Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Renta wdowia. Oto co trzeba wiedzieć. ZUS rozwiewa wątpliwości

40
Podziel się:

Renta wdowia, łącząca emeryturę własną z rentą rodzinną, zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród polskich seniorów. Choć świadczenie to niesie wiele korzyści, jego uzyskanie wiąże się z licznymi warunkami oraz ograniczeniami - podaje "Rzeczpospolita". ZUS i KRUS wyjaśniają najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Renta wdowia. Oto co trzeba wiedzieć. ZUS rozwiewa wątpliwości
Renta wdowia. Oto co trzeba wiedzieć. ZUS rozwiewa wątpliwości (Adobe Stock)

Renta wdowia to świadczenie łączące własną emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Od 1 stycznia 2027 r. świadczenie dodatkowe, obecnie wynoszące 15 proc. renty rodzinnej, wzrośnie do 25 proc. Jednak nie wszyscy wdowcy i wdowy mogą liczyć na wypłatę tego świadczenia. Niezbędne jest spełnienie kilku kluczowych warunków:

  • Wdowa musi mieć co najmniej 60 lat, a wdowiec – 65 lat.
  • Para musiała pozostawać we wspólności małżeńskiej aż do śmierci jednego z małżonków.
  • Uprawnienie do renty rodzinnej musiało zostać nabyte po ukończeniu odpowiedniego wieku – 55 lat dla wdowy i 60 lat dla wdowca.
  • Osoba ubiegająca się o rentę wdowią nie może pozostawać w nowym związku małżeńskim.

Jeśli wdowiec lub wdowa zawrze ponowne małżeństwo, prawo do renty wdowiej wygasa - przypomina "Rzeczpospolita".

Pojęcie wspólności małżeńskiej nie jest jasno określone w ustawie emerytalnej, jednak orzecznictwo wskazuje, że chodzi o realną więź łączącą małżonków. Obejmuje ona wspólne zamieszkiwanie, prowadzenie gospodarstwa domowego, pożycie oraz współdziałanie dla dobra rodziny. Istotne są również więzi duchowe, emocjonalne i uczuciowe. Aby potwierdzić wspólność małżeńską, osoba ubiegająca się o rentę wdowią musi złożyć stosowne oświadczenie - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będziemy żyli 120 lat? "Małymi kroczkami musimy dożyć przełomu"

Jak ustalana jest wysokość renty wdowiej?

Kwota renty wdowiej zależy od rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących zarówno wdowcowi lub wdowie, jak i zmarłemu małżonkowi. Jedno z tych świadczeń jest wypłacane w pełnej wysokości (100 proc.), a drugie – w częściowej (15 proc. lub w przyszłości 25 proc.).

Suma świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 r. wynosi 5342,88 zł. W przypadku przekroczenia tego limitu świadczenia są odpowiednio redukowane.

Choć renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 r., wnioski można składać już teraz. Aby uzyskać świadczenie od dnia wejścia przepisów w życie, należy złożyć wniosek najpóźniej do 31 lipca 2025 r.

Dokumenty można przekazać osobiście, za pośrednictwem poczty, elektronicznie przez ePUAP lub za pomocą osoby trzeciej. W przypadku wyboru tej ostatniej opcji nie jest wymagane pełnomocnictwo, chyba że osoba trzecia miałaby załatwiać pozostałe sprawy związane z rentą wdowią - czytamy.

Najczęściej zadawane pytania

W sprawie renty wdowiej pojawia się wiele pytań - informuje "Rzeczpospolita". Oto najczęściej zadawane pytania:

  • Czy do wniosku trzeba dołączyć dokumenty? - ZUS i KRUS zazwyczaj posiadają wymagane dokumenty, jeśli senior ma już prawo do renty rodzinnej lub własnego świadczenia emerytalno-rentowego. W razie braków urząd może poprosić o dostarczenie dodatkowych aktów.
  • Co to jest zbieg świadczeń? - Zbieg świadczeń oznacza prawo do otrzymywania co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych jednocześnie, wypłacanych w odpowiednich proporcjach. Przykładowo, może to być 100 proc. emerytury i 15 proc. renty rodzinnej lub odwrotnie.
  • Co zrobić, gdy nie można osobiście złożyć wniosku? - Jeśli wnioskodawca nie może złożyć wniosku osobiście, może poprosić bliską osobę o jego przekazanie. Kluczowe jest, aby dokument był własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę.

