Zala Aero Group, firma Aleksandra Zacharowa, trafiła na brytyjską listę sankcji w 2023 r. W uzasadnieniu można przeczytać, że jest to następstwo jej roli w "dostarczaniu sprzętu wojskowego, takiego jak drony, na potrzeby rosyjskiej inwazji na Ukrainę". Jednak sam konstruktor oraz jego rodzina nie znaleźli się na "czarnej liście" – napisał portal themoscowtimes.com.
Ekskluzywna posiadłość twórcy dronów-kamikaze
Z kolei istories.media wykryło posiadłość w Londynie należącą do żony inżyniera Swietłany Zacharowej i ich młodszego syna Ławrientija Zacharowa. Nieruchomość zakupili w 2018 r., a ich wartość transakcji mogła przekroczyć poziom 1,5 mln funtów (ok. 7,68 mln zł według obecnego kursu).
Mieszkanie Rosjan ma powierzchnię 100 m kw. Znajduje się w Westminsterze, w odległości ok. 1 km od Big Bena i Pałacu Buckingham.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lokal składa się z trzech sypialni, salonu, kuchni z jadalnią i balkonu.
Kim są przedstawiciele rodziny Zacharowów?
Jak wynika z jego profilu na portalu LinkedIn.com, 24-letni Ławrientij mieszka za granicą od co najmniej ośmiu lat. Studiował w Wielkiej Brytanii, licencjat uzyskał na University College London, a tytuł magistra – na London School of Economics.
Od 2021 r. pracuje w agencjach ONZ w Nowym Jorku i w Rzymie. Od maja 2023 r. znalazł zatrudnienie w Instytucie przy ONZ zajmującym się badaniami nad rozbrojeniem (UNIDIR).
Aleksandr Zacharow natomiast opracowuje i produkuje bezzałogowe statki powietrzne od ponad 15 lat. Posiada pakiet kontrolny w firmie Zala Aero Group, która jest częścią koncernu Kałasznikow. Jego żona, wraz z synem Nikitą i córką Marią, pomagają mu w prowadzeniu firmy.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zakupiło od jego firmy drony o wartości 5,3 mld rubli (ok. 230,8 mln zł).