Ministerstwo Zdrowia już jakiś czas temu przygotowało rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki niemu pacjenci POZ mają zyskać możliwość skorzystania z dużo szerszego zakresu usług w ramach opieki koordynowanej. Medycy czekali jednak na zarządzenie prezesa NFZ, które jest ważniejsze z punktu widzenia szczegółów tej reformy. Dokument w końcu się ukazał.
Co się zmieni w przychodniach
Rozwiązania zawarte w zarządzeniu prezesa NFZ polegają m.in. na wprowadzeniu definicji porady wstępnej, która jest realizowana przez lekarza POZ. Celem takiej porady jest potwierdzenie bądź wykluczenie wstępnego rozpoznania określonej choroby przewlekłej.
Nowy dokument NFZ wprowadza też nowy zakres świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej i ma na celu zwiększenie dostępu m.in. do badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii - co ma pozwolić na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych. Łatwiejsze ma też stać się umówienie na konsultację specjalistyczną: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NFZ wskazuje też w zarządzeniu, że świadczenia realizowane w formie wizyt kompleksowych z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej poprawią i ułatwią opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi.
Inne z zawartych w zarządzeniu rozwiązań obejmują m.in. dodanie nowego zakresu świadczeń: budżet powierzony opieki koordynowanej oraz uszczegółowienie sposobu finansowania i rozliczania świadczeń w związku z wprowadzeniem budżetu powierzonego koordynowanej opieki.
Zmiany dotyczą też rozdzielenia zadań koordynatora realizującego zadania w zakresie promocji profilaktyki i koordynatora realizującego zadania w ramach świadczeń budżetu powierzonego opieki koordynowanej.
Lekarze komentują
"Na obecnym etapie zarządzenie otwiera jedynie drzwi do dyskusji o możliwych sposobach realizacji" - komentowało w poniedziałek projekt rozporządzenia Porozumienie Zielonogórskie, największa organizacja pracodawców ochrony zdrowia w Polsce. - Sam pomysł na opiekę koordynowaną uważamy za dobry, ale projekt w obecnym kształcie jest niemożliwy do wdrożenia we wszystkich placówkach, a taka obietnica została przecież złożona pacjentom – mówił prezes PZ Jacek Krajewski, cytowany w komunikacie.
Zarządzenie NFZ ma wejść w życie 1 października. - Chcemy przypilnować tej daty pierwszego października, jeżeli chodzi o zaprezentowanie regulacji, danie możliwości podmiotom do zgłaszania się – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ stwierdził, że zainteresowanie podmiotów jest bardzo duże, ale podanie konkretnych danych będzie możliwe po zaprezentowaniu ostatecznej wersji zarządzenia prezesa NFZ i reakcji na nie. - Przypominam, że pacjenci mają swobodę wyboru. Tam, gdzie ten pakiet jest szerszy, można się przenieść – zachęcił.