Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Sankcje i plan gospodarczy dla Białorusi. Jest porozumienie na szczycie UE

20
Podziel się:

Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej mają w piątek podjąć decyzję o nałożeniu sankcji w sprawie Białorusi - poinformował w nocy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Mają one objąć około 40 osób. Kraje UE przyjęły również plan gospodarczy dla Białorusi, przedstawiony przez premiera Morawieckiego.

Sankcje i plan gospodarczy dla Białorusi. Jest porozumienie na szczycie UE
Rada Europejska przyjęła w piątek plan gospodarczy dla Białorusi oraz zapowiedziała sankcje dla około 40 osób z reżimu Łukaszenki (PAP/EPA, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL, OLIVIER HOSLET / POOL)

Po nieco ponad 10 godzinach Charles Michel wyszedł w nocy z czwartku na piątek na konferencję prasową, na której poinformował o ustaleniach pierwszego dnia szczytu. W Brukseli jest dziennikarz money.pl Jakub Ceglarz.

- Jesteśmy wiarygodni - podkreślał Charles Michel i poinformował, że w sobotę sankcje zostaną przelane na papier i sformalizowane. Dotkną około 40 osób. - Nie ma wytłumaczenia dla osób, które pacyfikowały protesty i przyczyniły się do sfałszowania wyborów na Białorusi - dodawała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Na liście osób objętych sankcjami nie znajdzie się jednak Aleksandr Łukaszenka. Przynajmniej na razie. - Będziemy się przyglądać sytuacji na Białorusi - podkreślił Charles Michel i dodał, że należy spodziewać się "ciągu dalszego".

Zobacz także: Białoruś. Protesty nie ustają. Zmicier Mickiewicz: "Widzimy wsparcie od Polski i Litwy"

Nałożenie sankcji w sprawie Białorusi nie byłoby jednak możliwe, gdyby unijni przywódcy nie porozumieli się wcześniej w sprawie Turcji i jej konfliktu z Grecją i Cyprem. To właśnie te ostatnie kraje blokowały ewentualne sankcje ws. Białorusi, jeśli Unia Europejska nie przyjmie twardego stanowiska wobec Turcji.

Charles Michel na konferencji prasowej zapowiedział, że liczy na dialog z władzami Turcji, ale jednocześnie Unia domaga się zaprzestania działań niezgodnych z prawem. Mowa tu o odwiertach, które Turcja prowadzi przy wybrzeżu Cypru w poszukiwaniu złóż ropy i gazu. Unia nie godzi się na takie działanie.

Plan dla Białorusi

Jednocześnie podczas czwartkowej sesji roboczej Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawił tzw. pakiet stabilizacyjny dla Białorusi.

- Z dużą satysfakcją mogę poinformować, że Rada Europejska przyjęła nasz plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - powiedział w piątek rano premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaproponował naszym wschodnim sąsiadom wprowadzenie przy współudziale UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pakietu stabilizacyjnego. Znalazłyby się w nim m.in. inwestycje w infrastrukturę oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Białorusi. W pomoc miałyby się również włączyć Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Przygotowanie i wdrożenie takiego planu znajdzie się w konkluzjach z Rady Europejskiej.

Jednocześnie Morawiecki wykorzystał szansę, by wypowiedzieć się w kontekście otrucia Aleksieja Nawalnego. Stwierdził przy tym, że jest to tylko jeden z argumentów za tym, by z Rosją rozmawiać twardo i zdecydowania.

Zdaniem premiera Rosja nie jest wiarygodny partnerem, by prowadzić z nią takie projekty jak chociażby budowa Nord Stream 2. Dlatego Morawiecki apelował do innych przywódców o porzucenie tej inwestycji. Mówił już o tym przed wejściem na czwartkową sesję roboczą Rady Europejskiej.

720 mln euro dla krajów bałtyckich

W piątek rano w Komisji Europejskiej odbyło się również spotkanie liderów państw bałtyckich - Estonii, Łotwy, Litwy i Polski z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen.

Jak poinformowała von der Leyen, w nocy zapadła decyzja o przyznaniu 720 mln euro na połączenie sieci energetycznej krajów bałtyckich z resztą Europy.

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na interkonektor na Morzu Bałtyckim. - Pozwoli to skończyć z nadmierną zależnością tych krajów od jednego dostawcy energii oraz pomoże realizować założenia Europejskiego Zielonego Ładu - twierdziła von der Leyen.

- Nieważne gdzie jesteś na mapie, zawsze jesteś w sercu Europy - podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

Piątek jest drugim dzień nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. Przywódcy krajów członkowskich rozmawiają m.in. o jednolitym rynku w kontekście kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa czy transformacji cyfrowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
WYRÓŻNIONE
Tomek
4 lata temu
A sankcje dla PiS za łamanie zasad demokracji i praworządności. Pozdrawiam
Ja
4 lata temu
Kolejny rynek zbytu do opanowania, a ludzi do "bogatej" Polski - jak zwykle.
wania
4 lata temu
odczepcie się od Białorusi , chcecie ją rozkraść
NAJNOWSZE KOMENTARZE (20)
wasal tlumacz...
4 lata temu
KOMUNA WIECZNIE ZYWA!. Jaki plan gospodarczy dla ''demokratycznej Bialorusi''. Bialorus ma w d.... co wy sobie poprzyjmujecie. po drugie jakim prawem najgorszy rzad w historii Polski moze przedstawiac projekty ekonomiczne dla niezaleznego kraju. ot uzdrowiciele....
czarnowidz
4 lata temu
CO DAŁY SANKCJE NA ROSJĘ - Postawili wszystko na swoje Krajowe możliwości - Swoje sklepy, swoje zakłady, fabryki - I Rosja o 50 % zaczęła się bardziej rozwijać
Fakt.
4 lata temu
Przynajmniej mają się z kogo pośmiać.
Paul
4 lata temu
To chyba nie jest dobry pomysł dla Białorusi patrząc na to co dzieje się u nas ?
emerytka
4 lata temu
ha ha ha Morawiecki a co zrobiłeś z Polską?