"Biznes Klasa" to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu - o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych. Gościem najnowszego odcinka był Jarosław Królewski, założyciel i prezes firmy Synerise oraz właściciel klubu piłkarskiego Wisła Kraków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
50 mln zł przychodów. Jak zarabia się na sztucznej inteligencji
Jarosław Królewski to założyciel i prezes firmy Synerise, zajmującej się sztuczną inteligencją. Od 2020 r. jest też współwłaścicielem Wisły Kraków. Jak opowiada w "Biznes Klasie", wciąż uważa swój biznes za "młodą firmę". - Cały czas wydaje mi się, że w perspektywie patrzenia na to, gdzie chcemy być, wciąż jeszcze jesteśmy niedużą firmą. W tym roku pewnie zrobimy 50 mln zł przychodów - wyjaśnia Królewski. Jak mówi, zatrudnia aktualnie około 200 osób.
CEO Synerise zaznacza, że jest to "biznes bardzo wysokomarżowy", gdzie można osiągnąć nawet 80 proc. marży. Firma jednak skupia się na dalszym inwestowaniu. - Dla nas jest bardzo ważne, żeby nie zostawać w tyle, jeśli chodzi o nasze technologie i tam, gdzie chcemy być w przyszłości - stwierdza.
To jest coś, co budujesz z niczego. Nie masz fabryki, nie masz żadnych zasobów materialnych, a ostatecznie masz coś, co jest wyjątkowym kodem i sprzedajesz tak naprawdę ten kod. I to jest niesamowite - tłumaczy Królewski.
- To jest bardzo motywujące, że potem docierasz na przykład do klientów ze 150 krajów, potężnych firm - dodaje założyciel Synerise. Podkreśla jednak, że "nie jest to łatwy biznes".
Dwie drogi rozwoju w AI
- Przy sztucznej inteligencji możesz wybrać dwie drogi. Pierwszą drogą jest to, że wdrażasz rozwiązania innych, adaptujesz to, ulepszasz i robisz taką innowację procesową. Albo robisz taką drogę, że idziesz hardkorowo - tak jak my poszliśmy wiele lat temu - że budujesz własne technologie, budujesz coś z wiarą, że to będzie po prostu lepsze na świecie - opowiada Królewski.
- Realnie mówisz: to jest najlepszy tech i to chcesz osiągnąć. I to Synerise robi i myślę, że jak to przeskoczy, jak uda nam się w końcu wygrać rynek amerykański, nad którym bardzo mocno pracujemy, to duża przyszłość przed nami - deklaruje gość "Biznes Klasy".
Królewski zaznacza przy tym jednak, że jego firmie zarzuca się na przykład, iż mogłaby wcześniej robić większe przychody, pompować biznes. Tymczasem zaś, jak wyjaśnia, poświęca siły spółki głównie na badania i rozwój. - Mając te 200 osób, wyobraź sobie, że w biznesie mamy z 20 - dodaje. - Powiem tak między nami szczerze, że po prostu mamy mega ambitne projekty, gdzie ludzie przychodzą do pracy z wypiekami na twarzy. Bo zmieniają świat, posuwają dyscyplinę do przodu - opowiada Królewski.
Walka o pracowników w IT
CEO Synerise wskazuje jednak, że jego firma musi mimo wszystko mocno walczyć o pracowników. - Mamy ogólnie duży problem, bo stawki zagraniczne przyszły tutaj. Firmy zagraniczne zatrudniają po stawkach zagranicznych w Polsce. I my musimy mega ciężko rywalizować o to - przekonuje.
Zapytany o stawki, podkreśla, że np. osoby z zespołu data science zarabiają ok. 6 tysięcy euro miesięcznie. - Ale w Polsce pewnie możemy nawet dochodzić do 15 tysięcy euro, do 16 tysięcy euro. To są takie stawki, które dzisiaj w Synerise ci najlepsi mogą uzyskiwać - ujawnia Królewski. Dodaje jednak, że jeśli taki pracownik wyjedzie za granicę, to za podobną pracę dostanie "zdecydowanie wyższe wynagrodzenie".
Królewski opowiedział również o niedawnej rundzie finansowania, które zebrało Synerise: 8,5 mln dolarów przy wycenie 120 mln dol. - Nam zależało, żeby tej rundy nie robić bardzo dużej, bo uważamy, że za chwilę będziemy mieć tę wycenę jeszcze większą - wskazuje.
W poprzednich odcinkach "Biznes Klasy" Łukasz Kijek rozmawiał z:
- Adamem Ringerem, byłym prezesem Green Caffe Nero;
- Maciejem Pankiem, prezesem firmy Panek;
- Władysławem Grochowskim z Grupy Arche;
- prof. Andrzejem Blikle, cukiernikiem i przedsiębiorcą;
- Darią Abramowicz, psychologiem biznesu, która współpracuje m.in. z Igą Świątek;
- Henryką Bochniarz, założycielką Lewiatana;
- Dawidem Zielińskim, prezesem Columbus Energy;
- Jackiem Santorskim, psychologiem biznesu i przedsiębiorcą;
- Tomaszem Karolakiem, aktorem i założycielem teatru IMKA;
- Piotrem Voelkelem, założycielem VOX Meble i Uniwersytetu SWPS;
- Jakubem Tepperem, restauratorem z Poznania;
- Wojciechem Janickim, dyrektorem Instytutu Geografii Społeczno‑Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
- Marianem Owerko, współzałożycielem Bakallandu;
- Marcinem Piątkowskim, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego, autorem bestsellera "Złoty Wiek";
- Maciejem Wilkiem, dyrektorem operacyjnym Flair Airlines;
- Robertem Michalskim, założycielem Stradale Classics;
- Maciejem Oleksowiczem, prezesem Inter Cars;
- Jakubem Dwernickim, założycielem cyber_Folks i Vercom;
- Robertem Dobrzyckim, założycielem i prezesem Panattoni Europe i India;
- prof. Grzegorzem Mazurkiem, rektorem Akademii Leona Koźmińskiego;
- Dawidem Jakubowiczem, prezesem Kulczyk Investments;
- Marcinem Ochnikiem, prezes firmy Ochnik;
- Marcinem Ziopają, prezesem Zio-Max;
- Aliną Sztoch, prezeską Kubota;
- Karolem Okrasą, szefem kuchni w Platter by Karol Okrasa;
- Krzysztofem Domareckim, założycielem Grupy Selena;
- Jarosławem Szanajcą, prezesem Dom Development;
- Piotrem Fusem, współzałożycielem Grupy Auto Fus;
- Cezarym Kozaneckim, prezesem i założycielem Synektik;
- Bartłomiejem Walaszczykiem, założycielem Cars Collection;
- Pawłem Jarskim, prezesem Grupy Elemental;
- Tomaszem Salskim, współzałożycielem Grupy Klepsydra;
- Prof. Andrzejem Koźmińskim, twórca Akademii Leona Koźmińskiego;
- Martą Półtorak, współzałożycielką i prezeską Marma Polskie Folie;
- Adamem Sikorskim, prezesem Grupy Unimot;
- Kamilem Makulą, prezesem Superauto.pl;
- Marcinem Kubrakiem, współzałożycielem Enter Air.
Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są TUTAJ.