Podczas konferencji prasowej zorganizowanej o godzinie 10 przedstawiciele pielęgniarek i pielęgniarzy wyliczali problemy w ochronie zdrowia. - W tej chwili 270 szpitali powinno być zamkniętych ze względu na braki kadry pielęgniarskiej - alarmowali.
Wyliczali, że przy takich zasobach kadrowych, jakie są w tej chwili, Polska jest w ogonie krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek na 1000 osób. U nas jest ich około 5, a średnio w UE blisko 10. Za nami są tylko takie kraje jak Bułgaria czy Rumunia.
- Codziennie będziemy mówili o innym problemie ochrony zdrowia, w publicznym sektorze ochrony zdrowia. Będziemy omawiali także postulaty. Mamy gotową receptę na uzdrowienie tej chorej, niewydolnej publicznej ochrony zdrowia - podkreślił w niedzielę przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec na konferencji otwierającej drugi dzień "białego miasteczka".
Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów wskazał, że pierwszy omawiany postulat dotyczący poprawy warunków pracy i wynagrodzeń jest ważny dlatego, że w ochronie zdrowia "mamy bardzo głęboki kryzys kadrowy".
- Ponieważ ten kryzys kadrowy wydaje się być najgłębszy wśród pielęgniarek, a one są jednym z najbardziej potrzebnych ogniw tego systemu, oddajemy ten dzień właśnie pielęgniarstwu i położnictwu - wyjaśnił.
- Średnia wieku pielęgniarek to 53, a położnych 51 lat. Rokrocznie 10 tys. pielęgniarek nabywa prawo do przejścia na emeryturę. Zrobiliśmy analizę z 6 lat i średnia życia pielęgniarki wyniosła niecałe 62 lata przy umieralności kobiet w Polsce na poziomie 80 lat. To są twarde dane - podkreśla prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.
Wskazała, że polskie szkoły kształcą za publiczne pieniądze po kilka tysięcy pielęgniarek, a to duże koszty,. A przez niedofinansowanie ochrony zdrowia i niskie płace większość z nich podejmuje pracę w innych krajach.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok przypomniała, że pielęgniarki były w tym miejscu 14 lat temu.
- Przyszła do mnie taka refleksja, że chyba 14 lat temu było lepiej. To w tym wszystkim jest najsmutniejsze. Od tych 14 lat kolejne ekipy rządowe nie zrobiły za wiele dla ochrony zdrowia. Interes partii politycznej wygrywał nad naszym interesem - pracowników ochrony zdrowia - powiedziała.
Drugi dzień strajku
Protest medyków wystartował w sobotę. Noc pod kancelarią spędziło około 30 osób. Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiada, że przed KPRM zostanie do skutku, czyli aż do spełnienia postulatów protestujących.
W mediach społecznościowych komitet zamieścił plan na niedzielę. Strajkujący kilka godzin chcą poświęcić m.in. badaniom profilaktycznym dla wszystkich chętnych.
To pierwszy tak duży protest, który skupił całe środowisko medyczne - zarówno lekarzy, jak i pielęgniarki czy ratowników medycznych. - Nie damy się podzielić - podkreślają protestujący.
Wiele wskazuje więc na to, że protest szybko się nie skończy. Podobnie protestowali pracownicy ochrony zdrowia w 2007 roku. Wtedy namioty stały pod siedzibą premiera przez niemal miesiąc.
Czego oczekują medycy?
Lista żądań krótka nie jest - jednym z kluczowych postulatów są zmiany w wynagradzaniu medyków. Pracownicy ochrony zdrowia chcą także zatrudnienia dodatkowego personelu, w tym tego administracyjnego, oraz wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.
Ministerstwo Zdrowia pokazało wyliczenia, ile realizacja tych obietnic kosztowałaby budżet. Spełnienie żądań w tym roku miałoby pochłonęłoby 26,05 mld zł, a w przyszłym - nawet 104,7 mld zł.