30 listopada wiceminister finansów Artur Soboń ogłosił, że każde z ministerstw ma znaleźć 5 proc. oszczędności. Nie precyzował, gdzie konkretnie mają ich szukać. – Nie będziemy oszczędzać (tylko – przyp. "GW") na bezpieczeństwie, czyli wydatkach na obronność, na osłonach w związku z inflacją i kryzysem energetycznym oraz na wydatkach prorodzinnych – zapowiedział, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Inflacja w Polsce. Tak oszczędzają polskie ministerstwa
Dlatego też "Wyborcza" zapytała resorty, jak wcieliły zapowiedzi w życie. Oto kilka najciekawszych rozwiązań, które wymienił w czwartek dziennik.
I tak Ministerstwo Finansów zaproponowało łącznie cięcia w kwocie 74,4 mln zł. "Kwota ta dotyczyła wydatków jednostek budżetowych związanych z działalnością statutową. Konkretnie jest to 15 różnych rozwiązań: wyłączenie wiatraków, ograniczenie iluminacji budynku, wyłączanie komputerów po zakończonej pracy, wyłączenie fontanny (...)". Resort oszacował, że przekroczy wymagane obniżenie o 5 proc. zużycie energii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaproponowało ograniczenia w wysokości 5 proc. w programach zaplanowanych na 2023 r., oprócz tych unijnych. Łącznie udało się obciąć 12,6 mln zł wydatków. Jak wyjaśniło MFiPR, m.in. zmniejszono bieżące koszty resortu i jednostek podległych.
Nie wszyscy oszczędzają
Okazuje się jednak, że nie każdy dostosował się do założeń rządu dotyczących cięć wydatków budżetowych. Pod prąd poszło Ministerstwo Zdrowia.
Z uwagi na brak jakichkolwiek możliwości ograniczeń wydatków (minister zdrowia – "GW") zwrócił się z prośbą o wyłączenie z działań mających zmniejszyć wydatki w 2023 r. – przekazało MZ w odpowiedzi na pytania dziennika.
Resort wyjaśnia ten krok faktem, że jego wydatki są "jedną z części składowych" publicznych wydatków na system ochrony zdrowia. Wszelkie oszczędności w budżecie można też przekazać na dotację lub przeznaczyć je na zwiększenie funduszu zapasowego NFZ.
"Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, ewentualne oszczędności w budżecie Ministra Zdrowia w trakcie 2023 r., w grudniu zostaną przekazane Narodowemu Funduszowi Zdrowia" – wytłumaczył resort w odpowiedzi na pytania "GW".
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.