W 2023 r. rosyjski regulator zidentyfikował 2940 piramid finansowych. To 1,5 raza więcej niż rok wcześniej - pisze The Moscow Times, powołując się na agencję prasową Interfax.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość piramid finansowych to niewielkie projekty związane z kryptowalutami. Prawie połowa z nich zachęcała użytkowników do korzystania z zagranicznych usług płatniczych. Twórcy piramid reklamują się za pośrednictwem sieci społecznościowych i komunikatora Telegram.
Znacznie wzrosła także liczba nielegalnych firm pożyczkowych. Bank centralny oszacował ich liczbę na 1884, co oznacza wzrost o 9 proc. Niemal połowa tego typu spółek działa wyłącznie w internecie i nie posiada fizycznych siedzib.
Oszustwa finansowe kwitną w Rosji
Bank Centralny znalazł łącznie 5700 firm, projektów oraz osób indywidualnych, których działania zostały uznane za nielegalne. To wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu z 2022 r.
Regulator podaje, że w ubiegłym roku ograniczono z jego inicjatywy dostęp do 11 tys. nielegalnych firm internetowych, w tym ponad 3 tys. stron, kanałów na komunikatorach i chatbotów.
W ubiegłym roku rosyjski MSZ informował o nasileniu się innych rodzajów prób wyłudzania pieniędzy. Jego ofiarą padały głównie osoby starsze. Seniorzy otrzymywali telefony, a dzwoniący przekonywali że ktoś stara się zaciągnąć kredyt na ich nazwisko, lub wypłaca pieniądze z ich konta.