Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

Przypadkowe odkrycie w Afryce. "Sępy już się zlatują"

57
Podziel się:

Na południowym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, w bogatym w minerały regionie Katanga, osunęło się zbocze góry, odsłaniając ukryte pod skałami ogromne pokłady rudy miedzi. Przypadkowe odkrycie wywołało dyskusję o kolonializmie i rozgrabianiu kraju przez obce mocarstwa. "Sępy już się zlatują" - napisał pod filmem zamieszczonym na portalu X jeden z jego użytkowników.

Przypadkowe odkrycie w Afryce. "Sępy już się zlatują"
W Katandze miedź wydobywa się w 30 kopalniach, co czyni Kongo największym producentem tego surowca w Afryce (getty images, Simon Dawson)

Na zamieszczonym na platformie X nagraniu widać ludzi krzyczących i uciekających przed spadającymi do rzeki skałami. Po chwili zbocze przybrało odcienie zieleni, charakterystycznej dla rudy miedzi. Tony kruszcu na przemian ze skałami spadały do wody, wywołując fale i przerażenie setek stojących na brzegu ludzi.

To przypadkowe odkrycie wywołało w mediach społecznościowych dyskusję o kolonializmie i rozgrabianiu kraju przez obce mocarstwa.

Zachód nie pozwoli żadnemu krajowi afrykańskiemu korzystać ze swoich zasobów - napisał pod filmem zamieszczonym na portalu X jeden z jego użytkowników. Kongijczycy nie będą już żyć w pokoju z powodu swoich ogromnych złóż mineralnych. Sępy już się zlatują - skomentował odkrycie inny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto wygra prawybory w KO? "To wydaje się oczywiste"

Według raportu organizacji Amnesty International (AI) z 2023 r. wydobywanie zasobów naturalnych w DRK doprowadziło do nagminnego łamania praw człowieka z przemocą seksualną włącznie.

- Mieszkańcy Konga doświadczyli znacznego wyzysku i nadużyć w okresie kolonialnym i postkolonialnym, a ich prawa są nadal poświęcane, ponieważ bogactwo wokół nich jest im odbierane - spuentowała raport Agnes Callamard, sekretarz generalna AI.

Największy producent kobaltu na świecie

Kongijski region Katanga, półtora razy większy od Polski, leży w afrykańskim Pasie Miedzionośnym, który na odcinku niemal pół tysiąca kilometrów rozciąga się od Luanshya w Zambii do Katangi w Kongo. Miedź wydobywa się w tym regionie od stu lat, a w latach 50. XX w. był to największy na świecie obszar wydobycia tego surowca. Obecnie w Katandze miedź wydobywa się w około 30 kopalniach, co czyni DRK największym producentem tego surowca w Afryce.

Ale w DRK wydobywa się nie tylko miedź. Kraj jest największym na świecie producentem kobaltu, odpowiada za 70 proc. jego światowego wydobycia, ma pokłady złota, diamentów, uranu i rzadkiego koltanu. Według Banku Światowego "DRK ma ponad tysiąc cennych minerałów", a ekonomiści szacują ich wartość na około 24 bln dolarów.

Mimo takich zasobów DRK nie wykorzystuje swego bogactwa na rzecz swoich obywateli. Według ONZ ponad 70 proc. mieszkańców tego kraju żyje w ubóstwie, które dodatkowo pogłębia trwająca od ponad dekady wojna z licznymi grupami rebeliantów toczona o ziemię i zasoby właśnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Ala
2 miesiące temu
Mudzinem trzeba zarządzać. Zobaczcie zo się stało w RPA kiedy zaprzestano nim zarządzać. Kraj stoczył się w przepaść.
Krzysztof W.
2 miesiące temu
Tylko w Polsce można pomylić radość z przerażeniem.
beryl i.
2 miesiące temu
Sami coś kopali bo tyle worków i ludków z znikąd się tam nie wzięło. A jak by sie poważnie do roboty wzięli to by mieli ale po co.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
stan
2 miesiące temu
Rządzą tam przekupni politycy, których zachód ma w kieszeni.Za korzyści osobiste sprzedają swoje kraje, narody i ich bogactwa naturalne.U nas działa to podobnie.
Adler
2 miesiące temu
To może zamiast bredzić o kolonializmie sami w końcu wezmą się do roboty
Joga
2 miesiące temu
Afrykańczycy wiedzą o swoich bogatych zasobach naturalnych i kompletnie nic z tym nie robią. Niech się wezmą do roboty to nie będą mieli biedy. Ale skoro sprzedają niewydobyte zasoby obcym mocarstwom za marne grosze to niech się potem nie dziwią, że nie mają co jeść.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (57)
MARSYLIA unde...
2 miesiące temu
Jak usa tego nie weźmie to za parę miesięcy bedzie rewolucja w Kongo.
Pies
2 miesiące temu
Bogate kraje zrobią wszystko aby sieć zamęt, niszczyć społeczeństwo i GRABIĆ !!!
Marcin W.
2 miesiące temu
Czy to przypadek że tylu mężczyzn zebrało sie w jednym miejscu własnie przy tej skale hahah . Myśle że dawno juz od wydobywali ten surowiec . Ale może to cud , wszyscy panowie mieli przeczucie że tam sie coś wydarzy i zebrali sie o określonej godzie by to odserwować przecieć to cud .
Alek
2 miesiące temu
Kolejna wojna będzie na terenie Kongo.
Buh
2 miesiące temu
Demokracja
...
Następna strona