DEI – różnorodność daje w biznesie przewagę
Na początek krótkie wyjaśnienie haseł. Współcześnie szeroko rozumianą politykę różnorodności w obszarze zawodowym często określa się mianem DEI. Za tymi trzema literami kryją się działania na rzecz różnorodności (diversity), równości (equality) i inkluzywności (inclusion).
DEI w praktyce polega na tworzeniu środowiska pracy, w którym każdy – bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, orientację seksualną czy inne cechy – czuje się szanowany, doceniany i ma równe szanse na rozwój. Różnorodność w zespołach wzbogaca perspektywy, równość eliminuje bariery i zapewnia sprawiedliwe traktowanie, a inkluzywność buduje kulturę opartą na akceptacji i zaangażowaniu.
Codzienność wielu firm pokazuje, że budowanie zespołów z uwzględnieniem ich różnorodności jest nie tylko moralnie wskazane (szanse powinni przecież otrzymać wszyscy, prawda?), ale też biznesowo efektywne – i mamy na to twarde dowody.
Badania jednoznacznie pokazują, że różnorodne zespoły działające zgodnie z zasadami polityki DEI osiągają lepsze wyniki biznesowe. Jak możemy przeczytać w raporcie McKinsey & Company[1], firmy z większą różnorodnością płciową w zarządzie mają aż o 15 proc. większe szanse na przekroczenie mediany wyników finansowych w porównaniu do mniej zróżnicowanych organizacji. Różnorodność sprzyja również podejmowaniu lepszych decyzji – takie zespoły są o 87 proc. skuteczniejsze w procesach decyzyjnych.
To nie wszystkie przewagi zespołów spod znaku DEI. Kolejny raport, tym razem przygotowany przez Deloitte[2], potwierdza, że organizacje skutecznie wdrażające tę politykę mogą liczyć na:
- wzrost produktywności o 53 proc.,
- lepsze zarządzanie organizacją (47 proc.),
- wyższy poziom innowacyjności (39 proc.),
- poprawę wyników finansowych (34 proc.),
- większe zadowolenie klientów (30 proc.).
Różnorodność nad Wisłą – czy polskie firmy wdrażają politykę DEI?Jak widać, gra jest warta świeczki. Czy rodzimy biznes dostrzega tę szansę? Okazuje się, że tak – i to w miażdżącej większości. Jak wynika z raportu "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024"[3] przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, różnorodność jest elementem strategii aż 98,8 proc. badanych firm.
DEI w polskim wydaniu obejmuje zarówno tradycyjne aspekty, jak różnorodność płci czy narodowości, ale też wielopokoleniowość (70,1 proc.) czy neuroróżnorodność (45,3 proc).
Coraz większy nacisk kładzie się na inkluzywność osób starszych – pracownicy z grupy 35+ stanowią już 43,1 proc. zatrudnionych, a firmy doceniają ich doświadczenie, które idealnie wpisuje się w rosnącą specjalizację sektora.
Równocześnie kobiety stanowią 58,1 proc. zatrudnionych w centrach usług biznesowych, z niemal połową na stanowiskach kierowniczych – to wyróżnia cały sektor na tle reszty gospodarki.
Banki w awangardzie polityki DEIA jak wdrażanie polityki równościowej prezentuje się w tytułowym sektorze bankowym? Czy, jak można by się tego spodziewać, DEI trzyma się tam na nogach mocniej niż gdziekolwiek indziej?
W dużym skrócie – tak. W październiku 2022 roku Związek Banków Polskich zainaugurował działalność Komitetu ds. Różnorodności i Inkluzywności[4] , w którym znaleźli się przedstawiciele ponad 20 banków i instytucji finansowych.
Celem komitetu jest wspieranie różnorodności oraz równouprawnienia, zwiększenie reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych, a także promocja kompetencji i doświadczenia kobiet w sektorze finansowym.
Zasady DEI wdrażają także poszczególne banki. Przykładem mocnego zaangażowania w politykę różnorodności jest Alior Bank, który w listopadzie 2024 roku podpisał Kartę Różnorodności – międzynarodowy dokument promujący równe traktowanie w miejscu pracy.
Alior Bank zobowiązał się tym samym do budowania kultury DEI oraz wprowadzania rozwiązań wspierających różnorodność i przeciwdziałających wszelkim formom dyskryminacji, stawiając na transparentność i otwartość.
Dodatkowo Bank [ALD6] konsekwentnie rozwija inicjatywy, których celem jest promowanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Odbywa się to poprzez warsztaty, pakiety medyczne i programy well-being. Wśród nich można wymienić "Dwie godziny dla rodziny" i pikniki rodzinne, a także oferuje programy wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne, m.in. strefy zdrowia, platformę Mindgram, "Dzień na U" – inicjatywa promująca badania profilaktyczne – oraz Olimpiadę Alior Banku.
Pracownicy mają również dostęp do szerokich możliwości rozwoju w ramach Alior Uniwersytetu, który dostosowuje swoją ofertę do potrzeb różnych grup wiekowych i poziomów doświadczenia.
– Wierzymy, że różnorodność to nasza siła. W Alior Banku tworzymy kulturę opartą na otwartości i wzajemnym zrozumieniu, gdzie każdy głos ma znaczenie. Dzięki unikalnej perspektywie i doświadczeniu każdego pracownika budujemy atmosferę, w której rodzą się innowacje. To właśnie dzięki takiemu podejściu rozwijamy się jako zespół i jako organizacja – mówi Aleksandra Kozłowska, menedżer Zespołu Wizerunku Pracodawcy i CSR.
– Pierwszy raz w historii pracują ze sobą wspólnie 3 pokolenia. To oznacza, że zmieniamy swoją perspektywę dotycząca różnych potrzeb różnych grup pracowników, ich oczekiwań, aspiracji i wartości, a to ma wpływa jak funkcją nasze zespoły. Trudno zatem byłoby nie uwzględniać aspektów różnorodności w budowaniu kultury współpracy i zarządzania, jeśli chce się być postrzeganym jako sprawną i atrakcyjną dla obecnych i potencjalnych pracowników organizacją. Z satysfakcją podpisaliśmy Kartę Różnorodności, chcemy być aktywną organizacją, angażującą się w budowanie najlepszych praktyk w Polsce. Dokładamy wszelkich starań na rzecz tworzenia różnorodnego i inkluzywnego miejsca pracy. Już teraz w Alior Banku mamy blisko 63 procent kobiet wśród pracowników oraz 54 procent kobiet na stanowiskach kierowniczych – mówi Krzysztofa Bełz dyrektorka Działu Strategii ESG.
[1] Źródło: https://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/featured%20insights/diversity%20and%20inclusion/diversity%20wins%20how%20inclusion%20matters/diversity-wins-how-inclusion-matters-vf.pdf
[2] Źródło: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/us/Documents/energy-resources/us-dei-beyond-reskilling.pdf
[3] Źródło: https://managerplus.pl/roznorodnosc-sila-sektora-uslug-biznesowych-83744
[4] Źródło: https://zbp.pl/Dla-Bankow/Diversity-and-Inclusion
Płatna współpraca z Alior Bank