Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Przedłużenie wolnego handlu z Ukrainą. UE wprowadza ograniczenia

6
Podziel się:

Weszło w życie w czwartek rozporządzenie Rady UE o przedłużeniu na kolejny rok wolnego handlu z Ukrainą, w tym zawieszeniu ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport do Unii. Część produktów rolnych została jednak objęta ograniczeniami ilościowymi.

Przedłużenie wolnego handlu z Ukrainą. UE wprowadza ograniczenia
Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis i premier Denys Shmyhal (GETTY, Future Publishing)

Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 r. Taką decyzję podjęły jeszcze w połowie maja kraje członkowskie. Teraz rozporządzenie oficjalnie weszło w życie.

To odnowienie silnego wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy pojawia się w kluczowym momencie, kiedy kraj zmaga się z ponownym atakiem militarnym Rosji - skomentował w czwartek komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Tym razem jednak, po protestach środowisk rolniczych i części państw członkowskich, w tym Polski, zdecydowano o nałożeniu ograniczeń ilościowych na część importowanych z Ukrainy produktów rolnych, w tym jaj, drobiu, miodu, cukru, owsa, kukurydzy i kaszy.

Lepiej chronić rynki w UE.

W rozporządzeniu zapisano również, że w przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, Komisja Europejska może podjąć szybkie działania i "nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne". Ma to lepiej chronić rynki w UE.

Nowe środki obejmują teraz silniejsze zabezpieczenia dla wrażliwych sektorów rolnictwa UE. Odpowiadamy w ten sposób na uzasadnione obawy wyrażane przez naszych rolników i państwa członkowskie - powiedział Dombrovskis.

Cła i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne pozostają zawieszone od czerwca 2022 r. Ma to złagodzić trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ukraińscy producenci w związku z inwazją Rosji i zapewnić ukraińskim rolnikom dostęp do rynku UE.

Unijny import z Ukrainy w 2023 roku wyniósł 22,8 mld euro w porównaniu z przedwojennym poziomem 24 mld euro w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Zeflik
4 tyg. temu
Zastanówcie się dlaczego tak się dzieje i czy na to sami nie pozwalacie własną bezczynnością ?
wicc
4 tyg. temu
Biedni sąsiedzi uprawiający pola minowe pod gradem bomb i rakiet, w postępie wykładniczym zwiększają uprawy i swoje dochody. Ichniejszy minister rolnictwa wciąż jest ministrem, chociaż wziął na swoją klatę odpowiedzialność za kilkaset hektarów tych pól minowych, nie koniecznie legalnie. Producenci drobiu i jak zwiększyli produkcję o 300 %. Straszna ta wojna!
Won!
4 tyg. temu
Towary z rakotwórczymi pescytydami, zatęchła kukurydzą i chorymi kurczakami których nikt nie bada zaleje polski rynek i potem to będziecie jeść. Polacy obudźcie się.
przypadek?
4 tyg. temu
"Komisja Europejska może podjąć szybkie działania i "nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne"" MOŻE, ale nie musi...
A_R_T55
4 tyg. temu
Cudownie...ehhh...