Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rosja nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. "Wiedzą, gdzie mamy miękkie podbrzusza"

4
Podziel się:

- Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W Polsce w 2024 r. wykryto dwa razy więcej incydentów w obszarze cyberbezpieczeństwa niż w 2023 r.

Rosja nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. "Wiedzą, gdzie mamy miękkie podbrzusza"
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas pierwszej edycji Digital Skills Summit (PAP, PAP/Jarek Praszkiewicz)

Szef Ministerstwa Cyfryzacji poinformował, że w Polsce w 2024 r. wykryto dwa razy więcej incydentów w obszarze cyberbezpieczeństwa niż w 2023 r. i trzy razy więcej niż w 2022 r.

Duża część z nich jest jasno skierowana na Polskę z Rosji. Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją. Wiedzą, gdzie mamy miękkie podbrzusza - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Wskazał, że problemem jest m.in. cyberbezpieczeństwo polskich samorządów. W związku z tym resort we współpracy z państwowym instytutem badawczym NASK uruchomił program "Cyberbezpieczny samorząd". Dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej samorządy mogą otrzymać do 850 tys. zł wsparcia na poprawę zabezpieczeń cyfrowych.

Wicepremier podkreślił, że w Unii Europejskiej potrzebne jest prawo cyfrowe, ale nie może one doprowadzić do przeregulowania tego obszaru.

Cyfryzacja kluczowa dla sprawiedliwej transformacji

W konferencji wziął udział także europoseł i przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim Borys Budka. Ocenił, że cyfryzacja będzie kluczowa dla sprawiedliwej transformacji w UE.

Wiemy doskonale, że najbliższe pięć lat będzie stało pod znakiem wzrostu kompetencji cyfrowych. Nie tylko jeśli chodzi o cyfrowe kompetencje osobiste (...), ale również jeśli chodzi o cyfrowe kompetencje w przemyśle. To bardzo ważne, żeby cyfryzacja została wykorzystana do budowania konkurencyjności europejskiej gospodarki - powiedział Borys Budka.

Według "Strategii cyfryzacji Polski" w 2035 r. kompetencje cyfrowe na poziomie podstawowym powinno mieć 85 proc. obywateli, a na poziomie zaawansowanym 50 proc. obywateli. Oznacza to konieczność ponad dwukrotnego wzrostu względem wyników Digital Economy and Society Index z 2022 r., który bada efektywność cyfrową poszczególnych krajów UE.

Sztuczna inteligencja

Podczas dyskusji dot. strategicznych wyzwań w kwestii rozwoju kompetencji cyfrowych wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała, że "edukacja szykuje się do tego skoku".

Wskazała, że w Polsce bardzo szybko wprowadzono naukę programowania w szkołach, ale nie poszło za tym "masowe szkolenie nauczycieli". W jej ocenie wyzwaniem dla nich jest przejście ze szkolnictwa tradycyjnego do szkolnictwa związanego z rewolucją cyfrową.

- Coraz większe są wątpliwości, jakie powinny być kompetencje cyfrowe młodych uczniów, czego realnie powinni się uczyć - programowania czy w większym stopniu korzystania z narzędzi cyfrowych? (...) Za moment sztuczna inteligencja może zastąpić nas w programowaniu, ale potrzebne są inne kompetencje cyfrowe - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Dodała, że m.in. zagadnienia związane z higieną cyfrową czy zagrożeniami w mediach społecznościowych pojawią się podczas lekcji edukacji zdrowotnej. Przedmiot ma zostać wprowadzony od roku szkolnego 2025/2026.

Konferencja Digital Skills Summit została zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z państwowym instytutem badawczym NASK oraz Politechniką Śląską w Gliwicach. Główny cel to wsparcie transformacji cyfrowej oraz promowanie współpracy na rzecz poprawy kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
WYRÓŻNIONE
Stary
miesiąc temu
Samorzady dostana 850 tys zl,to chyba na chusteczki na otarcie lez
To są
miesiąc temu
Brednie
Rozbawiony
miesiąc temu
Zatem, wiedząc o tym, powinniśmy do czasu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sferze cyber pozostać w analogach....tradycyjnych akt, papiepierowych nie da się zhakować przez internet...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (4)
Stary
miesiąc temu
Samorzady dostana 850 tys zl,to chyba na chusteczki na otarcie lez
Rozbawiony
miesiąc temu
Zatem, wiedząc o tym, powinniśmy do czasu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sferze cyber pozostać w analogach....tradycyjnych akt, papiepierowych nie da się zhakować przez internet...
To są
miesiąc temu
Brednie
XXX
miesiąc temu
A czy my nie mamy dobrych informatyków żebym odpłacić?