Na wtorek i środę planowane jest dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
- Nie oczekujemy zmiany stóp procentowych - powiedziała ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. - Zakładamy, że choć nie zostało to powiedziane wprost, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Choć to formalnie pauza, to naszym zdaniem jest to koniec podwyżek, zwłaszcza że mamy spadki inflacji, na które RPP tak bardzo czekała - dodała ekspertka banku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według szybkiego szacunku GUS inflacja w kwietniu 2023 r. wyniosła 14,7 proc. w stosunku do 16,1 proc. w marcu br. Inflacja osiągnęła najwyższy poziom w lutym - 18,4 proc.
- Nie będzie rewolucji także w komunikacie RPP. Sądzimy, że Rada nadal będzie deklarować, że znajduje się w trybie pauzy i że decyzje w sprawie stóp będą uzależnione od napływających danych - dodała Urszula Kryńska.
Zdaniem ekonomistów Santander Banku Polskiego "majówka w Polsce rozpoczęła się od gołębiej szarży banku centralnego". Chodzi o serię wywiadów członków RPP, prezesa Glapińskiego oraz szefa departamentu analiz Szpunara, z których wynika, że "dezinflacja nabiera tempa", a na horyzoncie widać już jednocyfrową inflację, co może skłaniać do rozważań nad obniżką stóp procentowych.
"To dość znacząca zmiana, bo jeszcze w kwietniu w zasadzie te same osoby twierdziły, że rozważania na temat obniżek stóp są przedwczesne" - zauważają eksperci Santandera.
Decyzja EBC. Stopy w górę
RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r. Od tego czasu główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc.
W ostatnim czasie główne banki centralne na świecie podnosiły jednak stopy. Europejski Bank Centralny (EBC) w miniony czwartek podniósł stopy o 50 pkt. bazowych, uzasadniając to faktem, że inflacja zbyt długo pozostaje na podwyższonym poziomie. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżkę o 25 pkt. bazowych. Jako powód podwyżki wskazano utrzymywanie się inflacji powyżej celu Fed.