Rząd w środę 29 marca przyjął projekt ustawy, która ostatecznie ma zlikwidować użytkowanie wieczyste. Co prawda przepisy umożliwiające przekształcanie gruntów we własność wprowadzono już w 2019 r., ale w pierwszej kolejności objęły one grunty przeznaczone na cele mieszkaniowe.
Wykonujemy kolejny krok ku likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste. Chcemy z tym skończyć - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Co to oznacza w praktyce?
Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym. Według rządu skorzysta na tym ok. 450 tys. podmiotów.
Nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył:
- przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza),
- osób fizycznych np. właścicieli garaży,
- spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe),
- mieszkańców osiedli – chodzi np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.
Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy - przekonuje minister rozwoju Waldemar Buda.
Decyzja w tej sprawie ma być dobrowolna. Zmiana statusu własności gruntu będzie zależeć od tego, czy przedsiębiorca lub organizacja złożą o to wniosek.
Rząd oferuje jednocześnie bardzo korzystne warunki wykupu państwowych gruntów. Zgodnie z propozycją resortu rozwoju będzie można je wykupić za 20 dotychczasowych opłat rocznych – w przypadku jednorazowego wykupu. Cena za grunt docelowo to równowartość 6, 20, 40, 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu.
Przewidziano możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat – wtedy cena ma wynieść 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej.
Zaproponowano też bonifikatę dla grup szczególnie wrażliwych społecznie, np. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie.
Podmioty, które będą mogły skorzystać z tego uprawienia, będą miały rok na złożenie wniosku.
Takie rozwiązanie to także korzyść dla państwa. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że prognozowany dochód z tego tytułu dla Skarbu Państwa w 2023 r. ma wynieść od 1,42 mld do 2,85 mld zł. Z kolei samorządy mają wzbogacić się o kwotę od 1,18 mld do 2,37 mld zł.
Wyciekły dokumenty z NBP. "Granice absurdu"
Likwidacja użytkowania wieczystego. Będą wyjątki
Wyjątek od wyżej opisanych zasad dotyczyć będzie gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe.
W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat.
Resort rozwoju podkreśla także, że spod roszczenia wyłączone zostaną grunty Skarbu Państwa powierzone:
- Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa,
- Agencji Mienia Wojskowego,
- Lasom Państwowym,
- parkom narodowym,
- Wodom Polskim,
- a także grunty na terenie portów i przystani morskich.
"Są to grunty istotne z punktu widzenia gospodarki narodowej, niezbędne jest więc zapewnienie Skarbowi Państwa nadzoru nad sposobem ich wykorzystywania" - informuje ministerstwo.
Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.