Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Setki tysięcy Polaków chce świadczenia wspierającego. Tymczasem idą zmiany

109
Podziel się:

Aż 280 tys. osób złożyło wnioski o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Wynosi ono od 40 do 220 proc. wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi 1780,96 zł). - Tymczasem rząd szykuje ewaluację przepisów. - Proces wymaga usprawnienia - zapowiedział wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.

Setki tysięcy Polaków chce świadczenia wspierającego. Tymczasem idą zmiany
Wnioski o świadczenie złożyło dotąd ponad 280 tys. osób. Część z nich już została zweryfikowana (Adobe Stock, marcinm111)

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby mające status osoby z potwierdzoną niepełnosprawnością.

Wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (1780,96 zł), czyli obecnie wynosi minimum 712 zł miesięcznie, a maksymalnie może sięgnąć kwoty 3920 zł.

Kwota zależy od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95-100 pkt. daje 220 proc. renty socjalnej;
  • 90-94 pkt. – 180 proc. renty;
  • 85-89 pkt. – 120 proc. renty;
  • 80-84 pkt. – 80 proc. renty;
  • 75-79 pkt. – 60 proc. renty;
  • 70-74 pkt. – 40 proc. renty socjalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czemu Tusk zmienił zdanie ws. CPK? Woś: Społeczeństwo się wściekło
Nowe wnioski o świadczenie wspierające cały czas napływają z tą samą, jeżeli nie większą, dynamiką jak na początku roku. Jeśli chodzi o tempo tzw. skalowania, czyli badania poziomu potrzeby wsparcia danej osoby, jest już dużo lepiej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.

Przekazał, że wnioski o świadczenie złożyło dotąd ponad 280 tys. osób. Część z nich już została zweryfikowana, aktualnie - po zweryfikowaniu - do ZUS trafiło niemal 28 tys. wniosków o wypłatę świadczenia.

Świadczenie wspierające. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Aby je otrzymać, należy najpierw zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby. Po wydaniu decyzji przez WZON osoba uprawniona powinna do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.

Uprawnionych do oceny poziomu wsparcia jest 1741 specjalistów.

Rząd zapewnia, że baza osób dokonujących oceny systematycznie rośnie. – Poprzedni rząd kompletnie nie przygotował wojewódzkich zespołów orzekania o niepełnosprawności. My tak naprawdę dopiero teraz, po objęciu rządów, mogliśmy zacząć szkolić zespoły. Ich liczba została bardzo zwiększona, m.in. dzięki przesunięciu środków w biurze pełnomocnika rządu z innych celów – powiedział Krasoń.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w całym kraju badanych jest 4-5 tys. osób tygodniowo. –Ten zator z początku roku był na tyle duży, że pewnie jeszcze trochę potrwa proces usprawnienia tego systemu, ale już jest lepiej – przyznał członek rządu.

Zmiany w świadczeniu wspierającym. "Usprawnienie"

Ważna informacja dla wszystkich zainteresowanych tym świadczeniem jest taka, że rząd planuje zmiany w ustawie, która go dotyczy.

W ustawie jest zapisane, że po roku obowiązywania świadczenia nastąpi ewaluacja przepisów. Muszą tutaj zajść pewne zmiany. Cały proces wymaga usprawnienia – zapowiedział wiceminister Krasoń.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach:

  • osoby z 87-100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r.,
  • osoby z 78-86 pkt. – od 2025 r.,
  • a osoby z 70-77 pkt. – od 2026 r.

