BCC przytacza dane Eurostatu z 2021 roku, które mówią, że polski pracownik pracuje średnio 40,4 godzin tygodniowo. To trzeci najwyższy wynik spośród 28 przebadanych krajów. Więcej od Polaków pracowali tylko Grecy (średnio 41,3 godzin tygodniu). Tyle samo, co my, pracowali w 2021 roku z kolei Bułgarzy.
Praca zdalna. Trzeba będzie dogadać się z pracodawcą
Dla większości pracowników niezwykle istotną kwestią staje się osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a tym życiem prywatnym. W nadchodzącym roku istotne zmiany dotyczyć będą wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), m.in. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywy work-life balance.
- Do polskiego prawa pracy powinny być zaimplementowane nowe unijne rozwiązana dotyczące uprawnień rodzicielskich i elastycznej organizacji pracy - podkreśla adwokat Joanna Torbé-Jacko ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. - Projekt dotyczący tych rozwiązań jeszcze nie trafił do Sejmu, ale dla pracowników przyniesienie bardzo wiele korzystnych rozwiązań - dodaje ekspertka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
BCC w swojej analizie zapowada także wejście w życie nowych przepisów Kodeksu pracy, które zakładają także zmianę w przepisach dotyczących pracy zdalnej. W 2023 roku praca będzie mogłaby być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika.
Decyzja o wprowadzeniu pracy zdalnej będzie opierać się przede wszystkim na porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem. Dodatkowo to, czy pracownik może pracować zdalnie zostać może uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w czasie jej trwania.
Przepisy wprowadzają dodatkowo po stronie pracodawcy szereg elementów, które będą musiały zostać zapewnione pracownikom w kwestii pracy zdalnej m.in. zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracownika związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, zasady kontroli wykonywania pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną czy zasady kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- To niejedyne zmiany jakie pojawią się w przyszłym roku. Do Kodeksu pracy zostaną wprowadzone przepisy uprawniające pracodawcę do przeprowadzenia kontroli trzeźwości oraz obecności środków działających podobnie do alkoholu. – dodaje ekspertka BCC.
Ozusowanie umów zlecenie
Pełne ozusowanie każdej umowy zlecenia to nieunikniona zmiana, na razie jednak w fazie planów - czytamy w opracowaniu BCC.
- Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez Komisję Europejską zakłada wprowadzenie obowiązku odprowadzenia od każdej umowy składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej, z wyjątkiem umów zlecenia zawieranych z uczniami szkół średnich i studentami do 26. roku życia. To chyba jedna z nielicznych zmian niekorzystnych dla zarabiających w kilku miejscach – mówi adw. Joanna Torbé - Jacko.
Obecnie z obowiązku opłacania składek zwolnione są osoby pracujące w kilku miejscach, jeżeli z pierwszej umowy otrzymują co najmniej minimalne wynagrodzenie (inne umowy w takim przypadku podlegają wyłącznie składce zdrowotnej). Jak podkreśla ekspertka BCC, na razie trudno szacować, kiedy konkretnie omawiana zmiana miałaby wejść w życie. Początkowy plan zakładał wejście nowych zasad od marca 2023 roku.