Osoby otrzymujące rentę wdowią powinny pamiętać o kwestiach podatkowych. W przypadku świadczeń wypłacanych przez dwa różne organy, zaliczka na podatek dochodowy może być naliczana podwójnie. Aby uniknąć niedopłaty podatku, warto złożyć wniosek o odpowiednie zmniejszenie zaliczki w jednym z urzędów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Adam N.
20 godz. temu
Jak zwykle z wielkiej chmury mały deszczyk - obwarowania i realizacja obrosła w tak wiele obostrzeń, że niewiele i nie dla wielu coś z tych szumnie obiecanych pieniędzy kapnie. Żenada
ZK590
16 godz. temu
Czyli jak oboje małżonkowie długo pracowali i uczciwe płacili składki emerytalno-rentowe to raczej ten jeden który pozostanie na tym świecie nie otrzymać owe 15% dodatku. Jest za bogaty na 14 a potem na wdowi dodatek.
Leon
12 godz. temu
Policzcie koszyk emeryta prad gaz czynsz, zywnosc , apteka i wyjdzie inflacja 20 proc. I z realnego wzrostu plac trzeba brac 50 proc a nie tylko 20 proc
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Agata
20 godz. temu
"Renta wdowia" w założeniach miała być zwrotem części środków odłożonych przez zmarłego - każdemu wdowcowi/wdowie . A teraz jest kolejnym programem socjalnym, czyli domena MOPSu. Tak jak tzw. 14.emerytura.
realista
20 godz. temu
Renta wdowia to taki majsterszyk zrobiony przez rzadzacych, niektórym mało dali a innym poprzez progi duzo zabrali. To jest tak skonstruowane zeby wyborcy myśleli ze rzad daje a w ogólnym rozrachunku to zabiera. Ktoś długo myslał i wymyslił jak oszukać ludzi.
true
20 godz. temu
tyle szumu bylo, a wyliczylem ze matka dostanie moze 350zl wiecej, bo tak to okroili, a jak wejdzie za 2 lata 25% to wiekszosc przekroczy ten prog 3 minimalnych emerytur
NAJNOWSZE KOMENTARZE (40)
Wdowiec
4 min. temu
Oszustwo
No cóż
12 min. temu
Złodziejstwo w białych rękawiczkach czy realizacja projektu obywatelskiego ? Nikt nam nie będzie mówił, że białe jest białe a czarne jest czarne... Ja już się pogubiłem... ,no cóż stary jestem.
Bambuko
29 min. temu
No dobrze, są ograniczenia związane z dochodem. Ok. To takie same ograniczenia muszą dotyczyć składki zdrowotnej, której podstawa naliczenia nie powinna przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury !
nico
2 godz. temu
Majstersztyk finansowy ministra finansów! No, ale on nawet jak ma decyzje wypłaty, to nie potrafi jej dokonać!
Babcia
6 godz. temu
Od połowy stycznia próbuje się dodzwonić do ZUS by uzyskać bliższe informacje. Nie mogę z różnych powodów udać się osobiście i nie jestem zbyt zaawansowaną w obsłudze internetu i aplikacji. Istnieje tylko jeden numer infolinii dostępny dla ludzi do kontaktu z ZUS i jest nieczynny!!!! Problem musi istnieć od dawna bo natknęłam się na informacje zgłaszane przez inne osoby. Nikt z tym nic nie jest w stanie zrobić? Zlikwidowano dostęp bezpośredni do kontaktu z najbliższymi jednostkami a nie zapewnia się prawidłowego działania tego jedynego!!!
...
Następna strona