W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 pkt., ponieważ będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, do specjalnego zasiłku opiekuńczego albo do zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby mające status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, wydanego przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności;
  • orzeczenia o niezdolności do pracy;
  • orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o częściowej niezdolności do pracy wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS;
  • orzeczeń o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów przez ZUS, KRUS, MON i MSWiA wydanych przed 1998 r.).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
WYRÓŻNIONE
Niepelnospraw...
6 miesięcy temu
Jeżeli uważacie że niepełnosprawni za dużo mają pobierać pieniędzy to chętnie moje kalectwo oddam za darmo pierwszemu lepszemu który się zgłosi ale jak politycy dostawaja ogromne pieniądze nie biorąc udziału w posiedzeniu sejmu gdzie siedzi tylko kilkunastu to dobrze
Obserwator
6 miesięcy temu
To wszystko to wielka ściema. Nie ma żadnych jasnych kryteriów . Sama niepełnosprawność nawet w stopniu znacznym czyli najwyższym niczego nie gwarantuje. Dwoje ludzi wg własnego uznania decydują o losie chorego. Co tzn. Komisja ? Z urzędu winni wszyscy otrzymywać wsparcie jeżeli mają przyznany jakiś stopień niepełnosprawnośći. Tylko w zależnosci od jego poziomu powinna być odpowiednia kasa i tyle !!!!! Obecna sytuacja doprowadzi do wielkiego rozczarowania , niesprawiedliwości być może różnycĥ nadużyć . Czyli wielki niewypał !!!!!!!
Leszek
6 miesięcy temu
Dlaczego ludzie patrzą z zazdrością na to że inwalida dostaje dodatkowe pieniądze. Przez całe lata żyli oni często w warunkach uwłaczających godności człowieka i teraz gdy mają szansę na trochę lepszego życia to słyszą pogardę. Myślicie że człowiek nie chce normalnego życia, pracy, normalnego funkcjonowania, tak każdy by chciał ale nie wszystkim jest to dane. Owszem są ludzie którym się to nie należy, ale nie wolno ich mylić z naprawdę potrzebującymi. I jeszcze jedno to świadczenie nie jest dla każdego. Trzeba być naprawdę ciężko chorych i ułomnym aby je dostać. Wystarczy że komisja stwierdzi że inwalida nie potrzebuje pomocy 24 godziny na dobę albo że potrafi sam skorzystać z WC i automatycznie odpowiedź jest na nie . Dlatego przestańcie proszę krytykować tych ludzi bo wielu z was nie wie czym jest opieka nad chorym psychicznie człowiekiem który myśli jak dwulatek. Życzę wszystkim którzy tego nie wiedzą aby nigdy ich to nie spotkało bo wtedy zobaczą o czym mówię.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (109)
obserwator
2 miesiące temu
AKTO UPOWAZNIL ZUS DO OBOWIAZKU ZAKLADANIA KONTA W BANKU
Pako
3 miesiące temu
Każdy niepełnosprawny powinien mieć świadczenie wspierające. Ale polityka jest taka aby dać a nie dać na ile to możliwe. A to wymyśli się progi a to punkty a to procedury formalno urzędnicze a to ustawy wpędzające w niebyt przez warunki w niej zapisane.
Keksp
3 miesiące temu
Większość pozbawią tych paru złotych przy pomocy punktacji. Miało być bezwarunkowo w związku z sytuacją covid+inflacja. Pojawiły się jakieś punkty i masz poniżej 70pkt to po sprawie. Nie wiem po co to całe zamieszanie i robienie nadziei. Jak się mylę to poprawcie.
Gosc
3 miesiące temu
Co cwańsza rodzinka spróbuję wzbogacić się na starej matce lub ojcu, już słyszę że z babcią poleca na komisję bo babcia ma 92 lata, choroby jedynie starcze , emeryturę 3000 której w połowie nawet nie wykorzystuje ale corcia stanie przy babci i zagłuszy ja swoimi wywodami jak to mamusia nawet do toalety nie chodzi, dlatego weryfikacja musi być bo dużo cwaniaków będzie chciało wydoić starszych niepełnosprawnych, jak to rodzinka
Ula
4 miesiące temu
Czy mając zasiłek stały mops może odebrać gdy dostanie się świadczenie wspierające
...
Następna strona