W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" rzecznik prasowy Sądu Najwyższego powiedział, że sąd ten ma 90 dni na wydanie orzeczenia o ważności wyborów.
Kontrola wyborów przez SN
- Nastąpi to po rozpoznaniu wszystkich protestów. Potem Państwowa Komisja Wyborcza oraz prokurator generalny składają swoje stanowiska w sprawie i wyznaczany jest termin posiedzenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Nie zamierzamy przedłużać tej procedury - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stępkowski był też pytany, czy podwójne głosowanie (wybory i referendum) nie obciąży zbytnio Izby przy badaniu protestów. "Na orzeczenie o ważności referendum Izba Kontroli ma 60 dni. Może to zatem nastąpić jeszcze przed uchwałą o ważności wyborów. Protesty referendalne są rejestrowane w odrębnym repertorium. Wszystko zależy od ich liczby, ale nie sądzimy, by ich rozpoznanie mogło sprawiać istotne problemy - odparł rzecznik prasowy SN.
Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 40,17 proc. głosów; KO - 26,55 proc., Trzecia Droga - 13,66 proc., Lewica - 8,34 proc., Konfederacja - 7,35 proc. - wynika z danych z 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW. Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali 1,81 proc. głosów.
PKW opublikowała wyniki wyborów z 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych, w poniedziałek po godz. 7 rano. Podane wyniki pochodzą z 3 tys. 245 na 31 tys. 497 obwodów głosowania.
Częściowa frekwencja w obwodach, z których spłynęły dane według PKW wyniosła 71,93 proc.