Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Rosjanie wywołali katastrofę ekologiczną. Donbas wciąż niszczony

72
Podziel się:

Zalewanie kopalń, zanieczyszczone grunty i wody, pozostałości po niewybuchach czy amunicji. Donbas mierzy się z katastrofą ekologiczną. Niszczeje bioróżnorodność, w tym unikalne gatunki roślin i zwierząt.

Rosjanie wywołali katastrofę ekologiczną. Donbas wciąż niszczony
Konflikt zbrojny oraz brak myślenia o ekologii złożyły się na katastrofę ekologiczną w Donbasie. (Photo by Armed Forces of Ukraine / Handout/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

Trwający od 2014 r. konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy poważnie wpływa na środowisko. Eksperci alarmują, że region musi stawić czoła takim problemom, jak zanieczyszczenie gruntu i wód czy wybuchy metanu. Działania zbrojne doprowadziły też do zniszczenia bioróżnorodności.

Za jedno z głównych zagrożeń dla środowiska w regionie uważa się niekontrolowane zatapianie niektórych kopalń na opanowanych przez prorosyjskich separatystów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego. Działania te skutkują podwyższaniem się poziomu wód, co może prowadzić do zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych, podtopień i osiadania gruntu - mówiła Ołeksandra Łukianenko z organizacji Prawo na Zachyst podczas niedawnej konferencji poświęconej ekologicznej przyszłości Donbasu.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Jak dodała, wiążą się też z tym takie problemy jak przedostawanie się metanu na powierzchnię, wskutek czego może dochodzić do wybuchów, nawet w budynkach mieszkalnych.

"To bardzo aktualny temat i jeśli nie zostaną znalezione rozwiązania, doprowadzi to do wielkiego niebezpieczeństwa" - zaalarmowała Łukianenko podczas konferencji transmitowanej przez agencję Ukrinform. Przedstawicielka organizacji oceniła, że temat ten nie obija się szerokim echem w mediach, przez co społeczeństwo nie jest o nim odpowiednio poinformowane.

Jewhenij Jakowlew z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, ekspert z dziedziny hydrogeologii, zauważył, że środowiskowe problemy Donbasu niepokoją nie tylko miejscową ludność: w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu powstała ekologiczna podgrupa zajmująca się kwestią zatapiania kopalń.

"Ryzyko zatopienia kopalń jest znaczne i jest zagrożenie, że wpłynie to na faunę, florę i człowieka" - podkreślił naukowiec. Zapowiedział, że do projektów dotyczących ekologicznej sytuacji w Donbasie mogą być też włączeni eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ds. bezpieczeństwa jądrowego.

Ekologiczne problemy w Donbasie związane są jednak nie tylko z nieodpompowywaniem wody z kopalń. Trwające od 2014 r. działania zbrojne zniszczyły bioróżnorodność terytorium - unikalne gatunki zwierząt i roślin oraz uszkodziły krajobraz - podkreśla państwowa inspekcja ekologiczna Ukrainy, cytowana przez portal NV.ua.

"Ładunki, które nie były w odpowiedni sposób rozbrojone, w tym miny, wybuchają, co prowadzi do pokruszenia gleby i pożarów. Pozostałości amunicji zawierają szereg zanieczyszczających substancji, w tym metali ciężkich, niszczących glebę i podziemne warstwy wodonośne" - powiedział serwisowi szef inspekcji Andrij Malowanyj. Zaznaczono też, że do otoczenia trafia wiele produktów naftowych z olejów wykorzystywanych do obsługi sprzętu wojskowego, co z kolei prowadzi do degradacji areałów ziemnych.

Portal NV.ua podkreśla przy tym, że nawet terytoria, które nie zostały poszkodowane bezpośrednio przez wybuchy i pociski, pośrednio odczuwają na sobie skutki wojny. "A zlikwidowanie tych skutków nie należy do łatwych" - ocenia.

NV.ua wskazuje, że w związku z działaniami zbrojnymi w obwodzie donieckim od 2014 roku obowiązuje czasowe moratorium na planowe ekologiczne kontrole. Brak kontroli skutkuje natomiast takimi bezkarnymi działaniami jak np. wycinki lasów. Biolog Maksym Wysoczyn twierdzi, że jedną z przyczyn wycinek drzew jest wzrost cen gazu: "ludzie starają się palić w piecu miejscowym opałem". W obwodzie donieckim działają też nielegalne kopalnie węgla, gdzie ludzie sami wydobywają surowiec, aby zaoszczędzić na opale - czytamy.

Państwowa inspekcja ekologiczna zwraca uwagę na kolejny problem, jakim jest brak dostępu do niekontrolowanych przez Kijów terytoriów ukraińskich, przez to niemożliwe jest przeprowadzanie koniecznych kontroli. Resort ubolewa: "Niestety niemożliwe jest już całkowite przywrócenie uszkodzonych przez wojnę terytoriów do pierwotnej postaci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
WYRÓŻNIONE
zielono mi
3 lata temu
Tymczasem Senegal, Irak, Syria i Afganistan radują oczy ekologią.
hahahaha
3 lata temu
Napiszcie lepiej co się dziej u nas - wycinka lasów i sprzdawanie drzewa za krociowe sumy, przywożenie milionów ton śmieci i odpadów radioaktywnych z całej Europy, na których składowaniu ktoś zarabia mega kasę, tego nie widzicie i nic o tym nie wiecie? zacznijcie od swojego podwórka, a nie mydlcie ludziom oczu, że u nas tak fantastycznie.....
Edek
3 lata temu
Proszę redaktorku nie wyolbrzymiać .Nikt nie zalewa kopalń tylko niepracujące kopalnie nie odpompowują wód gruntowych. Gdyby wyeksploatowali kopalnie to też poziom wód gruntowych wrócił by do poziomu z czasów z przed powstania kopalni.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (72)
jelonka
3 lata temu
Jakie te ukry troskliwe. A u siebie w okolicach Równego jak zniszczyli cały obwód? Boją się tych poszukiwaczy bursztynu którzy doprowadzili do degradacji całego terenu.
Obn
3 lata temu
A co na to lewacy z UE? Czyli cała administracja UE. Nic? Ciekawe … „Psipadek”? Nie sadze🤣 Jest cichosza w sprawie bandyckiej Rosji, bo Niemcy na gazie z Rosji musza zarobić!!!
Vell
3 lata temu
Przecież to nie Donbas się sam ostrzeliwuje i bombarduje niszcząc sobie środowisko. Wina leży po stronie agresora czyli Ukrainy.
zagadka ?
3 lata temu
A wiecie gdzie ja mam Donbas ?
kuba
3 lata temu
Niech ekolodzy przywiążą się do granatów i blokują. Potem ustanowi się granice NATURA 2000. Sprowadzimy tam także wilki które obecnie są zatrudniane w rosyjskim wojsku.
...
Następna strona