Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Problem z opłacaniem coraz wyższych rat kredytów. Co można wynegocjować z bankiem?

285
Podziel się:

W związku z decyzjami RPP w ostatnich miesiącach rosną raty kredytów. Nawet o kilkaset złotych więcej zapłacą kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w momencie rekordowo niskich stóp procentowych. Wielu z nich może mieć kłopot z wygospodarowaniem dodatkowych środków. Co wobec tego można zrobić, gdy pojawi się problem ze spłatą kredytu?

Problem z opłacaniem coraz wyższych rat kredytów. Co można wynegocjować z bankiem?
Rada Polityki Pieniężnej wielokrotnie podnosiła stopy w ostatnich miesiącach. Pierwsi kredytobiorcy mają już problemy ze spłatą (East News, Getty Images, Andrzej Iwanczuk/REPORTER, iStock)

Pandemia, wysoka inflacja, wyższe opłaty za rachunki, rosnące ceny w sklepach - to tylko kilka powodów, które mają wpływ na to, że w portfelach Polaków zostaje coraz mniej pieniędzy. Polska gospodarka zaczyna odczuwać również skutki wojny w Ukrainie. Są to niepokojące informacje dla wszystkich, ale także dla kredytobiorców, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej może być zmuszona kolejny raz podnieść stopy procentowe i to znacznie wyżej, niż przewidywano do tej pory.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego studio z Litwy, pracujące dla Atari, przywozi 50 pracowników na konferencję do Poznania?

Analitycy rynkowi prognozują, że WIBOR® 3M może wynieść nawet 5 proc. A to najmocniej uderzy w klientów banków, którzy spłacają każdy, nawet najtańszy kredyt hipoteczny, czyli zaciągnięty w pandemii od maja 2020 r. do października 2021 r. Takich klientów było 88 958 (według danych BIK). Część z nich już teraz zgłasza problem ze spłatą zobowiązania.

Zdania w zakresie kolejnych decyzji RPP są jednak podzielone. Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego uważają, że konieczne jest zachowanie ostrożności i utrzymanie stóp na obecnym poziomie.

Już widoczny jest wyraźny spadek zainteresowania kredytami

W związku z ogólną sytuacją gospodarczą, droższymi kredytami, obniżeniem zdolności kredytowej wielu potencjalnych kredytobiorców i ciągle rosnącymi cenami nieruchomości zauważalne jest już mniejsze zainteresowanie zaciąganiem kredytów mieszkaniowych, o czym w najnowszych danych informuje BIK. Tylko w lutym odnotowano spadek zapytań o kredyty hipoteczne o 24,3 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej oraz o 10 proc. w porównaniu do stycznia br.

Choć warto zauważyć, że Polacy nie rezygnują np. z kredytów gotówkowych. To jedyny rodzaj kredytu, który w ostatnim czasie zanotował wzrost liczby zapytań. To dlatego, że w przypadku kredytu gotówkowego zmiany stóp nie są tak dotkliwe dla klientów. Zaciągamy mniej i na krócej, a banki też coraz chętniej proponują stałe oprocentowanie, co gwarantuje, że rata nie zmieni się przez cały okres spłaty. Ciągle więc można otrzymać finansowanie np. na remont lub inny, dowolny cel na korzystnych warunkach.

Negatywne skutki podwyżki stóp procentowych dla spłacających kredyty

Nie ma wątpliwości, że to kredytobiorcy hipoteczni, którzy już spłacają swoje kredyty, mocno odczują zmiany rynkowe. Po kolejnej podwyżce stóp w marcu br. stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc. A to ma przełożenie na WIBOR® i ratę zobowiązania. Oczywiście to, o ile wzrośnie rata, zależy od indywidualnych warunków, kwoty i okresu spłaty.

Eksperci serwisu Totalmoney.pl wyliczyli, że dla kredytu hipotecznego na 25 lat z marżą 2,3 proc. i po zmianie WIBOR®u 3M do poziomu 4,66 proc. (co będzie oznaczało oprocentowanie kredytu na poziomie 6,96 proc.) rata będzie wyższa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wzrost raty jest proporcjonalny do kwoty kredytu.

Warto zwrócić uwagę, że wyliczenia dotyczą szóstej już podwyżki stóp procentowych w ostatnich miesiącach. Względem poziomu stóp z października 2021 r. niektórzy zapłacą nawet o połowę wyższą ratę. Dla części z nich będzie to oznaczać problemy finansowe.

Co zrobić, gdy pojawia się problem ze spłatą kredytu?

Oczywiście podpisując umowę o kredyt, bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową klienta i szacuje, czy ten poradzi sobie ze spłatą zobowiązania. Zgodnie z wytycznymi nie powinno się udzielać kredytu na maksimum swoich możliwości. Niestety trudno jest to ocenić w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ są to zobowiązania na wiele lat i w tym czasie mogą wydarzyć się różne sytuacje losowe, które będą miały wpływ na finanse kredytobiorcy.

Co zatem można zrobić, gdy zdamy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie spłacać kredytu? Jest kilka możliwości. Jeśli problemy są przejściowe, to w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tzw. wakacjami kredytowymi. Tymczasowe zawieszenie spłaty pozwoli na poprawę kondycji naszych finansów.

