Premier Donald Tusk w środę spotkał się z dziennikarzami. Tematem konferencji była problematyka poruszana na posiedzeniu rządu. Lider obozu rządzącego zapowiedział m.in. złożenie do Sejmu nowej wersji ustawy okołobudżetowej - weto do wcześniejszej wersji zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też wszczęcie prac nad związkami partnerskimi i likwidacją Funduszu Kościelnego. Poruszył też inne kwestie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Donald Tusk o wymianie kopciuchów
Pierwsze z pytań zadane premierowi dotyczyło kwestii ekologii. Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej spytał, czy rząd zamierza przeznaczyć większe środki na wymianę tzw. kopciuchów - przestarzałych pieców, które nieefektywnie spalają węglem, co jest jednym ze źródeł smogu. Dotychczas tempo wymiany pieców sięgało ok. 200 tys. urządzeń rocznie. Tymczasem liczba pieców nadających się do wymiany jest szacowana na 3 mln. Oznacza to, że proces wymiany źródeł ogrzewania może zająć jeszcze kilkanaście lat.
- Jeśli chodzi o smog, to nie jest tylko kwestia wymiany kopciuchów. Najbardziej efektywną formą walki ze smogiem w Polsce będzie błyskawiczna, na wielką skalę termomodernizacja. I tego typu działania, na które przeznaczone są miliardy w funduszach europejskich, nie tylko w KPO. Właściwie wszystkie fundusze europejskie są w jakimś sensie ukierunkowane na nowoczesną energetykę - mówił premier.
Wyjaśnił też, że uruchomienie środków europejskich pozwoli na przyspieszenie również wymiany kopciuchów. - Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku będziemy rekordzistami w skali Europy jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie.
Samorządy walczą ze smogiem
Polskie miasta walczą ze smogiem. Wiele samorządów wprowadziło przepisy, które nakazują mieszkańcom wymianę starych nieekologicznych kopciuchów. Osoby, które były do tego zobowiązane, a tego nie zrobiły, mogą zapłacić wysoką karę, chodzi nawet o 5 tys. zł.
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce należy wymienić w sumie 3 mln pieców, które "nie spełniają żadnych standardów grzewczych".