Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rząd Morawieckiego. Greenpeace krytykuje: "polityczny podział łupów"

7
Podziel się:

Skład nowego rządu zapowiada chaos w obszarze energetyki, polityki klimatycznej i ochrony przyrody. W obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy skoordynowanych, zdecydowanych i ambitnych zmian. Zamiast tego otrzymaliśmy polityczny podział łupów, zapowiedź rozproszenia i osłabienia kompetencji - komentuje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Mateusz Morawiecki przedstawił skład rządu w piątek wieczorem
Mateusz Morawiecki przedstawił skład rządu w piątek wieczorem (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy zatwierdzono w piątek na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS, a zaraz po nim premier Mateusz Morawiecki przedstawił nazwiska opinii publicznej. Poza zmianami personalnymi nowy gabinet czeka przemeblowanie. Część ministerstw - jak np. ministerstwo energetyki - zniknie, ale za to powstaną nowe.

Jedna z największych zmian czeka dotychczasowe ministerstwo środowiska. Szefem tego nie będzie nim już jednak Henryk Kowalczyk, ale Michał Woś, który przeskakuje z Ministerstwa Sprawiedliwości. Z kolei kompetencje dotyczące zmian klimatycznych trafiają do nowego resortu - Ministerstwa Klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka.

Greenpeace wytyka, że nie w nazwach rzecz, a w kompetencjach. - Ministerstwo odpowiedzialne za klimat to de facto ministerstwo do spraw greenwashingu i zielonego PR-u – resort nie będzie miał realnego wpływu na energetykę i górnictwo - ocenia Paweł Szypulski. - Z kolei wykastrowane ministerstwo środowiska trafia w ręce urzędnika, który nie zajmował się wcześniej ochroną przyrody, a jego podstawowym osiągnięciem politycznym jest bliska współpraca z ministrem sprawiedliwości - dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

Jego zdaniem bez silnego i mądrego przywództwa w kwestiach ochrony klimatu i przyrody polski rząd nie zda egzaminu w obliczu kryzysu klimatycznego. - Może też zaprzepaścić szanse jakie daje europejska polityka klimatyczna – zamiast środków na sprawiedliwą transformację, odejście od węgla oraz rozwój odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej czeka nas dalsza marginalizacja w Unii Europejskiej - wskazuje.

- Prawo i Sprawiedliwość nie rozumie, że polska przyroda jest naszym wspólnym dobrem i nie można traktować jej wyłącznie jako zasobów do eksploatacji, co nie wróży dobrze polskim lasom, parkom narodowym i chronionym gatunkom - podsumowuje dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
Podnośnikowy
5 lata temu
Co greenpic powie na awarię czajki - nie ich problem?
Wawa
5 lata temu
Grenpisy do Niemiec tam ich rodzina
Chłopaki ze s...
5 lata temu
Marceli Nowotko miał plana.:DDD
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
wiola
5 lata temu
Ministerstwo Środowiska kieruje się tylko i wyłącznie teorią w praktyce generują szkody.
Ada
5 lata temu
Greenpeace ma duży problem,ten cholerny rząd ich nie chce i formować o kolejnych statkach z antracytem. I weź tu zaprotestuj.
Pol
5 lata temu
Jakie lasy w tym tempie to za 3 do 4 lat najstarszym lasem bedzie ten 30 letni wszystko wyrzna
Chłopaki ze s...
5 lata temu
Marceli Nowotko miał plana.:DDD
GrinPiS
5 lata temu
w wykonaniu pisu ;)