Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Reforma rządu uderzyła rykoszetem w atrakcyjne gminy. Wysyp samowoli

23
Podziel się:

Liberalizacja prawa budowlanego sprawiła, że atrakcyjne turystycznie miejscowości muszą mierzyć się z wysypem tzw. samowoli. Tylko we Władysławowie w ciągu 2022 r. ich liczba wzrosła o 25 proc. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Resort rozwoju informuje, że możliwe są zmiany w przepisach.

Reforma rządu uderzyła rykoszetem w atrakcyjne gminy. Wysyp samowoli
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (PAP, Tytus Żmijewski)

Kilka gmin nadmorskich zwróciło się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego o pomoc. Samorządy mają coraz większy problem z samowolami budowlanymi na terenach atrakcyjnych turystycznie, które nie są przeznaczone pod zabudowę. GUNB interweniuje w tej sprawie w rządzie.

Jak informuje Urząd Gminy we Władysławowie, tylko w 2022 r. na jej terenie przybyło ok. 200 samowoli budowlanych, a obecnie jest ich ponad 1000. Mowa m.in. o domkach holenderskich czy rekreacyjnych, stawianych głównie na działkach rolnych i leśnych, które znajdują się niedaleko morza i rzek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

Jedna działka rolna, wielu właścicieli i samowoli budowlanych

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że właściciele gruntów objętych zakazem zabudowy sprzedają w nich udziały. W ten sposób omija się zakaz dzielenia działek rolnych na mniejsze niż 3000 m kw.

"Dla przykładu, 10 osób kupuje równe udziały w gruncie o powierzchni 3000 mkw. i w ten sposób strony umowy obchodzą zakaz dzielenia działek rolnych na mniejsze niż 3000 mkw. Część kupujących nie wie, że nie może tych działek zabudowywać, a część wie, ale według gminnych urzędników – nic sobie z tego zakazu nie robi" - wyjaśnia gazeta.

Dodatkowym problemem dla gmin jest fakt, że legalizowanych jest coraz więcej samowoli na terenach bez kanalizacji, prądu czy wodociągu.

Ministerstwo rozwoju "rozpoczęło analizę"

Wspomniane problemy wynikają z liberalizacji prawa budowlanego. Zaczęło się w 2020 r., gdy okazało się, że można zalegalizować samowolę, nawet jeśli stoi na wydmach nadmorskie czy park krajobrazowy - zwraca uwagę Piotr Jarzyński, wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.

"Taka ścieżka otwiera się, gdy od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat oraz nie została wydana decyzja o nakazie rozbiórki. Wymagane jest złożenie trzech dokumentów – oświadczenia inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ekspertyzy technicznej potwierdzającej, że stan techniczny obiektu nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi i pozwala na jego bezpieczne użytkowanie, oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej legalizowanego obiektu" - wyjaśnia prawnik.

Ponadto od 2022 r. można bez pozwolenia, kierownika budowy i dziennika budowy stawiać domy do 70 m kw. W Sejmie leży projekt nowelizacji ustawy, który pozwoli budować w ten sposób większe budynki.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie pozostaje jednak głuche na sygnały od gmin i GUNB. "Resort rozpoczął analizę zaproponowanych zmian przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w tym zakresie. Nie wykluczamy podjęcia stosownych działań w celu ich wdrożenia" - odpowiedział MRiT na pytania "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo budowlane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Gościu.
rok temu
Nadzór w USA wymierzył przyzwyczajonemu do polskiego bałaganu Polakowi 10 tyś.$ kary za wymianę drzwi garażowych na inne niż w całym ciągu garaży. Nakazał przywrócić stan poprzedni. To nazywa się ład przestrzenny. U nas spójrzcie na bloki, każde okno inne. Taki mamy szacunek do prawa.
Twój nick
rok temu
Trzeba kupować hektarami i przepisywać na żonę jak Pinokio
Gość w dom
rok temu
Zmiany w prawie są robione na szybko, bez przemyślenia, bez konsultacji z izba inżynierów budownictwa. Jestem kierownikiem budowy, mam pełno domów, w których właściciele czytają portale, nie chcą zbroić fundamentów, samowolek jest tyle, że ręce opadają, a potem telefony, że dom siada, że dach odleciał. Domy bez kierownika to porażka systemu, każdy jest lekarzem, każdy jest kierownikiem...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
krzych
rok temu
Z domkami holenderskimi nic nie zrobia,bo domki holenderskie to RUCHOMOSCI,domek holenderski jest traktowany jak przyczepa. Ma miejsce ,mocowanie na dyszel i oś n akoła. Ten dyszel oraz koła sa zdjete,ale to nie zmienia faktu,ze domek holenderski jest ruchomoscia,bo nie jest połaczony fundamentem z gruntem,wiec nie trzeba żadnego pozwolenia,zgody etc Chyba ,ż ezgody włascicilela gruntu,ale jak własciciel sobie zechce postawic ,to sobie postawi. Na podobnej zasadzie jak wlasciciel sobie chce zaparkować samochód na swojej działce,to nikt mu nie zabroni
miś
rok temu
nie przypadkiem , nie przypadkiem przygotowali grunt za kasę pod patodeweloperkę to się dzieje wszędzie, czy we Władysławowie, czy w Konstancinie, czy w Krynicy Zdrój - wszędzie !
Przestępca I ...
rok temu
Co by tu jeszcze spieprzyć
Jajo
rok temu
Teraz od 3 czerwca go się dopiero zacznie.W końcu nie trzeba żadnych zgłoszeń albo pozwoleń na budowę tzw.pomieszczeń gospodarczych.
Kokospolko
rok temu
Czy możecie się odczepić od tego co robię na mojej ziemi?
...
Następna strona