Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński,Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

"To napawa nas niepokojem". Niemieckie ministerstwo komentuje skargę Polski

344
Podziel się:

Polska złożyła do Komisji Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady do naszego kraju. Redakcja money.pl poprosiła o ustosunkowanie się do tej skargi federalne Ministerstwo Środowiska. "Fakt, że dochodzi do nielegalnego przemieszczania odpadów, napawa nas niepokojem" – czytamy w odpowiedzi.

"To napawa nas niepokojem". Niemieckie ministerstwo komentuje skargę Polski
Anna Moskwa, minister klimatu I środowiska oraz Steffi Lemke, federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów (East News, East News Owns)

Polska idzie na noże z Niemcami w kwestii nielegalnego wwozu odpadów do naszego kraju. W środę nasz rząd złożył oficjalną skargę do Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Czekamy na niemieckie TIR-y, które wjadą do Polski w najbliższych dniach i spektakularnie wywiozą śmieci – stwierdziła na konferencji prasowej minister środowiska i klimatu Anna Moskwa.

Nielegalny transport "napawa nas niepokojem"

W odpowiedzi na pytania money.pl federalne Ministerstwo Środowiska (BMUV) podkreśla, że o skardze wie wyłącznie z doniesień medialnych, gdyż oficjalny dokument nie wpłynął jeszcze do resortu. Tym samym nie może w tej chwili jej ocenić merytorycznie. Przypomina też, że KE, zgodnie z traktatami unijnymi, ma teraz trzy miesiące na wydanie swojej opinii w tej sprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marta Wrochna-Łastowska, CFO Grupy Żabka
Jednak fakt, że dochodzi do nielegalnego przemieszczania odpadów z Niemiec, napawa nas w BMUV niepokojem. Zgodnie z umową koalicyjną, federalna minister środowiska Steffi Lemke zobowiązała się do poprawy zapobiegania nielegalnemu przemieszczaniu odpadów w UE – odpowiada na pytania money.pl Christopher Stolzenberg, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Podkreśla zarazem, że niemiecki rząd musi jednak przestrzegać kompetencji zapisanych w konstytucji Niemiec, które są federacją. Zgodnie z nią rząd federalny jest odpowiedzialny na kwestie ustawodawcze i prawodawcze. Za egzekwowanie istniejącego prawa odpowiadają z kolei kraje związkowe.

Resort będzie apelować o zmiany na szczeblu unijnym

BMUV zapowiada też, że będzie lobbować na szczeblach unijnych za ulepszeniem przepisów w sprawie przemieszczania odpadów. Niemiecki resort będzie zabiegać o zmiany w odpowiednim rozporządzeniu UE.

– Tylko ogólnounijne rozporządzenie może poprawić egzekwowanie przepisów i zwiększyć skuteczność pracy dochodzeniowej organów, np. poprzez zdigitalizowane procedury – tłumaczy nasz rozmówca.

Rzecznik podkreśla, że kwestie dochodzeniowe i ewentualny nakaz transportu zwrotnego odpadów w przypadku ich nielegalnego wywiezienia z Niemiec do Polski, leży w gestii krajów związkowych. To ich władze też mogą mieć bardziej szczegółowe informacje dotyczące procederu.

Chociaż BMUV nie jest zaangażowany w konkretne procedury, wiemy, że w jednym z przypadków dany kraj związkowy nakazał transport zwrotny nielegalnie przemieszczonych odpadów – zaznacza Christopher Stolzenberg.

Polska domaga się wywozu odpadów

Ze słów polskiej minister klimatu i środowiska wynika, że skarga dotyczy 35 tys. ton odpadów porzuconych w siedmiu składowiskach, które zostały wwiezione do naszego kraju z Niemiec. Anna Moskwa zapewniła też, że Polska wielokrotnie interweniowała u zachodniego sąsiada na poziomie landowym, federalnym, "nawołując do zabrania tych niemieckich śmieci, które nielegalnie zalegają na polskiej ziemi".

Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej państwo członkowskie może zaskarżyć inny kraj do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Najpierw jednak musi zwrócić się ze skargą do Komisji.

KE ma trzy miesiące na wydanie swojej opinii w tej sprawie, choć najpierw musi umożliwić obu stronom złożenie uwag ustnych i pisemnych. Jeżeli jednak KE nie dochowa terminu trzech miesięcy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skarżące państwo zwróciło się bezpośrednio do TSUE.

Warszawa ma nadzieje, że Komisja wezwie naszych sąsiadów do działania ws. odpadów składowanych w Polsce.

Krystian RosińskiPaweł Gospodarczyk, dziennikarze i wydawcy money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(344)
WYRÓŻNIONE
Wojciech50
rok temu
W Polsce jest cała masa rzeczy, które powinny trafić do tzw. producenta a śmieci to jedynie czubek góry lodowej. Polacy to przekupnym naród myślący tylko o prywatnym interesie, wystarczy pomachać 500 lub 800 plus a co dopiero miliony za składowanie odpadów. Śmietnikiem Europy to jesteśmy od początku lat 90tych. O co ten niepotrzebny szum, stara sprawdzona niezawodna metoda samozapłonu rozwiąże problem jak zwykle a policja i prokuratura standardowo umoży.
Kot Prezesa
rok temu
No to może dowiemy się kto z polskich władz zgodził się na przywóz tych śmieci i ile za to wziął???
Odra
rok temu
Bo do tanga trzeba dwojga... Ktoś śmieci przywiózł i ktoś je odebrał (na czyimś gruncie zostały złożone), bo przecież tych śmieci nie podrzucono do lasu jak to niejednokrotnie robią polscy właściciele śmieci.... no i chyba ktoś wziął za to kasę. Czy w tym kraju nie ma służb ochrony środowiska, służb dochodzeniowych i co one w ogóle robią oprócz zwalania winy na innych... ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (344)
suweren+
rok temu
ktoś zgarnął pieniądze za utylizację więc ich szukajcie a teraz obywatele mają płacić. Czy majątek żony premiera przekroczył 100mln?????????????
AQQ
rok temu
a może Moskwa modli się o czarodziejską różdżkę , którą pomacha i potulnie niemięcie TIRy przyjadą i wywiozą ?
AQQ
rok temu
Moskwa ma rozum jak pięcioletnie dziecko i taki ktoś piastuje ministerstwo ? już sztuczna inteligencja była by lepsza !
Antybzdet
rok temu
Nielegalny transport? Raczej nielegalne przyjmowanie przez nielegalne środowisko korupcyjne na nielegalnych składowiskach do nielegalnej utylizacji. Winny jest element tutejszy znaczy rodzimy lecz działający na niekorzyść społeczeństwa i państwa polskiego z myślą o prywatnych korzyściach finansowych. Szkopół w korupcji i braku kontroli u nas w kraju! A rząd uprawia spychologię bo jest nieudolny w tej kwestii albo ktoś ma z tego... no właśnie.
kmnjh
rok temu
Jankowski, Markiewicz to emisariusze PiS-u w Polsacie nie mający nic wspólnego z niezależnym dziennikarstwem, niezliczone afery pisowskie i niewygodne tematy dla mafii PiS-u są przez nich przemilczane., za to nie ma programu by nie poruszali Tuska bo przeszkadza aparatczykom PiS-u w złodziejstwach i przestępstwach. Ciekawe czy opłacani są przez mafię pisowską czy też są akceptowani przez kierownictwo stacji, bo są daleko idące podejrzenia o współpracy w interesach pomiędzy najwyższymi władzami Polsatu a obecną zdegenerowaną ekipą Kaczyńskiego.
...
Następna strona