Łódź przeznaczyła w 2012 roku 1,5 mln zł na wsparcie seriali telewizyjnych oraz pół miliona złotych na tzw. fundusz filmowy.
Zdaniem Moniki Głowackiej, szefowej Łódź Film Commission (ŁFC) - działającej w strukturach łódzkiego magistratu instytucji, która pomaga producentom filmowym i promuje łódzką branżę filmową, rok 2012 był najlepszym rokiem w historii działalności ŁFC.
"Pomagaliśmy filmowcom przy blisko 20 projektach. W Łodzi i regionie zrealizowano prawie 290 dni zdjęciowych. Dla porównania w 2011 roku było ich 150. To wzrost o prawie 100 proc." - poinformowała PAP Głowacka.
Przypomniała, że taki wynik Łódź zawdzięcza przede wszystkim serialom telewizyjnym - dwóm 13 odcinkowym seriom "Komisarza Alexa" - serialowi opowiadającemu historię policjanta, któremu w rozwiązywaniu kolejnych kryminalnych zagadek pomaga niezwykły pies oraz serialowi kryminalnemu "Paradoks" z Bogusławem Lindą w roli głównej.
Jak mówiła w 2012 roku powstały w Łodzi również zdjęcia do m.in.: filmu fabularnego "Hiszpanka" w reż. Łukasza Barczyka, "Siostry Miłosierdzia" w reż. Pawła Pawlikowskiego, filmu "Gabriel" w reż. Michała Haremskiego oraz "Małych stłuczek" w reż. Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin. Do Łodzi zawitał również znany amerykański muzyk Snoop Lion (wcześniej Snoop Dogy Dogg), który nakręcił kilka teledysków z łódzką wokalistką Izą Lach.
Wśród dokumentów realizowanych w Łodzi znalazły się m.in.: "Kabaret śmierci - żydowski śpiewnik wojenny" w reż. Andrzeja Celińskiego, "ZK Łowicz - Interna" w reż. Tomasza Świątkowskiego, "C.O.K.D. - plan ewakuacji" w reż. Piotra Szczepańskiego oraz "Oddajcie mi swoje dzieci" w reż. Piotra Wejcherta, natomiast wśród animacji: "Pamiętniki Florki" w reż. Janusza Martyna i "Moonshine" w reż. Michała Poniedzielskiego.
Głowacka zwróciła uwagę, że oprócz produkcji filmowych i seriali w Łodzi kręci się coraz więcej reklam. Te niewielkie produkcje dysponują dużymi budżetami, z których część pozostaje w Łodzi. Jedna z tych, które powstały w Łodzi była wyprodukowana na rynek indyjski.
Zdaniem szefowej ŁFC warto również wspomnieć o sukcesach filmów, które otrzymały wsparcie organizacyjno - finansowe ze strony miasta. Są to m.in.: "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland - polski kandydat do Oskara, nagrodzony m.in. na festiwalach filmowych w Chicago, Gdyni, Saint Louis, Bydgoszczy oraz Polską Nagrodą Filmową (Orzeł), "Mój rower" w reż. Piotra Trzaskalskiego nagrodzony na festiwalach filmowych w Gdyni, Toruniu, Mińsku, Talinie, "Zabić bobra" w reż. Jana Jakuba Kolskiego nagrodzony w Karlovych Varach i Bydgoszczy i "W cieniu konia" w reż. Davida Ondricka - tegoroczny czeski kandydat do Oskara.
W tym roku w Łodzi podczas festiwalu Targowa Film Street warsztaty poprowadził Richard Brick, współproducent trzech filmów Woody'ego Allena - "Przejrzeć Harry'ego" "Celebrity i "Słodki drań", "Arizona Dream" E. Kusturicy, "Silkwood" M. Nicholsa. Brick był też Location Managerem Milosa Formana.
Łódź Film Commission (ŁFC) powstała w 2009 roku. Instytucja ma bezpłatnie pomagać producentom filmowym i promować łódzką branżę filmową. Podstawowym zadaniem jest zachęcenie producentów audiowizualnych do podejmowania działalności w Łodzi i bezpłatne ułatwianie pracy filmowcom na każdym etapie produkcji.(PAP)
jaw/ dym/