Gdy jednak znaleźliśmy się w znacznie trudniejszej sytuacji, to kroki, jakie można rozważyć, to:

- kontakt z bankiem i zapytanie o możliwość zmiany warunków kredytowania np. przez wydłużenie okresu spłaty i obniżenie wysokości raty, pod warunkiem, że kredyt nie został zaciągnięty na maksymalny okres,

- zmiana rodzaju rat na stałe w przypadku klientów, którzy spłacają kredyt w ratach malejących,

- zmiana oprocentowania kredytu na stałe, co pozwoli zabezpieczyć się przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych,

- refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku i możliwość uzyskania lepszych warunków.

Oprócz próby negocjacji warunków spłaty z bankiem warto też zadbać o swój domowy budżet. Trzeba pomyśleć o zmianie pracy na lepiej płatną lub o dodatkowym zajęciu, które polepszy stan środków na naszym koncie. Na pewno nie powinno się bagatelizować nawet najmniejszych problemów. Natychmiastowe działanie pomoże uniknąć kłopotów z komornikiem w przyszłości.

Pamiętajmy, żeby decyzję o każdym kredycie dobrze przemyśleć. Jeśli potrzebujemy skorzystać z finansowania w banku, to koniecznie porównujmy oferty, żeby wybrać jak najtańszą z dostępnych na rynku.

Dagmara Sudoł - ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(285)
WYRÓŻNIONE
Kredytobiorca
3 lata temu
Ileż tu żenujących komentarzy. Polskość w czystej postaci - pełno jadu i naśmiewania się z nieszczęścia innych. Tymczasem za tą decyzję zapłacimy wszyscy. Moja nowa rata 1000 zł większą. Co to dla Was zaśmiecających się oznacza? Otóż nie pojadę już do Waszych hoteli, pensjonatów czy apartamentów. Pójdę do tańszego fryzjera lub sama nauczę się malować odrosty. Nie zjem z rodziną w weekend obiadu w Waszej restauracji i nie kupię najnowszej książki w Waszych księgarniach. Daruję sobie też teatr, kino czy kupno trzydziestej piątej sukienki. A Wy śmiejcie się dalej... Zobaczymy ilu z Was straci dzięki temu pracę lub super dochody. Czas wyjść na ulicę i pogonić tych, którzy zdzierają pieniądze z pracujących uczciwie ludzi!
Blee
3 lata temu
Przykro się żyje w takim kraju. Kredyty biorą dziś ludzie na dorobkach, często z małymi dziećmi, bo nie stać ich na własny kąt za gotówkę.To nie jest wygodnictwo brać kredyt, to brak wyboru. Ceny prądu, gazu paliwa a co z tym się wiąże i żywności galopują do góry i raczej nie trzeba być super ekonomista, żeby zrozumieć, że nie ma to nic wspólnego z tym,że jeśli dźwignie się raty kredytów (w właściwie to odsetek za kredyty, bo raty są niezmienne) nie będzie to miało wpływu na mniejsze zużycie energii i ceny żywności w sklepach, które dalej będą galopować.doprowadzacie ten kraj i młodych ludzi, małe dzieci do ruiny. ludzi, którzy chcą się czegoś dorobić i pracują po całych dniach na to, a zaraz nie będzie ich stać na mięso czy chleb. Smutne
Karolina1111
3 lata temu
Wy już chyba naprawdę całkiem oszaleliscie z tymi podwyżkami rat !! Bierzecie wg pod uwagę że nie każdego jest stać na spłatę raty gdzie z 1300 zł wskoczyło na 2200 ?!! Gdzie jest myślenie??? Najważniejsze że wy macie wystarczającą ilość kasy dla siebie , tak kazali brać kredyty żeby młodzi mogli się dorobić swojego a teraz dobijacie nas !! Nie każdy zarabia po 10tys miesięcznie żeby utrzymać wszystko !! Są rodziny z dziećmi , trze a utrzymać kredyt , opłaty życie i dzieci !! Rujnujecie nas tymi podwyżkami , jak tak można dalej żyć !!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (285)
Kuraśś
2 lata temu
Znacznie lepsze perspektywy finansowania biznesu niesie business-point.pl, ponieważ analizują profesjonalnie zdolność kredytową, dają rekomendacje przedsiębiorcom w trudnej sytuacji pod kątem płynności. Obsługują leasing, kredyty obrotowe, a nawet hipoteczne.
Aaaa
3 lata temu
Jak frankowicze walczyli o uczciwe umowy to Ci co maja kredyty w PLN pilsali a niech zdechną, mogli brać kredyt w PLN. I co? Jak to sytuacja może zaskoczyć, wojna, drozyzna w całej Europie i inflacja, więc raty kredytów w PLN też mega w górę. I co teraz frankowicze powinni powiedzieć dlaczego pomagać kredytobiorcom złotówkowym, z jakiej racji???
macio84
3 lata temu
Jak zwykle Polak obcy swoim kraju...żenujące jest to ze wszyscy hipoteczni pozostają bez wsparcia...to jawne okrasanie obywateli....hieny bankowe
Pozdrawiam se...
3 lata temu
Buntu nie będzie. Polacy wytresowani do granic możliwości. Mimo wszystko życzę poprawy sytuacji finansowej rodakom, którzy wzieli te kredyty.
Anarchista
3 lata temu
Władza jest zawsze gwałtem na ludziach. To państwo jest już dnem. Jedyne wyjście to wojna domowa i obalenie suwerenów.
...
Następna strona