"Marże deweloperów najwyższe w historii i ponad dwa razy wyższe niż średnia europejska. Czas by przyjrzał się temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - napisała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Rekordowa marża
W opublikowanym wideo szefowa resortu funduszy zwróciła uwagę, że w 2014 r. marże deweloperskie wynosiły 20 proc., a w 2024 r. sięgają 30 proc.
Nie ma już kredytu 0 proc. Nie zarobią już na nim deweloperzy. To może czas przyjrzeć się, skąd biorą się takie marże? - pyta w wideo minister.
Pod koniec października Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła na portalu X, że od maja przeciętna cena mieszkania w ośmiu największych miastach w Polsce wzrosła o 1 proc., z kolei wcześniej przez 1,5 roku o 24 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Czasem wystarczy nie psuć: nie ma kredytu 0 proc. i ceny mieszkań przestały wariować. Zatrzymaliśmy kredyt 0 proc., który tak jak kredyt 2 proc. podniósłby ceny nam wszystkim, a przyniósłby zyski bankom i deweloperom. Teraz idziemy po dobrą politykę mieszkaniową - mówiła wówczas szefowa MFiPR.
Jak pisaliśmy w money.pl, uruchomienie rządowego kredytu "Bezpieczny kredyt 2 proc." rozgrzało rynek nieruchomości. Deweloperzy przeżywali oblężenie, a klienci rywalizowali o mieszkania, w efekcie ceny nieruchomości znacznie wzrosły. Przełożyło się to na zyski deweloperów.
Z analizy Banku Pekao z listopada 2023 r. wynika, że marża brutto giełdowych deweloperów, uzyskiwana ze sprzedaży mieszkań po trzecim kwartale 2023 roku była najwyższa od ponad dekady i wyniosła ponad 30 proc.
Jeśli chodzi o 2024 rok, to w pierwszej połowie13 notowanych na GPW i Catalyst firm deweloperskich miało rentowność netto 13,5 proc. (rok wcześniej 14 proc.). Marża brutto ze sprzedaży wyniosła dla analizowanej grupy 32,5 proc. (rok wcześniej 31,8 proc.) - odnotowywała na początku października "Rzeczpospolita".
Część ekspertów zwraca uwagę, że marżę czy wpływ rządowych programów na zyski deweloperów można właściwie oszacować dopiero po dwóch latach.
- W uproszczeniu marża na sprzedanym mieszkaniu może zostać rozpoznana, dopiero gdy mieszkanie jest przekazane klientowi. Proces sprzedaży pokrywa się zwykle z okresem budowy i trwa dość długo, nawet dwa lata. W okresie wzrostu rynkowych cen mieszkań deweloper zwykle aktualizuje swoje cenniki, aby dostosować je do bieżącej koniunktury i w konsekwencji podnosi ceny w trakcie trwania budowy - wyjaśniał w money.pl Adrian Kyrcz z Santander Biuro Maklerskie.