki mydlane - stwierdził szef rządu.
- Wierzę, że seniorzy są mądrzy i mają długą pamięć, mają dobrą pamięć i widzą nasze wysiłki - mówił.
Stwierdził też, że w przedwyborczym czasie należy odświeżać pamięć, która jest ulotna, jednak potrzebna, aby "dokonywać właściwych wyborów".