W poniedziałek 2 grudnia w Płocku zbierze się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Orlen S.A. Jednym z punktów obrad jest decyzja ws. "naprawienia szkód wyrządzonych spółce przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu". Dalej wspomniano, że chodzi o osoby decyzyjne w spółce w latach 2018-2024, a więc w czasie prezesury Daniela Obajtka.
Orlen zawalczy o odszkodowanie za politykę b. kierownictwa?
Orlen zwrócił uwagę, że w spółce prowadzone są liczne audyty oraz kontrole "wyniki, których wskazują na istotne nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków" w okresie sprawowania funkcji przez członków byłego zarządu. W tym kontekście wymieniono 13 osób. Wśród nich, oprócz Daniela Obajtka, który był prezesem Orlenu od lutego 2018 r. do lutego 2024 r., znaleźli się także: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Zbigniew Leszczyński, Krzysztof Nowicki, Robert Perkowski, Wiesław Protasewicz, Michał Róg i Piotr Sabat, Jan Szewczak, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Józef Węgrecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po podjęciu decyzji przez WZ Orlenu, spółka - a formalnie działający w jej imieniu zarząd - "będzie mogła podjąć wszelkie kroki na drodze sądowej umożliwiające dochodzenie przysługujących jej roszczeń odszkodowawczych" - czytamy.
Projekt, który ma stanąć na NWZ zaznacza, że przebieg audytów i postępowań karnych wskazuje na sprawy, które mogą być źródłem przyszłych roszczeń względem Orlenu. Zaznaczono, że chodzi m.in. o zaniżanie cen paliw przed wyborami w 2023 roku, dokonywanie nieuzasadnionych wydatków na podstawie umów sponsoringowych i umów darowizny, nieuzasadnione wydatki reprezentacyjne dla członków zarządu, podjęcie niekorzystnych decyzji dot. inwestycji rzeczowych i kapitałowych, w tym zakupu kontrolnego pakietu akcji Ruch S.A., nieuzasadnione wydatki na usługi detektywistyczne czy działania związane ze spółką ORLEN Trading Switzerland.
Właśnie sprawa OTS i niekorzystnej dla tej spółki transakcji, co - według obecnych władz Orlenu - doprowadziło do konieczności odpisu w jego ówczesnym skonsolidowanym wyniku na kwotę 1,6 mld zł, była m.in. powodem nieudzielenia absolutorium 11. członkom zarządu spółki z 2023 r., w tym Danielowi Obajtkowi.
W trakcie poniedziałkowych obrad akcjonariuszy Orlenu ma zostać rozpatrzony także projekt uchwały, który zakłada reorganizację działu spółki - sieci automatów paczkowych. Zmiana ma polegać na wniesieniu tej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej, której jedynym wspólnikiem będzie Orlen. Na przenoszoną działalność sieci będą składać się m.in. środki trwałe, w tym ponad 6 tys. automatów paczkowych.