Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przedsiębiorcy zmęczeni pandemią. Coraz gorsze oceny pracy zdalnej

13
Podziel się:

Firmy od ośmiu miesięcy działają w zupełnie nowej, pandemicznej rzeczywistości. Badania pokazują, że przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie.

Przedsiębiorcy zmęczeni pandemią. Coraz gorsze oceny pracy zdalnej
Pogarszają się nastroje wśród przedsiębiorców. (pixabay.com, pixabay)

W związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem rząd wprowadza kolejne restrykcje i zalecenia. Ostatnie dotyczą m.in. pracy biurowej, która tam, gdzie to możliwe, powinna odbywać się w formie zdalnej. W efekcie od wtorku urzędy w Polsce pracują tylko zdalnie. Na razie przez dwa tygodnie.

Jednak pracownicy wielu prywatnych firm, nawet gdyby chcieli, zdalnie nie będą mogli pracować. Przedsiębiorcy bowiem coraz częściej narzekają na pracę w trybie zdalnym.

Praca zdalna staje się nudna i demotywująca - wynika z raportu "Polski biznes w sytuacji pandemii” przygotowanego przez ekspertów od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.

Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Od kwietnia naukowcy prowadzą serię badań, które na bieżąco analizują, jak polskie firmy adaptują się do kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wyniki nie napawają optymizmem.

- Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że praca zdalna w dłuższej perspektywie przyniesie więcej złego niż dobrego. Wskazują, że nadzór i prowadzenie projektów bardzo się skomplikowały - wskazuje prof. Krzysztof Obłój, ekspert zarządzania strategicznego i międzynarodowego z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).

- Kreatywność pracowników spada, ponieważ jest ona zazwyczaj stymulowana w wyniku bezpośredniej wymiany myśli i emocji. A bez kreatywności praca staje się nudna i demotywująca - dodaje.

Z jednej strony powtarzającym się w ankietach wątkiem jest większa efektywność wykorzystania czasu pracy, w którego ramach nie ma już rozmów na korytarzu, wspólnych obiadów czy przerw kawowych. Z drugiej strony badani uważają, że w warunkach pracy zdalnej obieg informacji w firmach jest utrudniony, łatwiej o konflikty, a procesy decyzyjne wydłużają się.

Badania ALK pokazują, że przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni.

 - Firmy działają, ale minimalizują wszelkie ryzyka. Nie wykonują także nowych ruchów strategicznych, nie wprowadzają innowacji, nie eksperymentują, wstrzymują inwestycje - zauważa prof. Obłój.

Jednym z podstawowych ryzyk działalności, na które wskazują przedsiębiorcy, jest nieprzewidywalność decyzji administracyjnych i politycznych. W tym kontekście ciekawa jest ocena wartości tarcz antykryzysowych, która jest bardzo zróżnicowana, od ocen skrajnie negatywnych do bardzo pozytywnych.

Niezależnie od ocen skuteczności tarcz, eksperci zwracają uwagę, że działały w pierwszej fazie epidemii, a teraz pieniądze się kończą. Tym samym wskazują, że druga fala koronawirusa może być dla firm i całej gospodarki jeszcze bardziej dotkliwa. Możliwe są liczne bankructwa słabszych podmiotów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Korposzczur
4 lata temu
Kompletna bzdura. W domu robię dokładnie to samo co w pracy. Jestem planistą produkcji. Dzięki pracy zdalnej jestem wypoczęty i oszczędzam na kosztach dojazdu który trwał nieraz 2h dziennie. Same plusy. Oby HO trwało jak najdłużej
Zgred
4 lata temu
Jutro ma ruszyć niby praca zdalna w administracji publicznej. To będzie totalna fikcja ponieważ urzędy w Polsce nadal w większości przypadków nie pracują na zintegrowanych systemach teleinformatycznych do tego większość spraw to wnioski i dokumenty papierowe. CO takie osoby mają niby robić w domu na zdalnej pracy ? Gdyby urzędników dało się wysłać na pracę zdalną to po prostu dawno temu by ich w większości ZWOLNIONO.
Młody
4 lata temu
Trochę oderwany od rzeczywistości ten ekspert. U mnie w firmie ludzie bardziej chcą pracować zdalnie niż przychodzić do biura, a wszelka wymiana myśli jest przez komunikator i telko.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
gość33
4 lata temu
Jak praca zdalna np. rodziców dzieci w wieku szkolnym ma być motywująca jeśli menadżerowie dowalają 2 godizny pracy robienia grafików z wykonanych zadań co do minuty? Matka dziecka, które uczę pytanie mnie: a czy ja mam wpisać, że teraz mam przerwę i jem kluski? Albo, że robię przerwę na siku? Jak tak zarządzacie firmami no to tak macie.
margolcia
4 lata temu
A w naszym urzędzie wysyłają nas na "pracę zdalną" BEZ KOMPUTERÓW, BEZ PROGRAMÓW, z podpięciem do prywatnego gniazdka i internetu.. i mamy odpowiadać za ochronę danych ....PAPIEROWE PAŃSTWO !
Byk
4 lata temu
Praca zdalna jest super. Właśnie dzięki niej się dowiedziałem, jak wiele nie pracuję. Oby tylko ktoś się nie jorgnął.
ddddd
4 lata temu
Do wszystkich, którzy twierdzą, że to badanie to bzdura: poczytajcie sobie, czym jest dowód anegdotyczny. W skrócie: to, że wy się z tym nie zgadzacie nie oznacza, że dane badanie to bzdura. Można to porównać do tego, że ani ja ani nikt z mojego otoczenia nie głosuje na pewną partię więc powinni mieć 0% a okazuje się, że radzą sobie całkiem dobrze. Tu jest tak samo. To, że wy nie macie problemu nie oznacza, że on nie istnieje.
gegge
4 lata temu
Bzdury, dzięki pracy zdalnej cała komunikacja, pomysły i procesy są dokumentowane. To procentuje w przypadku rotacji pracowników, wdrożeniach. Straszna krótkowzroczność i brak umiejętności wypracowania nowych rozwiązań

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.