Wiceszefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w wywiadzie dla "SE" została zapytana m.in. o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, nad którym pracuje parlament. - Naszym celem jest to, żeby (ustawa) weszła w życie już 1 stycznia" – powiedziała dziennikarzom Socha.
Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
Czym będzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
- To świadczenie, które dostępne jest dla drugiego i kolejnego dziecka od 12. do 36. miesiąca życia. Chodzi o wsparcie rodziców w drugim i trzecim roku życia dziecka, czyli w okresie, kiedy kończy się urlop rodzicielski, a jeszcze nie rozpoczyna ono edukacji przedszkolnej. Ten okres wymaga ogromnego wysiłku rodziców w zapewnieniu opieki. Stąd idea tego nowego świadczenia, by ułatwić rodzicom pogodzenie pracy z opieką nad dziećmi" – wyjaśnia w wywiadzie Socha.
Rodziny z czwórką dzieci zwolnione z PIT?
Wiceminister została zapytana o pomysł, który zakłada, że rodziny z co najmniej czwórką dzieci zostałyby objęte zerowym PIT-em. - Zaproponowaliśmy to rozwiązanie, ponieważ naszym celem jest taka zmiana systemu podatkowego, by uwzględniał dzieci – powiedziała Barbara Socha dziennikarzom.
Zdaniem wiceszefowej resortu rodziny obecne regulacje są niewysączające.
- Naszym zdaniem obecne już w systemie rozwiązania są niewystarczające, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, stąd pomysł z zerowym PIT, o limicie na poziomie 85 tys. rocznie na jednego rodzica, czyli 170 tys. dla całej rodziny – powiedziała Socha i dodała, że według szacunków z tego pomysłu mogłoby skorzystać około 55 tys. rodzin.
Polski Ład nie zapomina o rodzicach samotnie wychowujących dzieci?
Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej została także zapytana o politykę rodzinną i zaproponowane zmiany w Polskim Ładzie dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Na początku podkreśliła, że Polski Ład ma odwrócić niesprawiedliwości podatkowe.
- Jeśli w tym kontekście zastanowimy się nad sytuacją samotnych rodziców i sposobem ich opodatkowania, to obecny instrument wspólnego rozliczenia z dziećmi powoduje, że rodzice o niskich czy średnich dochodach, a nawet rodzice zarabiający 7 czy 8 tys., zyskują na wspólnym opodatkowaniu zaledwie 552 zł. Dlatego ten mechanizm zastępujemy innym — kwotowym. To nowa ulga w kwocie 1500 zł – podkreśliła Socha w rozmowie z dziennikiem.
Według wiceminister kwota ta będzie "niezależna od pozostałych już istniejących, takich jak ulga prorodzinna na każde dziecko".