Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rząd bierze się za Fundusz Kościelny. W grze duże pieniądze

69
Podziel się:

Liczę na to, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego nastąpi przed sejmową przerwą wakacyjną - powiedział wiceminister w KPRM Marek Krawczyk. Dodał, że obecnie plan zakłada, że nowy system oparty byłby prawdopodobnie na odpisie podatkowym i miałby obowiązywać od stycznia.

Rząd bierze się za Fundusz Kościelny. W grze duże pieniądze
Chodzi o to, by stworzyć mechanizm, który pozwoli funkcjonować kościołom i związkom wyznaniowym w odpowiedni sposób - przekonuje wiceminister w KPRM Marek Krawczyk (Adobe Stock, FOTOWAWA)

Projekt dotyczący zmian w Funduszu Kościelnym miał być przedstawiony do końca marca. Wciąż jednak go nie ma. Wiceminister w KPRM Marek Krawczyk w radiu TOK FM zapewnił, że projekt poznamy jeszcze przed wakacjami. Wyjaśniał, że zwłoka wynika ze względu na to, że "materia jest dosyć złożona".

- Chodzi o to też, żeby jednak zapewnić właściwe funkcjonowanie kościołom i związkom wyznaniowym i nie odcinać ich w jakiś radykalny sposób od finansowania, tylko wypracować rozwiązanie też przejściowe, które pozwoli wprowadzić ten nowy system - mówił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Dopytywany, czy jest nadal szansa, by ten nowy system zaczął obowiązywać od stycznia, Krawczyk odparł: "Takie są dzisiaj plany".

Polityk był też pytany czy prezentacja projektu może nastąpić jeszcze przed wakacjami sejmowymi, które będą w sierpniu. Krawczyk powiedział, że zdecydowanie liczy na to.

Decyzja dotycząca szczegółów nie zapadała

Polityk powiedział, że ostateczna decyzja dotycząca szczegółów propozycji jeszcze nie zapadła, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to odpis podatkowy. Zaznaczył, że pozostaje jeszcze pytanie ile tego podatku będzie można przekazać. - Wstępne założenia mówiły o koncepcji żeby to było 0,5 proc. podatku. To jest wartość przyjmowania już w trakcie prac w 2012 i 2013 roku - przypomniał. - Ale już dzisiaj wiemy, że to są pieniądze za małe, że to jest wartość za mała, więc pewnie trzeba by to jeszcze zweryfikować i tę wartość podnieść - zaznaczył.

Jak tłumaczył, chodzi o to, by stworzyć mechanizm, który pozwoli funkcjonować kościołom i związkom wyznaniowym w odpowiedni sposób.

11 stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie o powołaniu Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Do zadań zespołu należy przeprowadzanie analiz i wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.

Czym jest fundusz kościelny?

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185.

W latach 2012-2013 trwały prace, które skończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych. Po czym prace przerwano i ich nie wznowiono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
Ciekaw
wczoraj
Kiedy podatek kościelny tylko dla wiernych, a reszta na utrzymanie kościołów nie powinna płacić ani grosza?
Podatnik
2 dni temu
Brednie. Od dawna to powinno być zrobione tak jak w Niemczech i całej Europie. Ale halooo tu średniowieczna Polska. Więc długo jeszcze potrwa zanim to wprowadzą. Konstytucja niby zapewnia wydolność w tej kwestii a w praktyce zabierają podatek i łożą na kościół. Jak również fakt że ich słudzy dostają emeryturę za darmo okradając ludzi którzy pracowali.
Podatnik
2 dni temu
Inne związki wyznaniowe w tym kraju finansują się same. Tylko kościół jest utrzymywany przez wszystkich bez wyboru. Mają emerytury itd...Ludzie z innych związków wyznaniowych pracują i płacą podatki które idą na kościół więc bardzo dobrze będzie jak każdy się określi gdzie idzie podatek. Tak jak w Niemczech i wielu innych krajach Europy. Inna rzecz to ateiści, też bardzo dobrze bo będą mogli wybrać czy chcą wspierać naukę, zwierzęta itd...No to Rydzyka szlak trafi 🤣jak każda mu zmaleje. A dziadki przestaną narzekać że piniędzy nimaaa. Na tacę zawsze jest. Myślę że te tace nadal zostaną i ciemnota będzie dawać plus podatek.
MISTRZ
2 dni temu
Z TA MAFIĄ NIKT JESZCZE NIE WYGRAŁ...
ATEISTA
2 dni temu
Fundusz Kościelny może jak najbardziej pozostać pod tą samą nazwą, choć po lekkiej modyfikacji. Kasę na niego niech wpłacają sami wierzący, z naszych podatków nie powinien tam pójść nawet grosz, fundusz ten funkcjonuje już ponad 74 lata, to o tyle lat za długo. Jestem zwolennikiem wzorem innych państw wprowadzenia dobrowolnego podatku kościelnego. Wraz z nowym funduszem pokażą on nam ponad wszelką wątpliwość ilu mamy gorliwych wyznawców różnych religii, głownie katolików, a ilu tylko udawanych, pozorowanych i wyłącznie na pokaz!
...
Następna strona