Rewolucja przemysłowa - tak historycy nazywają okres największego rozwoju przemysłu. Choć rewolucja zaczęła się jeszcze w XVIII wieku, to w zasadzie trwa do dziś.
Rewolucja przemysłowa. Etapy
Rewolucja przemysłowa dzieli się na cztery główne etapy:
- pierwszy, rozpoczęty pod koniec XVIII wieku,
- drugi, na przełomie XIX i XX wieku,
- trzeci, w latach 70. i 80. XX wieku,
- czwarty, trwający obecnie.
Rozpoczęło się w Anglii, gdzie stopniowo próbowano zrewolucjonizować przemysł tkacki. Wynalazcy próbowali zrobić wszystko, by zastąpić siłę ludzkich mięśni konkretnymi mechanizmami.
Zaczęło się od "Przędzącej Jenny", czyli maszyny przędzalniczej, która była częściowo zautomatyzowana. Później pojawiały się kolejne tego typu wynalazki aż do 1784 roku, gdy James Watt wykorzystał silniki parowe w fabryce. Dzięki temu przemysł bawełniany rozwijał się kilkadziesiąt razy szybciej.
Druga rewolucja przemysłowa
Po automatyzacji produkcji przyszedł czas na wiek elektryczności, czyli drugą rewolucję przemysłową. To wtedy do produkcji przebiły się rozwiązania znacznie bardziej nowoczesne niż silnik parowy.
Rozwój przemysłu był możliwy dzięki takim wynalazkom jak ogniwo galwaniczne, telegraf, a później żarówka czy telefon.
To podczas drugiej rewolucji przemysłowej Henry Ford wpadł również na pomysł stworzenia linii produkcyjnej, którą wykorzystywał do montowania samochodów.
Trzecia rewolucja przemysłowa
Po drugiej wojnie światowej przemysł poszedł również w kierunku wysokich technologii. To wtedy na szeroką skalę zaczęły powstawać komputery, które nie tylko pracowały znacznie wydajniej niż ludzie, ale zaczynały powoli przejmować niektóre zadania od człowieka.
Symbolem trzeciej rewolucji przemysłowej są również tzw. okręgi przemysłowe. Powstawały tam, gdzie był dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, a nie - jak do tej pory - tak, gdzie były surowce.
Czwarta rewolucja przemysłowa
XXI wiek to już lata tzw. przemysłu 4.0, czyli przede wszystkim wysokie technologie, innowacja i dominacja informatyzacji. Podstawą rozwoju jest w tym przypadku internet, który przenika do każdej dziedziny życia.
Przemysł coraz mocniej jest oparty na wiedzy i kompetencjach ludzkich, ale również w znacznie większym stopniu wykorzystuje sztuczną inteligencję. Według niektórych ekonomistów czwarty etap rewolucji przemysłowej cały czas trwa i może się jeszcze długo nie skończyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl