Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci. Koniec odpowiedzialności zbiorowej

13
Podziel się:

Resort klimatu przekazał, że pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne. Obecnie za źle posegregowane odpady grożą kary dla wspólnot oraz spółdzielni. Rząd chce to zmienić i zakończyć odpowiedzialność zbiorową w tej kwestii.

Rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci. Koniec odpowiedzialności zbiorowej
Źle posegregowane odpady komunalne to ryzyko kar dla wspólnot, zarządców i spółdzielni (money.pl, Rafał Parczewski)

Wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich o trwających pracach nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne. Zmiany te mają na celu odejście od odpowiedzialności zbiorowej za niewłaściwie posegregowane odpady, która obecnie obciąża wspólnoty, zarządców i spółdzielnie mieszkaniowe na dużych osiedlach.

Zapewniam, że kwestie sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są przedmiotem prac w Ministerstwie. Te prace toczą się przy współudziale przedstawicieli samorządów w ramach prac Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Zespół ten został powołany zarządzeniem z dnia 23 listopada 2020 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska i kontynuuje swoje prace - napisała Sowińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami

Rząd szykuje zmiany w opłatach za śmieci

Sowińska dodała, że ostatnie prace zespołu skupiały się na wprowadzeniu rozwiązań, które umożliwią gminom bardziej efektywne weryfikowanie informacji dotyczących liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Celem tych działań jest ułatwienie stosowania metody "od osoby" i, o ile to możliwe, jej szersze zastosowanie.

"Ponadto odpowiadając na postulaty mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców w 2021 roku wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, umożliwiające odejście od odpowiedzialności zbiorowej w przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych w budynkach wielolokalowych" - napisała.

Dodatkowo dodano przepis, który po zapewnieniu technicznej możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach, umożliwia radzie gminy, w drodze uchwały, nakładanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na właściciela lokalu lub inną osobę, której służy tytuł prawny do lokalu w budynku wielolokalowym lub osobę faktycznie zamieszkującą, lub użytkującą ten lokal.

Dzięki temu rozwiązaniu gmina może zrezygnować z odpowiedzialności zbiorowej w zabudowie wielolokalowej, poprzez indywidualne rozliczanie poszczególnych lokali z selektywnego zbierania odpadów. W rezultacie, za niewypełnienie obowiązku segregacji odpadów komunalnych zapłaci ich wytwórca, a nie na przykład wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego.

Ministerstwo jest zaangażowane we wdrażanie przepisów, które realizują zasadę "zanieczyszczający płaci", tak aby były one zgodne z przepisami na poziomie unijnym. Celem tych działań jest sprawienie, aby producenci poszczególnych produktów byli odpowiedzialni, w tym finansowo, za odpady, które powstają z produktów wprowadzonych przez nich na rynek.

"W efekcie, dzięki finansowemu zaangażowaniu producentów, które będzie przejawiało się m.in. w partycypowaniu w kosztach gospodarowania odpadami powstającymi z ich produktów oraz we właściwym projektowaniu ich produktów, koszty gmin, a w efekcie opłata uiszczana przez właścicieli nieruchomości, będzie w miarę możliwości niższa" - napisała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Kubeł
8 miesięcy temu
Segregujemy, a co dalej z tym się dzieje, tego nie wie nikt...
Ham
8 miesięcy temu
Żądam wprowadzenia przepisu zobowiązującego dostawcę do oznaczania opakowań kolorem pojemnika, do którego trzeba to opakowanie wrzucić.
Wybory
8 miesięcy temu
Przed wyborami gruszki na wierzbie obiecają gdzie 60 tys wolne od podatku gdzie renta wdowia gdzie renta socjalna w wysokości najniższej pensji gdzie paliwo po 5_19??? Tylko dla lemingów
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Pan k
8 miesięcy temu
Zapewne uchwalą mechanizm donosu sąsiedzkiego, przepraszam anonimowego zgłoszenia nieprawidłowości. Niech żyje matka nasza planeta
Chorzy do lek...
8 miesięcy temu
I tak to idzie to jedne śmieciarki. A skąd przyszły plastyki kto pamięta że były punkty skupu butelek szklanych a nie butelka po piwie jedna jest zwrotną a inne nie . Chory kraj jak ci wszyscy siedzą nie mają zajęć i wymyślają głupoty. Hahahahahahahahah hahahahahahahahah hahahahahahahahah
Zal
8 miesięcy temu
To jest segment, ktory moglby dac wiele miejsc pracy, do tego mocno zautomatyzowany jesli chodzi o segregacje, wiec widzac jakies g co nie wiadomo czym jest po kiego grzyba mam sie zastanawiac gdzie wrzucic, w wiekszosci przypadkach trafi do kubla ogolnego i tak. Bio nie kompostuje bo jeszcze mnie nie pogielo by w mieszkaniu robale hodowac. Obecne technologie pozwalaja dokladnie oddzielic od siebie rozne rodzaje smieci, po co zawracac sobie tym glowe.
Dziad
8 miesięcy temu
Korporacje biorą grubą kasę za wywóz odpadów a my mamy jeszcze za nich robić brudna robotę. Bierzecie kasę to se segregujcie a jak nie to płacie nam za segregacje wy nie powiem co
Mesti
8 miesięcy temu
1. Nie wolno w Unii stosować odpowiedzialności zbiorowej, bo to niezgodnie z prawami człowieka. 2.Czy ktoś wreszcie napisze artykuł jak ma wyglądać ta nowa kontrola i KTO ZAPŁACI, np. za kamery, czytniki, itd. w każdym śmietniku w Polsce? 3. Na Zachodzie sprawę rozwiązano prosto: jest NAGRODA: posegregowane surowce wtórne są odbierane za darmo, wiec ludzie segregują, bo dostają nagrodę za swoja prace. A w Polsce podejście jak do fornali, do poddanych, a nie do obywateli: kup pięć worków na śmieci, segreguj i jeszcze... zapłać trzy razy drożej za swoja prace. Nie oplaca sie placic za jakies drogie systemy, bo piec procent ludzi nie segreguje. Te systemy beda drogo kosztowaly kazdego z nas, a oni i tak zostawia swoje smieci w publicznym koszu albo przy drodze.