– Problem w tym, że ten dochód często jest korygowany. Z różnych powodów: czasami później wpłynie faktura, po jakimś okresie przyznawany jest rabat, okazuje się, że popełniliśmy błąd w naliczaniu kosztów, np. przy amortyzacji. Korektę trzeba też często robić wskutek kontroli fiskusa - wyjaśnia adwokat Filip Przybylski-Lewandowski, partner w kancelarii Buszan Orłowski Przybylski-Lewandowski, w rozmowie z gazetą.
- A skoro musimy poprawić dochód dla celów PIT, to powinniśmy skorygować też dochód będący podstawą wyliczenia składki zdrowotnej – dodaje prawnik.
Polski Ład. Zmiany w składce zdrowotnej i rozliczeniach
Gazeta opisuje dwa scenariusze. W pierwszym okazuje się, że przedsiębiorca zapłacił za dużo składek. Może je odzyskać, ale musi złożyć w terminie do maja następnego roku elektroniczny wniosek do ZUS. Jeśli zrobi to później, Polski Ład zakłada, że jego wniosek pozostanie bez rozpoznania.
Drugi scenariusz to sytuacja, w której okazuje się, że przedsiębiorca zapłacił za mało składek do ZUS. – Z Polskiego Ładu wynika, że korektę w tej sprawie można złożyć do ZUS w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do składania rocznego zeznania PIT. Czyli na poprawienie dochodu liczonego na potrzeby składki zdrowotnej mamy czas do końca czerwca następnego roku – komentuje doradca podatkowy Artur Kowalski.
Według niego, jeśli zmiany w dochodzie wyjdą później, po czerwcu następnego roku przedsiębiorca nie będzie mógł sam złożyć korekty. - To ZUS przejmuje inicjatywę - stwierdza Kowalski.